W ostatnich latach praca tymczasowa stała się bardzo popularnym zjawiskiem na polskim rynku pracy. Dynamicznie zwiększająca się liczba ofert pracy sezonowej sprawia, że warto zastanowić się, jakie są zalety i wady pracy tymczasowej.

Wady i Zalety Pracy Tymczasowej
Wady i Zalety Pracy Tymczasowej

Zalety Pracy Tymczasowej

1. Umowa o Pracę

Do największych zalet pracy tymczasowej należy ustawowo usankcjonowane zastąpienie umowy cywilnoprawnej umową o pracę na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy. Oznacza to, że niezależnie od tego, na jaki czas zatrudniony został pracownik tymczasowy, powinien on podpisać umowę o pracę. Nawet jeśli agencja zatrudnienia przyjmuje pracownika na jeden dzień, nie powinna podpisywać z nim umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Niestety w praktyce często wygląda to inaczej. Właściwie trudno znaleźć agencję, która poszukuje pracowników do przeprowadzenia inwentaryzacji z zamiarem zatrudnienia ich w ramach umowy o pracę. Podobnych przykładów można wymienić więcej, nasuwa się więc wniosek, że forma współpracy z pracownikiem tymczasowym często odbiega od tej, którą gwarantuje ustawa.

2. Szybkość Zatrudnienia

Do korzyści, jakie czerpie pracownik tymczasowy zaliczyć można również bardzo krótki czas oczekiwania na podjęcie pracy. Najczęściej jest to niecały tydzień, czyli okres, w którym kandydat składa cv w agencji oraz załatwia zaświadczenie od lekarza medycyny pracy. Dotyczy to jednak tylko pracowników niższego szczebla, takich jak operatorzy wózków, członkowie brygad sprzątających, magazynierzy, itp. W przypadku rekrutacji specjalistów oraz kadry managerskiej czas oczekiwania na podjęcie pracy w agencji zatrudnienia jest taki sam, jak u bezpośredniego pracodawcy.

3. Ochrona Praw Pracowniczych

Kolejną zaletą pracy tymczasowej jest ustawowy wymóg równego traktowania pracowników klienta agencji i pracowników tymczasowych. Oznacza to, że pracownik tymczasowy nie może być dyskryminowany – przede wszystkim nie może otrzymywać niższego wynagrodzenia, niż osoba zatrudniona na stałe na tym samym stanowisku. W praktyce zdarza się nawet, że pracownicy czasowi otrzymują wyższe pensje oraz dodatkowe bonusy, takie jak bezpłatny dowóz na miejsce pracy. Dzieje się tak dlatego, że czasami agencje na tyle długo poszukują odpowiedniej osoby na dane stanowisko, że wolą oddać część swojej marży i skusić kandydata atrakcyjnym wynagrodzeniem, niż tracić klienta z powodu niewykonanego zamówienia.

4. Praca dodatkowa dla studentów

Praca tymczasowa jest optymalną formą zatrudnienia dla osób, które chcą połączyć studia z pracą zarobkową. Agencje pośrednictwa pracy często dostosowują grafiki studentów do uczelnianych planów zajęć, dzięki czemu mogą oni kontynuować naukę oraz zdobywać doświadczenie zawodowe na różnych stanowiskach.

5. Stała Praca

Dodatkowym atutem tej formy zatrudnienia jest możliwość przejęcia pracownika na stałe przez firmę, dla której świadczył usługi. Nie zdarza się to wprawdzie zbyt często, jednak większość agencji pośrednictwa pracy zastrzega sobie taką możliwość w umowie z klientem. Dzięki temu pracownik tymczasowy może otrzymać propozycję współpracy od przedsiębiorstwa, w którym pracuje – bez pośrednictwa agencji.

W ten oto sposób zarysował się obraz najważniejszych moim zdaniem zalet pracy tymczasowej. Trzeba jednak pamiętać, że wspomniana forma zatrudnienia ma również swoje wady, które znajdują się poniżej.

