Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna dla wielu kandydatów jest najbardziej stresującym elementem szukania pracy. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ trudno przewidzieć jej przebieg. Nie wiesz, o co zostaniesz zapytany, jaki będzie rekruter, czego od Ciebie oczekuje. Dziś procesy rekrutacyjne najczęściej są kilkuetapowe i można by dużo pisać na ich temat, pomysłowość pracowników działu personalnego bywa bowiem imponująca. Niezależnie od wszystkich okoliczności, musisz być przygotowany, kulturalny i zaangażowany.

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej? Jakie mogą pojawić się pytania lub zadania? Oto nasze wskazówki!

Rozmowa kwalifikacyjna – co musisz o niej wiedzieć?

Rozmowa kwalifikacyjna jest jednym z najważniejszych etapów każdego procesu rekrutacji. W jej trakcie kandydat może zaprezentować się przyszłemu pracodawcy w roli idealnego pracownika bądź też wręcz przeciwnie – popełnić faux pas i tym samym przekreślić swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Warto więc potraktować poważnie zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną i zrobić co w Twojej mocy, by stała się ona początkiem owocnej kariery zawodowej.

Istotą rozmowy kwalifikacyjnej jest sprawdzenie, czy kandydat spełnia wszystkie wymagania na dane stanowisko. Rekruterom zależy też na tym, by znaleźć osobę jak najbardziej dopasowaną do zespołu. To oczywiste, że szukają pracownika na dłużej, sam proces jest bowiem czasochłonny i kosztowny. Dlatego też muszą się upewnić, że wybierają jak najlepiej. Aby to stwierdzić, specjalista ds. rekrutacji stara się poznać zarówno dobre, jak i złe strony kandydata. W tym celu zadaje mu wiele pytań, a niekiedy również zleca wykonanie zadań – na kreatywność, działanie pod presją czasu czy po prostu pokazujących, czy kandydat zna branżę i specyfikę danego stanowiska. Tym samym sprawdza, czy to, co było zawarte w CV i liście motywacyjnym, zgadza się z rzeczywistością.

Celem przeprowadzenia testów wiedzy jest weryfikacja wiadomości odnośnie do konkretnej sfery, w której przyszły pracownik ma się obracać. Kryteria oceny są w tym przypadku jednoznaczne, ponieważ do sprawdzenia prawidłowych odpowiedzi wykorzystywany jest klucz. Testy umiejętności mają natomiast pokazać, czy kandydat posiada zdolność analitycznego myślenia, umiejętność operowania liczbami, wyobraźnię przestrzenną itd. Często na rozmowach kwalifikacyjnych przeprowadzane są także testy osobowościowe, wykazujące takie cechy jak zdolności przywódcze, ambicja, kreatywność, komunikatywność.

Udany proces rekrutacyjny – czy ubiór jest ważny?

Według wielu pracodawców kluczem do zdobycia posady jest wywarcie dobrego wrażenia podczas rozmowy o pracę. Najczęściej to Twój pierwszy kontakt z rekruterem. To oczywiste, że oceni Cię na podstawie tego, jak wyglądasz czy w jaki sposób się wypowiadasz. Nawet jeśli staramy się nie patrzeć na książkę przez pryzmat okładki, często jest to od nas silniejsze i nic nie możemy na to poradzić.

Z tego też powodu z całą pewnością nikomu nie trzeba przypominać o tym, że na rozmowę kwalifikacyjną warto ubrać się schludnie i elegancko. Zadbaj o to, by biżuteria i dodatki były jedynie uzupełnieniem całości i nie rzucały się zanadto w oczy albo nie hałasowały przy każdym ruchu. Nie oznacza to, że na rozmowę trzeba zakładać białą koszulę i spódniczkę czy kompletny garnitur. Nie da się ukryć, że w takim stroju często można czuć się niekomfortowo. Najważniejsze, aby prezentować się profesjonalnie i robić dobre wrażenie. Jeśli idziesz na rozmowę o pracę dla grafika komputerowego, najpewniej nikt nie będzie zwracał uwagi na to, czy masz na sobie t-shirt – ważne są Twoje umiejętności, dlatego nie zapomnij teczki z portfolio! Jednak jeżeli starasz się o posadę w banku, dress code zdecydowanie będzie miał większe znaczenie.

 

Na co zwrócić uwagę szykując się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Dobra prezentacja jest ważna, ale nie powinna być jedynym kryterium decydującym o zatrudnieniu. Dlatego też oprócz odpowiedniego wyglądu nie można pominąć skrupulatnego przygotowania. Jak zrobić pozytywne wrażenie?. Pomimo stresu towarzyszącemu rozmowie kwalifikacyjnej, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach!

