Praca w okresie nauki to szansa na zdobycie doświadczenia i zarobienie dodatkowych pieniędzy. Z tego powodu decyduje się na nią zdecydowana większość osób. Jeszcze większym ułatwieniem jest praca zdalna dla studenta. Jak ją znaleźć?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • gdzie szukać atrakcyjnych ofert pracy zdalnej; 
 • w jakich zawodach szukać zatrudnienia; 
 • na co zwracać uwagę przy wyborze ofert; 
 • jak przygotować CV; 
 • co zrobić, aby dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej. 

Praca zdalna w trakcie studiów – dlaczego warto?

Rynek pracy obfituje w oferty przeznaczone dla studentów. Dzieje się tak dlatego, że firmy zyskują na takim zatrudnieniu. Osoby w trakcie nauki lub do 26. roku życia są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. Pracodawca nie musi więc opłacać za nich składek ZUS.

Praca zdalna dla studenta - gdzie i jak szukać

Studenci najczęściej zatrudnieni są na umowę zlecenie lub o dzieło, czyli tam gdzie składki nie są odprowadzane.

„W 2021 roku 37,8% studentów było zatrudnionych na umowę o pracę, a aż 52% w formie umowy zlecenia”

Praca w trakcie studiów daje studentom wiele korzyści, w tym:

 • nabycie pierwszego doświadczenia w pracy; 
 • dorobienie do studenckiego budżetu; 
 • przekonanie się, czy dany kierunek studiów, który wybraliśmy, jest faktycznie dla nas (jeśli znaleźliśmy pracę zgodną ze studiami). 

Dodatkowo firmy oferują osobom w trakcie nauki elastyczny grafik zatrudnienia. Studenci studiów dziennych mogą liczyć na zatrudnienie w formie pracy dorywczej, na pół, a nawet ćwierć etatu. Wiele z ofert to ogłoszenia pracy zdalnej, która dodatkowo ułatwia pogodzenia życia studenckiego z zawodowym.

Ogłoszenia o pracę zdalną – gdzie ich szukać?

Ciekawe oferty zdalnego zatrudnienia znajdziemy m.in.:

 • na popularnych portalach z ofertami pracy; 
 • w mediach społecznościowych: facebooku, LinkedIn; 
 • rejestrując się w biurze karier na swojej uczelni; 
 • uczestnicząc w targach pracy. 

Firmy chętnie współpracują również z kołami studenckimi oraz wykładowcami. Dobrze jest więc popytać na wydziale, a na pewno znajdziemy coś ciekawego.

„81% studentów w 2021 roku pracowało w firmach niezwiązanych z ich kierunkiem studiów”

Kluczowe jest przygotowanie sobie planu. Skuteczne poszukiwanie pracy w internecie warto zacząć od przygotowania listy stanowisk. Jednocześnie pamiętajmy, aby nie było ich za dużo – może okazać się bowiem, że nie będziemy pamiętać do kogo i na jakie stanowisko aplikowaliśmy.

Jaka praca zdalna dla studenta? Przegląd najciekawszych ofert

Najpopularniejsza praca zdalna dla studenta to telepraca. Daje ona pełną swobodę i wymaga jedynie posiadania dostępu do telefonu i komputera. Nie potrzebujesz nawet doświadczenia, a jedynie czasu na wykonywanie swoich obowiązków.

To jednak nie jedyny sposób na dorobienie. Oferty pracy różnią się w zależności od trybu studiów:

 • studenci dzienni mogą liczyć jedynie na pracę dorywczą lub zatrudnienie na umowę o pracę, ale na pół lub ćwierć etatu; 
 • studenci zaoczni spokojnie skorzystają z ofert pracy zdalnej na pełen etat. 

Na wiele ciekawych ofert pracy i praktyk mogą liczyć studenci informatyki. W okresie nauki mogą oni zdecydować się na pracę zdalną przy projektowaniu stron i ich zarządzaniu, a także jako administratorzy baz danych. Podobnie w przypadku marketingu. Praca dla studenta kierunku związanego z reklamą daje możliwość zatrudnienia w agencji interaktywnej, a także w firmach, które potrzebują kogoś do pomocy, np. przy obsłudze sklepu internetowego.

Praca dla studenta w formie home office to również:

 • sprzedaż rękodzieła: dla osób, które tworzą coś samodzielnie; 
 • tłumacz: najczęściej z języka angielskiego, ale im bardziej unikatowy język, tym wyższe zarobki; 
 • copywriter: współpraca z dużymi agencjami na rynku, elastyczna praca bez zamkniętych widełek godzinowych; 
 • grafik komputerowy: projektowanie logotypów, stron internetowych, materiałów do druku; 
 • rejestratorka: praca w przychodni, u prawników, polegająca na umawianiu klientów na wizyty; 
 • korepetycje: dla maturzystów, studentów; pełna dowolność w wyborze i całkiem przyzwoite zarobki. 

