Dobre CV powinno być zwięzłe, dobrze zorganizowane i dostosowane do stanowiska, na które aplikujesz. Ważne jest, aby styl i język były formalne i profesjonalne, z unikaniem błędów gramatycznych. Informacje powinny być aktualne, odzwierciedlając Twoje najnowsze osiągnięcia i doświadczenia. Pamiętaj o logicznym uporządkowaniu informacji. Formatowanie CV powinno być estetyczne, z czytelnym układem i jednolitymi czcionkami.

Jak napisać dobre CV?

Stwórz skuteczne CV (curriculum vitae)

Oferty pracy muszą być Twoim punktem wyjścia. Bardzo ważnym aspektem, jest dopasowanie swojej aplikacji do konkretnego pracodawcy. Skoro CV i list motywacyjny są zgodne z wymaganiami, rekruter od początku widzi Twoje zaangażowanie.

Przeczytaj dokładnie ogłoszenie o pracę, przede wszystkim warunki zatrudnienia, i na tej postawie postaraj się napisać CV. Masowo wysyłane, niedopasowane dokumenty aplikacyjne mogą znacznie przedłużyć poszukiwania pracy.

Jak napisać profesjonalne CV? Kwestie formalne

Od czego zacząć pisanie CV? Kluczowe są kwestie formalne, które często są niestety pomijane. Skoro liczy się pierwsze wrażenie rekrutera, curriculum vitae musi też dobrze wyglądać. Równie istotna jest czytelność Twojego CV. 

Jak napisać profesjonalne CV? Kwestie formalne

Chcesz napisać CV, które będzie dobrze wyglądać? Zwróć uwagę na:

  • fonty – jeśli chcesz użyć kilku krojów pisma, postaw maksymalnie na dwa. Jedynym wyróżniaj nagłówki, innego użyj do treści. Wybierz fonty, które wyglądają profesjonalnie i nie utrudniają czytania. Zwróć również uwagę na to, by miały polskie znaki;
  • kolory – trzymaj się zasady „co za dużo, to niezdrowo”. Pisanie CV dla wielu jest dzisiaj także pokazaniem umiejętności graficznych. Coraz popularniejsze są grafiki i kolory w CV, jednak znacznie bezpieczniejszy jest minimalizm. Jeśli decydujesz się na użycie barw, sprawdź, czy do siebie pasują. Godnym uwagi jest także to, czy kolor będzie widoczny po wydrukowaniu CV w czerni i bieli;
  • liczbę stron – im krócej, tym lepiej. Często mówi się o jednej stronie długości, staraj się jednak zmieścić na maksymalnie dwóch;
  • podkreślenia – jeśli chcesz coś wyróżnić, użyj pogrubienia. Podkreślenie kojarzone jest z linkami. Pamiętaj też, aby wyróżniać najważniejsze informacje i słowa kluczowe, a nie przypadkowe słowa;
  • marginesy – kiedy chcemy zmieścić jak najwięcej informacji na jednej stronie, nierzadko zmniejszamy marginesy. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że rekruter może wydrukować Twoje CV, a wtedy konieczny jest margines, aby trzymając dokumenty, nie zasłaniał palcem treści.  

Profesjonalne CV = kreatywne CV?

Coraz popularniejsze są także kreatywne CV. Swego czasu sieć podbił dokument, w którym kandydat przedstawiał swoje doświadczenie zawodowe i umiejętności w formie planszy gry Mario. Czy taka forma sprawdzi się wszędzie? Na pewno nie. 

CV w graficznej formie sprawdzi się najlepiej w zawodach kreatywnych, gdzie pracodawca ceni nietuzinkowe pomysły. Znacznie bezpieczniejsze będą minimalistyczne dokumenty aplikacyjne

Nie oznacza to oczywiście, że curriculum vitae musi być nudne. Przykładowo w aplikacji Canva znajdziesz mnóstwo darmowych wzorów, które zachwycają wizualnie i jednocześnie są bardzo eleganckie. Dzięki temu znajdziesz złoty środek między minimalizmem i wykorzystaniem grafiki podczas pisania CV.

