Jak napisać dobre ogłoszenie o pracę? Przede wszystkim musisz być konkretny i szczery wobec swoich kandydatów. Nie zapominaj o najważniejszych informacjach i określ, kto jest Twoim odbiorcą. Co w nim zawrzeć, a czego unikać? Pamiętaj, że bardziej od historii Twojego biznesu, potencjalnego pracownika będzie interesowała wysokość wynagrodzenia i oferowane benefity. Wystrzegaj się dyskryminacji i niejasności. Czego oczekują potencjalni pracownicy od tego etapu rekrutacji? Odpowiadamy!

Kim jest odbiorca?

Czasami zapominamy, kim są nasi odbiorcy. Tworzymy więc ogłoszenia, które zupełnie nie są do nich dopasowane. Zanim zaczniesz przygotowanie oferty, zastanów się, czego oczekuje kandydat na pracownika. Jakie informacje są dla niego ważne? Jakim językiem się do niego zwracać? Co jest mile widziane, a czego lepiej unikać, tworząc ofertę pracy?

Niech więc pierwszym Twoim krokiem będzie dokładne określenie tego, kogo szukasz. Dzięki temu nie tylko stworzysz dobre ogłoszenie o pracę, lecz także określisz miejsca, w którym je opublikujesz.

W dzisiejszych czasach znaczna większość kandydatów poszukuje pracy przez internet. Nic w tym dziwnego – sieć to miejsce, w którym można znaleźć setki ogłoszeń na niemal wszystkie stanowiska.

Jednak miejsc, w których możesz się pojawić ze swoją ofertą, jest równie dużo. Nie możesz znaleźć się w każdym z nich. Określając odbiorcę, jesteś w stanie znaleźć też źródła, z których będziesz korzystać podczas rekrutacji.

Jak napisać ogłoszenie o pracę?

Skoro wiesz już, do kogo kierujesz swoją ofertę, czas przystąpić do jej treści. Jakie informacje musisz w nim umieścić? Jak napisać ogłoszenie o pracę?

Pracownikom zależy na tym, żeby potencjalny pracodawca nie rozwlekał tego, co chce przekazać i zawarł w ofercie wszystkie najważniejsze informacje:

  • Jak wygląda praca na danym stanowisku?
  • Co należy do obowiązków pracownika?
  • Jakie jest wynagrodzenie?
  • Czy praca jest zmianowa?
  • Czy praca obejmuje weekendy?
  • Czy pracodawca oferuje możliwość rozwoju swoim pracownikom?
  • Czy firma oferuje benefity (płacowe i pozapłacowe)?

Odpowiedz na wszystkie te pytania. Stwórz zakres obowiązków, opis stanowiska i miejsca pracy. Nie owijaj w bawełnę, unikaj ogólników i przede wszystkim – bądź szczery wobec kandydata. Oferty pracy muszą opierać się na prawdziwych informacjach.

Co umieścić w ofercie?

Wiemy już, że ogłoszenie o pracę powinno być wyczerpujące. Jakie informacje warto w nim zawrzeć?

Kim jesteś?

Po pierwsze pozwól się znaleźć. Kandydaci coraz rzadziej odpowiadają na ogłoszenia, w których nie ma podanej nazwy firmy. Ten brak podstawowej informacji może być dla ich zastanawiający. Potencjalni pracodawcy nie chcą się ujawnić – czy nie chcą, żeby ktoś sprawdzał opinie w sieci? Dlaczego? W związku z tym znacznie lepiej umieszczać nazwę pracodawcy w ogłoszeniu.

Dodatkowo krótko nakreśl swoją działalność – nie opisuj całej historii swojego biznesu, pracownik nie potrzebuje tego na tym etapie rekrutacji. Powiedz jednak, czym zajmuje się firma, ile lat jest na rynku, jakie ma opinie. Pokaż, że warto z Tobą współpracować.

Opis stanowiska

Kolejną kwestią jest oczywiście określenie stanowiska. Sama nazwa to za mało. Napisz, czym będzie zajmowała się osoba na nim pracująca. Pracownik może poczuć się oszukany, jeśli na rozmowie kwalifikacyjnej okaże się, że zakres obowiązków jest znacznie szerszy. Dlatego też postaraj się zawrzeć w ofercie szczegółowy opis.

Wymagania

Niezbędnym elementem ogłoszeń w sprawie pracy są także wymagania względem kandydata. Czego oczekujemy od takiej osoby? Jakie doświadczenie powinna posiadać? Co musi umieć? Jeśli pewne wymagania są dla ciebie szczególnie istotne – podkreśl to.

Wynagrodzenie

Pracowników interesują stawki. Nie zawsze da się szczegółowo określić wynagrodzenie, nie każdy pracodawca decyduje się na to, by jasno mówić o zarobkach, ale dla kandydatów to istotne informacje. Jeżeli więc nie chcesz mówić o konkretnych sumach, podaj chociażby widełki płacowe. Zyskasz tym zainteresowanie osób, których nie odstraszy w późniejszych etapach wizja zbyt niskiej pensji w stosunku do ich oczekiwań względem takiej pracy.

