Negocjacje o podwyżke z szefem

Jak skutecznie negocjować podwyżkę?

Każda rozmowa z szefem przynosi odrobinę stresu i zaniepokojenia, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą negocjacje o podwyżkę. Do takiej rozmowy nie można podejść spontanicznie. Tu potrzeba odpowiedniego przygotowania – tak, aby przedstawić konkretne argumenty i przezwyciężyć chwile zawahania. Równie ważne jest dobre wyczucie. Nie poprosisz przecież o podwyżkę w trudnym dla firmy czasie, kiedy następuje na przykład redukcja etatów. Kiedy i jak pytać o podwyżkę?

Jak negocjować podwyżkę?

Negocjacje w sprawie podwyżki mogą nie udać się z kilku powodów, które w znacznej mierze wynikają z nieodpowiedniej postawy pracownika. Najgorszym i niestety bardzo częstym błędem okazuje się bycie niegrzecznym lub aroganckim. Negocjacje w sprawie zarobków to bardzo delikatna sprawa i nawet jeśli jesteś pewny siebie oraz świadomy swojego zaangażowania i wkładu w sukces firmy, pamiętaj, aby unikać niektórych sformułowań.

Jednym z nich jest słowo: “potrzebuję”, które wskazuje niejako na prywatne przyczyny, a to z kolei trochę przysłania bardziej istotny dla szefa powód, jakim jest Twój wkład w pracę. Pamiętaj, że prosisz przede wszystkim o sprawiedliwe wynagrodzenie, adekwatne do poświęconego przez Ciebie czasu oraz Twojego angażu. W negocjacjach o podwyżkę nie może być mowy o osobistej przysłudze.

Jakich argumentów używać prosząc o podwyżkę?

W trakcie negocjacji o podwyższenie zarobków warto przedstawiać odpowiedzi na poniższe pytania:

  • W jaki sposób Twoja praca wpływa na realizację celów firmy?
  • Jakie są Twoje osiągnięcia?
  • Jak zwiększyły się Twoje obowiązki?
  • Jak wyglądają przeciętne rynkowe zarobki na Twoim stanowisku i w Twojej branży?

Pamiętaj: aby dostać podwyżkę, musisz przedstawić konkretne argumenty. Pracodawca oczekuje od Ciebie wymiernych efektów i jeżeli zamierzasz negocjować zwiększenie wynagrodzenia, to na tych efektach powinieneś się właśnie skupić. Postaw na konkrety – najlepiej, jeśli przedstawisz mierzalne efekty. Bardzo dobrym argumentem w rozmowie o podwyżce jest zestawienie własnych zarobków ze średnim wynagrodzeniem dla wykonywanego przez Ciebie zawodu, zwłaszcza jeśli Twoja pensja jest niższa od tej średniej.

A co jeśli firma nie jest w stanie sprostać Twoim potrzebom finansowym? Jeżeli jesteś tego świadomy, zawsze możesz ubiegać się o benefity pozapłacowe, na które pracodawca zdecydowanie chętniej jest w stanie przystać. Mogą to być na przykład kursy i szkolenia lub karty na zajęcia sportowe. Przedmiot negocjacji mogą stanowić także elastyczne godziny pracy lub możliwość pracy zdalnej.

Czy wiesz już, jak prosić o podwyżkę? 🙂