Wady Pracy Tymczasowej

Zalet pracy tymczasowej jest dużo, jednak czy na pewno warto rezygnować ze stałego zatrudnienia, by zostać pracownikiem tymczasowym? Czy nowa, elastyczna forma zatrudnienia jest bardziej korzystna dla pracownika od ugruntowanych na polskim rynku pracy rozwiązań? Na co należy uważać przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu współpracy z agencją?

1. Urlop Pracownika Tymczasowego

Najbardziej niekorzystne dla pracownika tymczasowego jest określenie wymiaru przysługującego mu urlopu. Według ustawy o pracy tymczasowej każdemu pracownikowi przysługują dwa dni wolnego w skali miesiąca, które w początkowym okresie mogą być zastąpione ekwiwalentem za pozostawanie w dyspozycji pracodawcy. Jednak w praktyce rzadko która agencja podpisuje ze swoimi pracownikami umowy na miesiąc. Najczęściej są to umowy kilkudniowe lub nawet jednodniowe.
Pracownicy tymczasowi powinni również wiedzieć o tym, że należny im urlop nie zależy od stażu pracy u pracodawcy, ani w agencji. Bez względu na to, jak długo świadczysz usługi pracodawcy, należą Ci się maksymalnie 2 dni wolnego w miesiącu (w zależności od okresu, na który została podpisana umowa). Co więcej, jeśli pracujesz dla danej agencji krócej niż trzy miesiące, pracodawca może Ci w ogóle nie udzielić urlopu, tylko zastąpić go pieniężnym ekwiwalentem.

2. Problem z L4

Podpisywanie krótkich umów uniemożliwia również otrzymanie pieniędzy za zwolnienie lekarskie. Jeśli jesteś pracownikiem tymczasowym, zatrudnionym na zasadzie jednodniowej umowy o pracę, to w przypadku choroby kolejną umowę podpiszesz prawdopodobnie dopiero wtedy, gdy wyzdrowiejesz.

3. Brak Dni Wolnych od Pracy

Kolejną wadą tej formy zatrudnienia jest częsty proceder podpisywania umów na ¼, ½, lub ¾ etatu z możliwością wypracowania większej ilości godzin. W praktyce wygląda to tak, że osoba zatrudniona na ¼ etatu może wypracowywać ponad 30 godzin tygodniowo, lecz i tak nie przysługują jej żadne dni wolne.

4. Urlop Pracownika Tymczasowego

W niektórych przypadkach bardzo niekorzystny dla pracownika tymczasowego jest ustawowy zakaz zatrudniania przez jednego pracodawcę na okres dłuższy niż 12 miesięcy w ciągu 3 lat. W mniejszych miejscowościach zdarzają się sytuacje, w których po 12 miesiącach pracy dla agencji, pracownik tymczasowy skazany jest na bezrobocie, mimo że pracodawca nadal chciałby kontynuować współpracę.

5. Brak Stabilności Pracy

Pozostaje jeszcze jeden negatywny aspekt pracy tymczasowej, jakim jest brak pewności zatrudnienia. Trudno bowiem mówić o stabilizacji zawodowej w przypadku osoby, która co kilka dni podpisuje nową umowę o pracę. Wiąże się to z brakiem poczucia bezpieczeństwa u pracowników tymczasowych, co z kolei negatywnie odbija się na ich motywacji do pracy.

Praca tymczasowa ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Dla niektórych osób jest świetnym pomysłem na pogodzenie nauki, bądź macierzyństwa z kontynuowaniem pracy zawodowej, a dla innych sposobem na szybkie zdobycie pieniędzy we wakacje. Nie można jednak zapominać o negatywnych aspektach pracy tymczasowej, takich jak choćby brak stabilności zatrudnienia, czy problemach z otrzymaniem urlopu. Czy warto więc zostać pracownikiem tymczasowym? Czekam na Wasze opinie w komentarzach.