O konieczności weryfikowania informacji zawartych w CV, liście motywacyjnym czy prośbie o pracę nie trzeba nikogo przekonywać. Według statystyk co drugi pracodawca zetknął się z fikcyjnym lub mocno podkoloryzowanym życiorysem. Weryfikowanie CV jest więc niezbędne, jeśli zależy nam na poznaniu prawdy o kandydatach i pozyskaniu najbardziej kompetentnego pracownika. Jest to jednak proces żmudny i czasochłonny, który sprowadza się do sprawdzania prawdziwości dyplomów i certyfikatów, a także analizowania świadectw pracy oraz referencji od poprzednich pracodawców. Na podstawie powyższych działań trudno jest określić, jakie obowiązki służbowe wykonywała dana osoba w każdym miejscu pracy oraz jak faktycznie wyglądały jej relacje z przełożonymi oraz innymi członkami zespołu. Tajemnicą może też pozostać rzeczywisty powód zmiany miejsca pracy, gdyż w większości sytuacji, zarówno pracownik, jak i pracodawca dążą do rozwiązania umowy za porozumieniem stron.

Sprawdzenie powyższych informacji przez rekrutera nie jest możliwe, nie znaczy to jednak, że pracodawca chcący znać szczegóły ścieżki zawodowej kandydatów jest z góry skazany na porażkę. Alternatywą są bowiem wyspecjalizowane firmy, które na zlecenie pracodawców wyszukują dane na temat osób biorących udział w procesie rekrutacyjnym. W jaki sposób działają i czy warto korzystać z ich usług? O tym dowiesz się z tego artykułu.

Jak wygląda weryfikowanie CV przez firmę zewnętrzną?

Większość firm ma w swojej ofercie usługi podstawowe, do których należy sprawdzanie autentyczności dyplomów, certyfikatów, referencji oraz innych dokumentów przedstawianych przez kandydatów. Przedsiębiorstwa wyspecjalizowane w weryfikowaniu CV umożliwiają również uzyskanie informacji o przynależności do różnego rodzaju organizacji, sukcesach i porażkach w poprzednich miejscach pracy oraz relacjach pracowników z przełożonymi i innymi członkami zespołu. Istnieją firmy, które oferują odtworzenie szczegółów z historii zatrudnienia wybranych kandydatów do kilku lat wstecz oraz analizę wszystkich przerw w zatrudnieniu. W przypadku niektórych zawodów przydatne może być także sprawozdanie medialne oraz przeprowadzenie weryfikacji zasobów internetowych. Wnikliwy pracodawca uzyska też informacje na temat punktualności, sumienności oraz uczciwości wybranych kandydatów. Firmy specjalizujące się w weryfikowaniu CV mają niemal nieograniczony zakres usług, lecz warunkiem podjęcia współpracy jest zwykle otrzymanie pisemnej zgody kandydata.

Czy zlecenie weryfikacji CV jest korzystne dla pracodawcy?

Zaletą skorzystania z usług specjalistów jest przede wszystkim oszczędność czasu oraz wiarygodność uzyskanych danych. Pracodawca ma pewność, że firma przeprowadzi kompleksowy wywiad na temat kandydata i dotrze do informacji, które nie byłyby dostępne dla przeciętnego rekrutera, dysponującego co najwyżej świadectwami pracy i referencjami. Dzięki skorzystaniu z usług firmy zewnętrznej zyskuje się też pewność zatrudnienia odpowiednio wykwalifikowanej osoby, której uprawnienia zostały potwierdzone przez niezależne źródło.

Na co należy uważać?

Przy zleceniu sprawdzenia referencji od poprzednich pracodawców warto zwrócić uwagę na to, czy opinie kandydata i byłego szefa są ze sobą zbieżne. Jest to szczególnie istotne w niejednoznacznych sytuacjach, w których poprzedni pracodawca bardzo negatywnie wypowiada się o dawnym podwładnym. Zdarza się, że racja leży po stronie kandydata, który padł ofiarą zawistnego szefa. Dopiero skonfrontowanie obydwu opinii pozwoli uzyskać właściwy obraz sytuacji.