Gdzie najwięcej zarabia się za granicą? Średnie zarobki w krajach UE

Coraz więcej Polaków decyduje się na emigrację w poszukiwaniu wyższych zarobków. Gdzie można liczyć na najwyższe wynagrodzenie poza granicami naszego kraju? Jakich branż i zawodów dotyczą najlepiej płatne oferty pracy?

W artykule przedstawiamy ranking krajów z najwyższymi zarobkami oraz branże, w których najłatwiej o wysoką pensję.tny cel, np. mieszkanie – to główne powody, dla których coraz więcej osób decyduje się na emigrację zarobkową. Jakie kraje są najchętniej wybierane i gdzie można liczyć na najwyższą pensję?

Gdzie najlepiej zarabia się w Europie?

Najpopularniejszymi kierunkami emigracji wśród Polaków są zdecydowanie Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Irlandia i kraje skandynawskie. To właśnie tam można liczyć na najwyższe zarobki. Oprócz atrakcyjnych stawek godzinowych, zachęcają też dobre warunki pracy i życia. Gdzie konkretnie warto wyjechać?

Szwajcaria – raj dla specjalistów

Szwajcaria od lat przoduje w rankingach państw o najwyższych zarobkach. Według danych za 2022 rok, średnie miesięczne wynagrodzenie w tym alpejskim kraju wynosi około 26 000 zł! Szwajcaria to prawdziwy raj dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów, zwłaszcza z branży finansowej, IT, medycyny czy inżynierii. Niestety ze względu na wysokie koszty utrzymania, niewielu Polaków decyduje się na emigrację właśnie tam.

Norwegia i Dania – wysokie zarobki i dobra jakość życia

Wysoko w rankingach plasują się również takie kraje jak Norwegia ze średnią pensją w wysokości około 23 000 zł miesięcznie oraz Dania, gdzie średnie wynagrodzenie oscyluje wokół 21 000 zł. W obu przypadkach atutem są nie tylko satysfakcjonujące zarobki, ale także wysoka jakość życia, rozbudowany system opieki socjalnej i poszanowanie praw pracowniczych.

Holandia i Irlandia – wysokie stawki godzinowe

Holandia i Irlandia to kolejne chętnie wybierane kierunki emigracji Polaków. W Holandii średnia stawka godzinowa wynosi około 22 euro, a w Irlandii około 21 euro. Przy czym zarobki w obu krajach mogą być jeszcze wyższe w zależności od branży i posiadanych kwalifikacji. Holandia i Irlandia przyciągają atrakcyjnymi ofertami pracy zwłaszcza specjalistów z branży IT i nowych technologii.

Wielka Brytania i Niemcy – popularne, ale drożyzna daje się we znaki

Choć nadal bardzo popularne, Wielka Brytania i Niemcy nieco straciły na atrakcyjności w ostatnim czasie. Winna jest temu przede wszystkim rosnąca inflacja i drożyzna. Aktualnie średnie zarobki w tych krajach kształtują się na poziomie około 18 000 – 20 000 zł miesięcznie. Niestety rosnące koszty utrzymania sprawiają, że realna wartość tych pieniędzy jest coraz mniejsza.

Średnie zarobki w Niemczech

Gdzie w Europie zarabia się najmniej?

Najniższe zarobki w Unii Europejskiej notowane są tradycyjnie na Wschodzie. Są to takie kraje jak:

 • Mołdawia – ok. 4000 zł miesięcznie
 • Albania – ok. 4500 zł miesięcznie
 • Bośnia i Hercegowina – ok. 5000 zł miesięcznie

Niski poziom płac w połączeniu ze słabą infrastrukturą i uwarunkowaniami politycznymi powoduje, że kraje te rzadko wybierane są jako kierunek emigracji zarobkowej przez Polaków.

Branże z najwyższymi zarobkami za granicą

Poszukując pracy za granicą, warto wziąć pod uwagę, że zarobki mogą się znacząco różnić w zależności od branży. W których sektorach można liczyć na najwyższe wynagrodzenia?

IT – programiści, testerzy i analitycy na wagę złota

W branży IT zarobki specjalistów są niezwykle wysokie na całym świecie. Programiści, testerzy oprogramowania, analitycy i projektanci systemów bez problemu mogą znaleźć pracę z pensją rzędu 8 000 – 15 000 euro miesięcznie w takich krajach jak Szwajcaria, Norwegia czy Dania. Poszukiwani są zarówno juniorzy, jak i seniorzy z doświadczeniem.

