Jeszcze kilka lat temu uczęszczanie na praktyki bez wynagrodzenia było czymś oczywistym.Niemal każdy student uczestniczył w kilkutygodniowym programie praktyk, podczas których uzupełniał wiedzę teoretyczną praktycznymi umiejętnościami.

Od niedawna sytuacja nie jest już wcale taka oczywista, a wszystko dlatego, że zwykło się uważać, iż istotą bezpłatnych praktyk jest wyzysk młodych ludzi. Darmowe przyuczenie do zawodu ma jednak swoje dobre strony.

Jeśli chcesz je poznać, poczytaj o pięciu zaletach bezpłatnych praktyk.

Zalety bezpłatnych praktyk

  1. Wiedza praktyczna. Istotą odbywania praktyk jest zdobywanie wiedzy praktycznej, której nie można przyswoić na uczelni. Umiejętności nabyte podczas praktyk mogą okazać się bardzo cenne, a czasami wręcz niezastąpione w późniejszym życiu zawodowym. Pomyśl więc o bezpłatnych praktykach, jako o czasie intensywnej nauki tajników zawodu
  2. Doświadczenie. Praktyki można potraktować jako początek kariery zawodowej. Będą one wtedy cennym doświadczeniem, które śmiało możesz wpisać do CV. Odbycie praktyk w renomowanej firmie jest dla wielu pracodawców większym atutem, niż dorabianie przy promocjach lub w biurze.
  3. Nowe znajomości. Podczas odbywania bezpłatnych praktyk możesz nawiązać wiele nowych znajomości. I nie chodzi tu tylko o poznanie innych praktykantów, lecz przede wszystkim specjalistów z danej branży. Nowe znajomości mogą być bardzo przydatne w Twoim życiu zawodowym, skorzystaj więc z szansy, jaką dają praktyki  i poznaj interesujących ludzi.
  4. Interesujące zadania. Jeśli weźmiesz udział w programie praktyk, organizowanym przez renomowaną firmę, możesz spodziewać się wielu ambitnych i ciekawych zadań. Być może będziesz odpowiedzialny za realizację konkretnego projektu lub zostaniesz poproszony o przygotowanie interesującej prezentacji. Ciekawe zadania oraz pomoc pracodawcy-mentora sprzyjają rozwijaniu zawodowych pasji oraz  pozytywnie wpływają na doskonalenie umiejętności praktykanta.
  5. Możliwość zdobycia pracy.Bardzo wiele firm oferuje swoim praktykantom możliwość zatrudnienia. Po pozytywnym zakończeniu programu praktyk, pracodawca zwykle zna już kompetencje oraz osobowości studenta i często pragnie go zatrzymać w swoim zespole pracowników. Nie zrażaj się więc brakiem doświadczenia i korzystaj z szerokiej oferty praktyk, dzięki której możesz także zdobyć pracę.