  • Przygotuj się do rozmowy. To kluczowe zadanie, by pokazać, że zależy Ci na danym stanowisku. Prezentujesz swoje zaangażowanie już od pierwszych chwil, czym z pewnością możesz zapunktować. Zbierz jak najwięcej informacji o firmie, w której chcesz pracować. Szczególnie przydatne będą wiadomości o jej największych sukcesach oraz ostatnio zrealizowanych projektach. Dane na ten temat znajdziesz na stronie internetowej, blogu firmowym lub forach, a w przypadku większych przedsiębiorstw także w prasie branżowej. Nie zapominaj spojrzeć także na media społecznościowe przedsiębiorstwa. Tam często można dowiedzieć się, jak wygląda praca od kuchni, co pracownicy robią w celach rozrywkowych, jak się integrują. Te z pozoru nieistotne informacje, także mogą okazać się ważne i przydatne.
  • bądź aktywnym uczestnikiem rozmowy. Zaangażowanie, optymizm oraz energiczność to cechy mile widziane przez każdego pracodawcę. Postaraj się ciekawie zaprezentować swoje umiejętności, uśmiechaj się i nie bój się zadawać pytań. Oczywiści nie od razu należy pytać o to, jakie są zarobki i czy są premie świąteczne – najpierw wzbudź zainteresowanie i „kup” rekrutera, później negocjuj warunki zatrudnienia. Postaraj się utrzymywać kontakt wzrokowy (jednak nie patrz się ślepo w rozmówcę przez cały czas). Dawaj znać, że wszystko jest dla Ciebie jasne. Weź notatnik i zapisuj to, co uznasz za najważniejsze. Pod żadnym pozorem nie zerkaj w telefon, nie zawieszaj zbyt długo wzroku na ścianach czy podłodze.
  • bądź kulturalny. Pamiętaj o powitaniu pracodawcy oraz stosowaniu zwrotów grzecznościowych. Pokaż, że szanujesz jego czas. Postaraj się nie spóźnić na spotkanie, lecz jeśli z przyczyn losowych Twoja punktualność zostanie wystawiona na próbę, zadzwoń do firmy i uprzedź o kilku minutach poślizgu. Nie zwracaj się do rekrutera od razu po imieniu. Nie żartuj w co drugim zdaniu, jeśli czujesz, że atmosfera jest poważna. Wypluj gumę, a jeśli o tym zapomnisz, postaraj się jej nie żuć. Nie baw się telefonem, a już tym bardziej nie odbieraj go, jeśli zadzwoni. Powinien być wyciszony i schowany. Choć wydawać się może, że to podstawowe kwestie, podejście niektórych kandydatów do pracy pokazuje, że warto o tym przypominać.

O co możesz zostać zapytany na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna często bywa wielką niewiadomą. O nietypowych pytaniach rekruterów krążą legendy. Nie możemy mieć więc pewnością, jak przebiegnie ta część rekrutacji. Jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że rekruter poruszy kilka standardowych kwestii. Oto one:

  • Plany na przyszłość –  „Gdzie widzisz siebie za 5 lat?” – to jedno z tych pytań, które może przysporzyć problemy. W tym przypadku nie warto mówić o tym, że chcesz zostać kierownikiem w firmie albo właścicielem własnego brandu. Skup się na rozwoju. Tym samym wspomnij na przykład o chęci ukończenia studiów podyplomowych, płynnym opanowaniu języka obcego albo samodzielnej realizacji zaawansowanych projektów.
  • ZainteresowaniaPrzeglądając CV, można mieć wrażenie, że wszyscy lubią słuchać muzyki i czytać książki. Tak jest w końcu w rzeczywistości. Wystarczy zapytać znajomych, czym się interesują. Jeśli Ty również masz „standardowe” zainteresowania, to w porządku, ale pamiętaj, aby sprecyzować wypowiedź i ją uzasadnić. Ogólniki nikomu nic nie mówią. Kochasz książki? Wspomnij, jaka tematyka najbardziej Cię interesuje. Przygotuj kilka zdań o ostatnio przeczytanych pozycjach. Interesujesz się kinem? Jakim gatunkiem? A może jest reżyser, który szczególnie Cię interesuje? Pokaż, że dużo wiesz! W sytuacji, gdy masz inne hobby, bardziej nietypowe – powiedz o nim! Żeglarstwo, gotowanie, wspinaczka – z pewnością wzbudzą zainteresowanie u rekrutera! Dlatego też nie ma sensu kłamać w CV, aby rubryka ta wyglądała ciekawie. Warto mówić o tym, co dobrze znasz i w czym czujesz się swobodnie.
  • Oczekiwania finansoweCzęsto nie wiesz, jak wycenić swoją pracę i ten punkt spędza Ci sen z powiek? Co powiedzieć? Zbyt wysokie kwoty wynagrodzenia mogą spowodować odrzucenie Twojej kandydatury, natomiast niskie wymagania płacowe bywają utożsamiane z niewielkimi ambicjami. Jak wybrnąć z tej skomplikowanej sytuacji? Najlepiej zorientować się, ile zarabiają pracownicy danej firmy oraz jakie stawki obowiązują za pracę na interesującym Cię stanowisku w Twoim regionie. Ponadto dobrą praktyką jest podawanie stawek w tzw. widełkach płacowych (np. „Interesuje mnie wynagrodzenie oscylujące wokół 3500–4000 zł netto”). Takie rozwiązanie będzie bardzo pomocne przy ewentualnych negocjacjach.

Oczywiście podczas rozmowy kwalifikacyjnej może paść wiele innych pytań. Poza tym rekruter może postawić przed Tobą różne zadania do wykonania. Najważniejszy w tym wszystkim może okazać się spokój. Jeśli odpowiednio się przygotujesz, postaraj się podejść do tego bez stresu i jak najlepiej się zaprezentować. Odpowiadaj zgodnie z prawdą, uśmiechaj się i pokaż zaangażowanie. Powodzenia!