Finanse – analitycy i specjaliści bankowości zarabiają krocie

Również specjaliści z branży finansowej mogą liczyć na znakomite zarobki za granicą. Dotyczy to zwłaszcza takich stanowisk jak: analityk finansowy, specjalista bankowości, doradca inwestycyjny czy makler giełdowy. W zależności od stażu pracy i posiadanych certyfikatów, pensje wahają się od 8 000 do nawet 25 000 euro miesięcznie.

Medycyna – lekarze i pielęgniarki poszukiwani w całej Europie

Niedobory kadrowe sprawiają, że lekarze i pielęgniarki z łatwością znajdą pracę w większości krajów Europy Zachodniej. Pensje w publicznej służbie zdrowia wahają się zwykle od 8 000 do 15 000 zł miesięcznie w przeliczeniu na pełen etat. Jeszcze wyższe stawki oferowane są w prywatnych klinikach i gabinetach.

Jak znaleźć dobrze płatną pracę za granicą?

Aby znaleźć satysfakcjonującą, dobrze płatną pracę za granicą, warto skorzystać z kilku sposobów:

 • Przeglądaj portale z ofertami pracy dla polskich emigrantów, np. Zarabiaj.pl
 • Zarejestruj się w dobrych agencjach rekrutacyjnych wybieranych krajów, np. Manpower, Randstad, Adecco
 • Bezpośrednio aplikuj do interesujących Cię zagranicznych firm i korporacji
 • Pytaj znajomych za granicą o możliwości pracy, polecenia i rekomendacje mogą wiele ułatwić
 • Bierz udział w targach pracy i wydarzeniach branżowych za granicą
 • Aktywnie buduj swój międzynarodowy profil zawodowy, np. na LinkedIn

Podsumowanie:

 • Najlepiej zarabia się w Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Danii. W Europie atrakcyjne finansowo są też Holandia, Irlandia, Niemcy i Wielka Brytania.
 • Najwyższe pensje oferowane są w branżach IT, bankowości, finansów, medycyny, inżynierii.
 • Aby znaleźć dobrą pracę, warto korzystać z portali dla emigrantów, rejestrować się w zagranicznych agencjach pracy i bezpośrednio aplikować do interesujących firm.

Najczęstsze pytania dotyczące pracy za granicą

Czy warto wyjechać do pracy za granicę?

Jeśli interesują Cię wyższe zarobki i zdobycie nowych doświadczeń zawodowych, wyjazd za granicę może być dobrą opcją. Trzeba jednak wziąć pod uwagę także ewentualne wady, jak rozłąka z bliskimi czy trudności adaptacyjne w nowym miejscu.

Jakich formalności należy dopełnić przed wyjazdem do pracy za granicą?

Przede wszystkim warto założyć konto bankowe w docelowym kraju, wyrobić numer ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego, w niektórych przypadkach również aplikować o kartę pobytu lub pozwolenie na pracę.

Jaki poziom znajomości języka jest wymagany przy poszukiwaniu pracy za granicą?

W większości ofert pracy wymagana jest przynajmniej komunikatywna znajomość języka kraju lub języka angielskiego. Im wyższe stanowisko, tym oczekiwania co do poziomu biegłości są większe. Ale oczywiście możliwe jest też znalezienie pracy bez znajomości języka.

Jak założyć konto bankowe za granicą?

Konto bankowe online można założyć jeszcze przed wyjazdem, posiadając polski dowód osobisty. Do konta stacjonarnego wymagane jest zwykle zameldowanie i zagraniczny dokument tożsamości.

Jak rozliczać podatki pracując za granicą?

Pracując za granicą należy pamiętać o obowiązku rozliczania podatków zarówno w kraju zatrudnienia, jak i w Polsce. W zależności od kraju i umowy o pracę, możliwe jest opodatkowanie wyłącznie w jednym państwie. Warto skorzystać z usług doradcy podatkowego lub biura rachunkowego obsługującego Polaków pracujących za granicą, które pomoże rozliczyć podatki prawidłowo. Należy też pamiętać, aby zgłosić swój wyjazd w ZUS i ubezpieczyć się dobrowolnie, jeśli chcemy nabyć prawo do emerytury w Polsce.