Praca dla studenta bez doświadczenia

Firmy nie mają obecnie czasu na obsługę swojej firmy pod względem marketingowym. Często szukają studentów do obsługi ich mediów społecznościowych. Jest to stanowisko nie wymagające szczególnych umiejętności, a jedynie czasu. Polega na regularnym dodawaniu postów na profilach firmowych i odpowiadaniu na komentarze. Praca dla jednego klienta może przynieść nam dochód w wysokości około 500 zł. A najczęściej stosowaną formą rozliczenia jest umowa zlecenie.

Pomoc nie dotyczy tylko marketingu. Firmy często szukają młodych osób do obsługi klienta i zarządzania terminami spotkań biznesowych. Stąd coraz większa popularność wirtualnej asystentki. Zwykle jednak to stanowisko wymaga dużego zaangażowania, przynajmniej przez kilka godzin w ciągu dnia.

Praca zdalna bez doświadczenia dla studenta to również wszelkiego rodzaju praktyki i staże – dostępne w różnych branżach, bardzo korzystne dla firm i studentów.

Jak znaleźć dobrą pracę zdalną? Porady

Wiele ofert na zdalne zatrudnienie obfituje w oszustwa i naciąganie. Już na samym wstępie warto na to zwrócić uwagę. Szukaj pracy w sprawdzonych miejscach i weryfikuj pracodawców.

Idealna praca zdalna dla studenta powinna być:

 • zgodna z Twoimi zainteresowaniami; 
 • przyzwoicie płatna; 
 • elastyczna, tak abyś mógł pogodzić pracę z nauką; 
 • dająca możliwość rozwoju. 

Warto też cały czas podnosić swoje kwalifikacje, aby pokazywać pracodawcom, że zależy nam na rozwoju. Przydatne będą więc kursy stacjonarne lub w formie online.

Regularnie przeglądaj ogłoszenia

Znalezienie ciekawej pracy zdalnej może trwać nawet miesiącami. Nie zrażaj się, tylko regularnie sprawdzaj portale z ofertami i ogłoszenia w mediach społecznościowych. Jednocześnie aplikuj na maksymalnie kilkanaście ofert w ciągu tygodnia, aby zmniejszyć ryzyko zapomnienia, na jakie stanowisko wysyłałeś dokumenty.

Warto również wysłać krótkie podanie o pracę do firmy która nas interesuje, a która w danym momencie nie prowadzi aktywnej rekrutacji.

Stwórz swoje idealne CV

Poświęć trochę czasu na przygotowanie idealnych dokumentów aplikacyjnych. Nie będziesz przecież jedynym kandydatem starającym się o zatrudnienie na dane stanowisko. I Twoje CV pomoże Ci się wyróżnić.

Już status studenta daje Ci przewagę nad innymi kandydatami. Warto podkreślić to jak najwcześniej w swojej aplikacji. Dobre CV przykuwa uwagę i przekazuje najważniejsze informacje na samym początku. Możesz do tego wykorzystać podsumowanie zawodowe oraz wyróżniające się umiejętności miękkie.

Warto także pokusić się o napisanie listu motywacyjnego. Przy wielu ofertach nie jest on konieczny, ale jego przygotowanie pokazuje, że zależy nam na pracy zdalnej.

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna to ostatni etap. Nawet jeśli Twoje CV zachwyciło rekrutera, musisz teraz udowodnić, że faktycznie nadajesz się na dane stanowisko. I choć rozmowy różnią się między sobą, to na każdej padają zwykle podobne pytania.

Aby się przygotować:

 • zainteresuj się firmą, poznaj jej osiągnięcia, wydarzenia, które organizowała; 
 • przypomnij sobie, o czym pisałeś w CV i liście motywacyjnym; 
 • sprawdź widełki płacowe na podobnych stanowiskach, aby nie rzucić rekruterowi kwotą z kosmosu, gdy zostaniesz zapytany o preferowane zarobki. 

W przypadku pracy zdalnej rozmowa zwykle odbywa się przez telefon lub w formie spotkania online. Taki sposób kontaktu może Cię zaskoczyć, zwłaszcza gdy jesteś poza domem. Na rozmowie telefonicznej z rekruterem:

 • mów głośno i wyraźnie; 
 • zadawaj pytania; 
 • nie bój się przesunąć rozmowy na późniejszy termin, gdy akurat nie ma Cię w domu i nie możesz rozmawiać. 

Aby pokonać stres w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, warto jest przygotować sobie odpowiedzi na najczęstsze pytania. Oczywiście nie jesteśmy w stanie poznać zamiarów rekrutera, ale już ten drobny zabieg pomoże nam zachować spokój w trakcie rozmowy.

Praca dla studenta przez Internet – podsumowanie

Istotna w znalezieniu pracy zdalnej jest cierpliwość i kreatywność. Duże znaczenie w procesie rekrutacji ma dobrze przygotowane CV. Jednocześnie pamiętajmy, aby studencka praca dała nam możliwości rozwoju w kierunku studiów, lub pozwalała na poszerzanie innych zainteresowań. Zarobki – choć są ważne – nie powinny być jedynym kryterium wyboru.

Źródło badań:

https://www.programkariera.pl/wp-content/uploads/2021/06/SWResearch_ForwardPR_sta%C5%BC-student%C3%B3w-2021.pdf