Benefity

Opowiedz też o benefitach. Ważne jest to, nie tylko to, czego oczekujesz od kandydata do pracy, lecz także co Ty oferujesz swoim pracownikom? W jaki sposób sprawiasz, żeby ich praca była jak najprzyjemniejsza? Czy dbasz o ich rozwój? Pamiętaj jednak, by przedstawić szczegóły. „Liczne benefity!”, „Zapewniamy rozwój pracowników” – to za mało. Mów o konkretach – jakie to benefity? Co mieści się w ramach rozwoju? Te informacje warto zawszeć w ogłoszeniu dotyczącym pracy w Twojej firmie.

Przetwarzanie danych

Jeśli chcesz ułatwić aplikację kandydatom, dodaj jeszcze wzór klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych.

Ogłoszenie szyte na miarę

Pamiętaj, do kogo się zwracasz. Dopasuj język do odbiorcy. Jeśli działasz w branży kreatywnej, możesz postawić na bardziej potoczne wyrażenia, bliższy kontakt z kandydatem. Jeżeli jednak szukasz na przykład głównego księgowego/głównej księgowej, lepszym wyborem będzie pełny profesjonalizm.

Niektóre firmy tworzą chwytliwe ogłoszenia, używają tylko branżowego języka, by wyłonić najlepiej dopasowanego kandydata, stosują kreatywne rozwiązania. To wszystko może być dobrym pomysłem, jednak na nic się zdadzą tego rodzaju rozwiązania, jeśli treść oferty nie będzie odpowiednia.

Dopasuj też ogłoszenie do miejsca, w którym je zamieścisz – w mediach społecznościowych lepiej sprawdzi się skrócona wersja, na portalach dla pracowników oferta może być znacznie dokładniejsza.

Nie rób tego, tworząc ogłoszenia o pracę!

Wiemy już, jak powinno wyglądać ogłoszenie o pracę. Czego jednak nie robić? O czym nie pisać?

Nie dyskryminuj

Przede wszystkim unikaj dyskryminacji w ogłoszeniach. Co się mieści w jej ramach? Na przykład określenie wieku i płci pracownika. „Szukamy młodej, ambitnej kandydatki” – takie zdanie nie powinno znaleźć się w żadnej ofercie pracy. Nie próbuj też ukrytej dyskryminacji, tworząc zdania podobne do: „Młody zespół szuka kogoś, kto się w nim doskonale odnajdzie” – które sugeruje wiek poszukiwanej osoby.

Nie stosuj ogólników

Tak jak już wspominaliśmy, nie pisz ogólników, które można znaleźć w każdym wzorze ogłoszeń. Stwórz ogłoszenie o pracę, które mówi dokładnie, czego oczekujesz i co oferujesz. Utarte frazesy mogą sprawić, że zniechęcisz do siebie potencjalnych pracowników.

Nie ukrywaj, kim jesteś

Nie ukrywaj nazwy firmy. Powody takiego kroku mogą być różne, ale zawsze wzbudzają niepokój kandydatów. Bądź transparentny.

Nie rozpisuj się

Mimo wszystko – nie rozpisuj się. Zbyt długi opis firmy, przedstawianie zespołu, za bardzo rozbudowane zdania – to może się nie sprawdzić, znudzić pracownika. W przypadku kiedy szukają oni aktywnie pracy i widzą wiele ogłoszeń dziennie, ściana tekstu może być odstraszająca.

Niczego nie pomijaj

Nie pomijaj istotnych kwestii. Czasami wydaje nam się, że im mniej informacji tym lepiej, ale tak naprawdę zaszkodzimy tym tylko sobie. Jeśli niedokładnie sformułujemy ogłoszenie, narażamy się na to, że na naszą skrzynkę napłynie mnóstwo niedopasowaych ofert. Będziemy musieli przez nie przebrnąć i stracimy dużo czasu. A jak wiadomo – w biznesie czas to pieniądz.

Gdzie się ogłosić?

W jakich miejscach umieścić ogłoszenie o pracę? Obecnie mamy mnóstwo możliwości! Sprawdź portale branżowe, portale z ogłoszeniami (OLX, Pracuj.pl, Zarabiaj.pl i inne) czy strony, na których pracownicy tworzą swoje CV (np. LinkedIn czy GoldenLine). Oczywiście nie może cię zabraknąć w mediach społecznościowych. Pomocne mogą być nie tylko ogłoszenia o pracę zamieszczane na Twoich profilach, lecz także np. na facebookowych grupach branżowych.

Dobre ogłoszenie o pracę to oszczędność czasu Twojego i kandydatów. Dzięki odpowiedniej treści unikniesz wielu zgłoszeń do odrzucenia, bo potencjalni pracownicy będą wiedzieć, czy ogłoszenie jest do nich dopasowane. Dlatego też warto poświęcić swój czas na zbudowanie oferty, która spełni oczekiwania kandydatów i uprości cały proces ich poszukiwań.