Jak wygląda praca kierowcy ciężarówki ce?
Praca kierowcy ciężarówki CE to wymarzone zajęcie dla wielu młodych osób. Z podziwem patrzą na przejeżdżające ogromne maszyny i pragną, aby w przyszłości samemu usiąść za sterami tak wielkiej maszyny. Wymaga to pewnych predyspozycji: dobrego zdrowia, umiejętności ciągłego skupienia i planowania, odpowiedzialności oraz radzenia sobie w stresujących, kryzysowych sytuacjach. Czy naprawdę jest to praca marzeń i jak wygląda ona od kuchni?

Praca kierowcy ciężarówki CE to ciągłe życie w trasie

Kierowca spędza za kierownicą od 9 do 10 godzin dziennie. Wymaga to od niego pełnego skupienia na drodze, zwłaszcza w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Firmy oferują różne systemy pracy, ale najczęściej spotykanymi trybami, poza pracą lokalną pozwalającą na codzienny powrót do domu, są pięć dni w trasie i dwa w domu, bądź trzy tygodnie w trasie i jeden w domu. Niestety, zwłaszcza ten ostatni niespecjalnie sprzyja życiu rodzinnemu. Kierowcy muszą radzić sobie z długą rozłąką i tęsknotą za bliskimi, co skutecznie zniechęca niektórych potencjalnych kandydatów.

Butelkowy prysznic

Do kierowców ciężarówek przylgnął stereotyp osób, które nie dbają o higienę osobistą. Poza nielicznymi przypadkami nie jest to prawda. Wiele stacji benzynowych posiada prysznice i specjalne strefy dla strudzonych podróżą, oferujące namiastkę prawdziwego domu. W przypadku ich braku, kierowcy sprytnie radzą sobie z niedogodnościami wykorzystując prysznice stworzone własnoręcznie np. za pomocą dużej butelki. Takie proste rozwiązanie pozwala zachować im świeżość, póki nie znajdą się na odpowiednio wyposażonym postoju.

Kierowca tira – turysta

Niektórzy w trakcie obowiązkowych pauz zmieniają się w pełnoprawnych turystów zwłaszcza, gdy znajdują się na zachodzie Europy. Dzięki ciągłej podróży ich praca zapewnia im dawkę niezapomnianych widoków. Jeżeli po całym dniu jazdy mają siły, mogą pozwiedzać okoliczne miasteczka czy spędzić urokliwy wieczór nad brzegiem oceanu.

Dwa domy

Podczas długich, kilkutygodniowych tras ciężarówka kierowców zamienia się w ich drugi dom. Praktycznie wszystkie pojazdy posiadają materac znajdujący się w tylnej części kabiny. Poza tym kierowcy często mają odpowiednie zaplecze do przyrządzenia prawdziwych, domowych dań. Dzięki lodówce mogą bez problemu przechowywać swoje zapasy, a za sprawą kuchenki gazowej przyrządzać zdrowe potrawy. Niszczy to kolejny stereotyp kierowców żyjących tylko i wyłącznie na fast foodach dostępnych na stacjach benzynowych.

Jak zostać kierowcą ciężarówki?

egzamin na kierowce kategorii ce
Aby zostać kierowcą ciężarówki i móc przewozić ładunki trzeba posiadać prawo jazdy kategorii CE. Wymaga to posiadania prawa jazdy kategorii B i C, przejścia badań lekarskich oraz testów psychologicznych, a także zdobycia Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej. Koszt wszystkich podstawowych uprawnień oscyluje w okolicach 8000 złotych. Dodatkowo, można do tego dołączyć tzw. ADR, czyli uprawnienia na przewóz materiałów niebezpiecznych. Zwiększają one możliwości kierowcy i pozwalają na wyższe zarobki. Pracy w transporcie nie brakuje. Kierowcy kat CE są stale poszukiwani, nie tylko w Polsce, ale także za granicą.

Ile zarabia kierowca tira w Polsce?

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego w 2022 roku przez agencję konsultingową Sedlak & Sedlak, kierowca ciężarówki pracujący na terenie Polski zarabia pomiędzy 3640 a 6290 złotych brutto miesięcznie. Natomiast mediana zarobków kierowcy tira w Polsce wyniosło 4770 zł brutto na miesiąc (oznacza to, że połowa kierowców zarabiało w 2021 roku 4770 zł brutto lub więcej).

Dla kogoś, kto połączył życie zawodowe z pasją, taka praca to ciągła przygoda. Mimo wielu niedogodności, prowadzenie ogromnego pojazdu i dostarczanie ludziom towarów sprawia ogromną satysfakcję. Jeśli czujesz, że tak wygląda twoja praca marzeń – nie czekaj!