Przedstawiciel handlowy to zawód, na temat którego powstało wiele mitów. Ludzie często myślą o nim, jako o formie akwizycji, z drugiej jednak strony kandydatów przyciąga wizja atrakcyjnych zarobków oraz realnego wpływu na wysokość wynagrodzenia. Jedno jest pewne – praca handlowca to duże wyzwanie, któremu podołają tylko pracownicy o odpowiednich predyspozycjach osobowościowych. Samodzielność, ambicja, silna motywacja, upór w dążeniu do celu, zdolności negocjacyjne, łatwość nawiązywania kontaktów oraz umiejętność świetnej organizacji czasu – oto cechy idealnego przedstawiciela handlowego, które powinny znaleźć się w każdym liście motywacyjnym.

Co jeszcze warto podkreślić? Doświadczenie w sprzedaży ze szczególnym uwzględnieniem sukcesów zawodowych. Istotne są przede wszystkim informacje o liczbie zdobytych klientów, wpływie na zwiększenie obrotów firmy (wartość procentowa lub konkretna kwota) oraz sieci kontaktów. Użycie liczb w liście motywacyjnym sprawia, że opisywane osiągnięcia stają się bardziej wiarygodne i lepiej przemawiają do wyobraźni pracodawcy. Warto jednak pamiętać, że jest to przydatne dla pracowników z dużym doświadczeniem oraz wybitnymi osiągnięciami – w innych przypadkach liczby mogą zadziałać na niekorzyść.

Pisanie listów motywacyjnych nastręcza wiele trudności wszystkim kandydatom – również tym, którzy marzą o pracy w handlu. Z racji tego, że większość pracodawców poszukuje handlowców o podobnych cechach osobowościowych, można się pokusić o stworzenie uniwersalnego wzoru dokumentu. Poniżej prezentujemy przykładowy wzór listu motywacyjnego na przedstawiciela handlowego.

List motywacyjny – przedstawiciel handlowy

Warszawa, 15 października 2010

Jan Kowalski

ul. Klemensiewicza 4

01-318 Warszawa

tel. (+48) 602 355 499

Piotr Jankowski

Departament Rekrutacji i Rozwoju

Efektywne Szkolenia

Szanowni Państwo,

w nawiązaniu do oferty pracy, która ukazała się w Gazecie Wyborczej z dnia 11 października 2010 roku, chciałbym zaproponować swoją kandydaturę na stanowisko przedstawiciela handlowego w Państwa firmie.

Moje doświadczenie z handlem rozpoczęło się w klasie maturalnej – nawiązałem wtedy współpracę z firmą sprzedającą kosmetyki – Ada, na stanowisku Reprezentanta. Pierwsza praca nauczyła mnie samodzielności, a dzięki udziałowi w szkoleniach wewnętrznych posiadłem umiejętność prowadzenia negocjacji biznesowych. Moje największe sukcesy związane są jednak z Edulandią – firmą oferującą kursy zawodowe dla pracowników. W ciągu 2 lat podpisałem umowy na zorganizowanie ponad 400 szkoleń. Nawiązałem też kontakty z 7 największymi korporacjami w Polsce, które wykazały zainteresowanie stałą współpracą i dołączyły do grona kluczowych klientów Edulandii zwiększając dochody firmy o 25% w skali roku. Moje pozytywne relacje z szefami kilkudziesięciu przedsiębiorstw, mogłyby zaowocować zwiększeniem obrotów również w Państwa firmie.

Jestem osobą ambitną, która uparcie dąży do celu. Dzięki zdolnościom perswazyjnym oraz łatwości nawiązywania kontaktów szybko zdobywam zaufanie klientów. Dynamizm w działaniu, umiejętność świetnej organizacji czasu oraz silna motywacja sprawiają, że nie ma dla mnie rzeczy niemożliwych, a zdobycie klienta jest tylko kwestią czasu.

Z przyjemnością stawię się na rozmowę kwalifikacyjną w celu pełnego zaprezentowania moich umiejętności.

Z poważaniem,

Jan Kowalski