Z analiz rynku niemieckiego wynika, że większość zawodowych kierowców ciężarówek to osoby powyżej 55 roku życia. Firmy robią więc wszystko, aby przyciągnąć do tego zawodu młodych pracowników. Oferują nie tylko wyższe zarobki, ale także atrakcyjne premie i benefity pozapłacowe. Ile więc zarabia kierowca tira w Niemczech? Sprawdźmy!

Zarobki kierowcy ciężarówki w Niemczech mieszczą się w przedziale od 1600 euro do nawet 4000 euro za miesiąc pracy. Stawka zależy od systemu rozliczeń, a także lokalizacji danej firmy. To całkiem dobrze płatny zawód, który wymaga jednak pewnych poświęceń w życiu osobistym. 

kierowca tira Niemcy
Ciężarówka na trasie w Niemczech

Średnie wynagrodzenie miesięczne

Przeglądając oferty pracy dla kierowców ciężarówek możemy spotkać wynagrodzenia w różnej wysokości. Najczęściej jednak przeważa stawka wynosząca około 2000 euro netto na miesiąc. Jest to zwykle praca bez systemu zmianowego i zależy ona od różnych czynników, takich jak renoma i wielkość firmy transportowej czy też jej lokalizacja. 

W większych miastach, takich jak München, zarobki sięgają nawet 4000 euro miesięcznie, wliczając w to wszelkie premie i dodatki. 

Stawka godzinowa

Kierowcy ciężarówek w przypadku rozliczenia godzinowego mogą liczyć na stawki zaczynające się już od 10 euro brutto na godzinę. Istnieją jednak firmy, które oferują nawet o 50% wyższe wynagrodzenie godzinowe, tj. w stawce 15 euro brutto za godzinę. 

Często płaca kierowcy kategorii C+E w Niemczech wypłacana jest w formie zaliczek tygodniowych. Do tego doliczane są dzienne diety, które mogą wynosić:

 • 14 euro za dzień;
 • 28 euro za noc. 

Warto dodać, że w transporcie zarobki różnią się także ze względu na płeć – to mężczyźni zarabiają więcej niż kobiety.

Praca w systemie 2/1, 3/1 i 2/2

Ciężarówka na autostradzie w Niemczech

Transport towarów wiąże się z różnymi trybami pracy. W każdym z nich kierowcy mogą liczyć na nieco inne zarobki, związane z liczbą przepracowanych godzin. Mamy tutaj do czynienia z systemem:

 • 2/1, oznaczającym 2 tygodnie w trasie i 1 tydzień urlopu;
 • 3/1, czyli 3 tygodnie w trasie i 1 tydzień w domu;
 • 2/2, w którym kierowca pracuje 2 tygodnie, a pozostałe dwa ma wolne. 

Warto tutaj zaznaczyć, że najwięcej zarobi kierowca w systemie 3/1, gdyż to on przepracuje największą ilość godzin

Kierowcy kategorii C+E zarobią więc:

 • od 1500 do 1800 euro netto w systemie pracy 2/2;
 • od 2100 do 2300 euro netto w systemie pracy 2/1;
 • od 2300 do 2500 euro netto w systemie pracy 3/1. 

Niektóre oferty pracy dla kierowców oferują pracownikom codzienne zjazdy do domu lub też zjazdy jedynie raz na 3 miesiące.

Kluczowym czynnikiem wpływającym na zarobki kierowcy tira w Niemczech, ma również czas pracy. Pracownicy pracujący na nocki oraz w weekendy zarabiają nieco więcej – mogą liczyć nawet na 50% wyższe wynagrodzenie. 

Atrakcyjne dodatki do wynagrodzenia

Pomimo atrakcyjnych zarobków w tej branży zawód kierowcy samochodu ciężarowego wcale nie jest aż tak popularny. Wiąże się ze sporym stresem i rozłąką z bliskim. Pracodawcy starają się więc rekompensować te niedogodności i oferują pracownikom benefity – płacowe i pozapłacowe. 

Wśród dodatków na stanowisku kierowcy tira znajdziemy:

 • premie, związane z indywidualnymi wynikami oraz premie świąteczne;
 • dodatki za nocleg spędzony w aucie;
 • diety dzienne i nocne;
 • pakiety szkoleń;
 • ubezpieczenie dla pracowników i ich bliskich. 

Zarobki w różnych regionach Niemiec

Na terenie Niemiec zarobki na stanowisku kierowcy zawodowego kształtują się dość nierówno. Z danych wynika, że na lepiej płatną pracę można liczyć na zachodzie oraz południu. Niższe stawki pojawiają się za to w regionach przygranicznych, co związane jest z konkurencyjnością firm niemieckich z przedsiębiorstwami z Czech i Polski.