Luty to czas, w którym wiele firm oraz instytucji państwowych zaczyna prowadzić rekrutacje praktykantów. W większości z nich wciąż można składać dokumenty takie, jak curriculum vitae i list motywacyjny, a niekiedy także portfolio. Szczęśliwi praktykanci rozpoczną naukę zawodu w marcu lub kwietniu i będą zdobywać doświadczenie przez kolejny miesiąc, kwartał lub jeszcze dłuższy okres czasu. Jeśli chcesz dołączyć do grona tegorocznych praktykantów, już dzisiaj zapoznaj się z ofertami praktyk i czym prędzej wyślij swoją aplikację do kilku wybranych firm!
     Poszukiwania interesujących ofert praktyk lub staży warto zacząć od sprawdzenia ogromnej bazy danych, jaką jest Internet. Informacje dotyczące rekrutacji praktykantów znajdziesz na portalach poświęconych pracy, takich jak www.zarabiaj.pl oraz stronach konkretnych firm, które przyjmują studentów na praktyki. Spisz na kartce nazwy wszystkich większych firm z Twojego regionu i zajrzyj na ich strony (szczególną uwagę zwróć na podstrony zatytułowane „Praca” i „Kariera” lub szukaj wiadomości o rekrutacji studentów na stronie głównej). Nie skupiaj się wyłącznie na firmach z interesującej Cię branży – pamiętaj, że największe przedsiębiorstwa, takie jak Telekomunikacja Polska, Grupa Żywiec S.A. itp., składają się z wielu działów, w których zatrudnienie znajdują prawnicy, handlowcy, przedstawiciele ds. rekrutacji, informatycy oraz przedstawiciele innych zawodów. Niekiedy nie trzeba wysyłać życiorysu, ani listu motywacyjnego, aby wziąć udział w naborze praktykantów.  Część firm rekrutuje studentów na podstawie formularzy aplikacyjnych zamieszczonych bezpośrednio na stronie internetowej. Zazwyczaj są to obszerne kwestionariusze, które łączą w sobie funkcje życiorysu i listu motywacyjnego, a czasami zawierają także pytania dotyczące cech osobowościowych kandydata lub zadania o charakterze testowym lub opisowym.
     Ciekawe oferty praktyk można również znaleźć w gazetach oraz na uczelnianych tablicach ogłoszeń. Część studentów udaje się także do uczelnianych biur karier, gdzie wybór ofert praktyk jest bardzo duży. Pracownicy biur karier nie tylko przedstawiają kandydatom interesujące propozycje pracodawców organizujących właśnie rekrutacje, lecz często także pośredniczą w załatwianiu formalności oraz udzielają rad dotyczących napisania cv oraz listu motywacyjnego.
     Niekiedy nabór studentów na praktyki przypomina selekcję kandydatów do pracy. Coraz częściej pracodawcy nie satysfakcjonują jedynie dobre wyniki w nauce, a od przyszłych praktykantów oczekuje on bardzo dobrej znajomości co najmniej jednego języka obcego, świetnej obsługi komputera oraz kilkumiesięcznego doświadczenia zawodowego. Tak duże wymagania stawiają zwykle pracodawcy, którzy oferują płatne praktyki i szukają osoby, która dołączy do grona stałych pracowników po ukończeniu studiów.
     Z roku na rok praktyki cieszą się coraz większym zainteresowaniem studentów. Ogromna konkurencja sprawia, że młodzi praktykanci toczą zaciekłe walki o miejsca i próbują swoich sił w wieloetapowych rekrutacjach. Zwiększa się również liczba firm oferujących studentom zdobycie doświadczenia zawodowego. Praktyki cieszą się niesłabnącą popularnością wśród studentów, gdyż dzięki nim młodzi ludzie nie tylko zwiększają swoje kompetencje zawodowe, ale również zyskują szansę na zdobycie zatrudnienia w wymarzonym miejscu pracy.