Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem praktyk, lecz nie chcesz tracić czasu na wykonywanie nudnych i nieprzydatnych czynności, takich jak układanie teczek lub parzenie kawy, weź udział w programie zagranicznych praktyk. Zdobywanie doświadczenia zawodowego za granicą ma wiele zalet – nie dość, że pobyt w obcym kraju pomoże Ci rozwinąć zdolności językowe, to jeszcze sprawi, że Twoje cv wzbudzi większe zainteresowanie wśród pracodawców. Zagraniczne praktyki to także świetny sposób na zapoznanie się z kulturą danego kraju, zdobycie nowych przyjaciół oraz zwiększenie swojej samooceny i pewności siebie.
     Zanim jednak zdobędziesz miejsce w programie stażowym, czeka Cię załatwianie wielu formalności oraz przekonywanie koordynatora, że to właśnie Ty jesteś najlepszym kandydatem. Warto uzbroić się w cierpliwość, gdyż sam proces przygotowywania się do wyjazdu, wraz z załatwieniem wszystkich koniecznych procedur może zająć nawet kilka miesięcy. Na szczęście studenci mogą liczyć na pomoc uczelni, która zazwyczaj pośredniczy pomiędzy przyszłym praktykantem i jego zagranicznym pracodawcą. Uczelniani koordynatorzy pomagają w wyborze interesujących ofert, a także zajmują się rozwiązywaniem ewentualnych problemów. Pośrednictwo koordynatorów jest gwarantem znalezienia wiarygodnego pracodawcy, miejsca zakwaterowania, załatwienia dokumentów związanych z czasowym pobytem w obcym kraju oraz regularnego otrzymywania stypendium, a nierzadko również dofinansowania.
     Jakie warunki trzeba spełnić, by ubiegać się o zagraniczny staż? Najczęściej warunkiem wyjazdu na praktyki jest posiadanie statusu studenta, ukończenie pierwszego roku studiów oraz dobra znajomość przynajmniej jednego języka obcego (znajomość angielskiego jest z reguły konieczna). Z racji tego, że chętnych jest wielu, niekiedy uczelnie organizują prawdziwe selekcje praktykantów. Liczy się wtedy także średnia ocen kandydata, aktywność w kołach naukowych oraz organizacjach pozauczelnianych. Dodatkowym atutem jest znajomość kilku języków obcych, a przede wszystkim języka używanego w kraju pracodawcy. Najwięcej kandydatów walczy o zdobycie praktyk w krajach Europy Zachodniej oraz Ameryki, dlatego też, jeśli nie mówisz biegle po angielsku lub niemiecku, możesz nie mieć zbyt dużych szans na wyjazd do anglojęzycznych państw. W lepszej sytuacji są fascynaci Europy Środkowej i Wschodniej, którzy nie muszą znać biegle języka danego kraju – wystarczy, że potrafią swobodnie komunikować się z otoczeniem, a ich znajomość angielskiego można określić jako średnio zaawansowaną.
     Istnieje wiele programów stypendialnych, dzięki którym studenci mogą odbywać zagraniczne praktyki. Do najbardziej popularnych należą: Socrates-Erasmus, AISEC oraz Leonardo da Vinci, które zapewniają praktykantom kilkumiesięczne pobyty u zagranicznych pracodawców.  Programy stażowe są wznawiane co roku, a nabór na nie trwa zazwyczaj około 2-3 miesięcy. Aby zdążyć z załatwianiem wszystkich, niezbędnych formalności oraz mieć czas na przygotowanie się do testów językowych, warto przystąpić do programu już na początku drugiego semestru.