Poprawność językowa

O twoim profesjonalizmie świadczy także język, którego używasz. Jeśli chcesz napisać dobre CV, musi być ono poprawne. Trudno zobaczyć własne błędy, warto więc dać CV i list motywacyjny komuś do przeczytania. 

Oczywiście bezbłędność jest niezbędna w przypadku stanowisk związanych z tworzeniem i sprawdzaniem tekstów. Jednak nadmiar literówek czy błędów może być dyskwalifikujący w każdym innym przypadku. Chcesz napisać CV bez błędów? Nie wysyłaj go od razu po napisaniu. Daj sobie chwilę, by upewnić się, że jest jak najlepsze pod każdym względem.

Zdjęcie do CV

zdjęcie w CV - jak stworzyć profesjonalne curriculum vitae

Podczas pisania CV przychodzi do głowy również pytanie, czy zdjęcie w CV jest konieczne. Czy to, jak wyglądamy, ma znaczenie? Choć wielu rekruterów odchodzi od tego wymagania, z pewnością zdjęcie wciąż bywa istotne

Jeśli już się na nie decydujemy, musimy jednak pamiętać, że nie może być ono przypadkowe. Selfie, zdjęcie z wakacji czy imprezy zdecydowanie odpada, jeśli chcemy dojść choćby do etapu rozmowy kwalifikacyjnej. Warto zainwestować i zrobić fotografię biznesową u profesjonalisty. W domowych warunkach pamiętajmy o takich kwestiach jak:

  • dress-code – warto postawić na styl semi formal;
  • tło – najlepiej rozbić zdjęcie na tle ściany w jednym kolorze lub w biznesowym środowisku (np. biurze);
  • mimika – uśmiech to z pewnością dobre rozwiązanie.

Co powinno znaleźć się w CV?

Skoro kwestie formalne mamy już za sobą, przejdźmy do treści i poszczególnych sekcji. Chcesz napisać CV, które będzie profesjonalne i konkretne? Nie możesz zapomnieć o kwestiach przedstawionych poniżej.

Dane osobowe i kontaktowe

Przede wszystkim musisz pamiętać o danych osobowych i kontaktowych. Są konieczne, aby rekruter mógł się z tobą skontaktować. Niezbędny więc będzie numer telefonu i adres e-mail

Przydatne może okazać się także miejsce zamieszkania. Nie musisz podawać w tej sekcji pełnego adresu, wystarczy miejscowość. To jasne, że możesz mieć wątpliwości, w końcu nie zawsze wiesz, do kogo trafi Twoje CV. 

Cel zawodowy

Tuż pod danymi kontaktowymi opisz krótko, czym się zajmujesz i do czego dążysz. Cel zawodowy pokaże rekruterom, czego oczekujesz od nowego pracodawcy. Może być także bardzo pomocny, kiedy dopiero zaczynasz zbierać doświadczenie zawodowe lub jeszcze go nie posiadasz. 

Pamiętaj jednak, kiedy będziesz pisać CV, że w tej sekcji tekst musi być naprawdę zwięzły. 2–3 zdania zdecydowanie wystarczą. Przekaż tylko najistotniejsze informacje.

Podsumowanie zawodowe – jak napisać dobre CV?

Dla wielu pracodawców najważniejsze będzie Twoje doświadczenie zawodowe. Najlepiej przedstawić je chronologicznie, zaczynając od ostatniego miejsca pracy. Oprócz dat rozpoczęcia i zakończenia zatrudnienia, nazwy firmy i stanowiska warto napisać również krótko, czym się zajmowałeś.

Postaraj się opisać stanowiska związane z ofertą pracy, na którą aplikujesz. Napisz w tej sekcji podsumowanie zawodowe które być przydatne do nowej pracy. 

Wykształcenie

Choć coraz częściej wykształcenie jest kwestią drugorzędną, warto o nim wspomnieć w swoim curriculum vitae. Opisz ostatni etap swojej edukacji. Jeśli ukończyłeś studia, to oczywiste, że masz wykształcenie średnie, nie musisz o tym wspominać. 

Oczywiście może się zdarzyć, że to właśnie szkoła średnia jest bardziej związana ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Wówczas takie informacje mogą być przydatne rekruterowi. 

W tej części pisania CV podaj lata rozpoczęcia i zakończenia nauki, nazwę szkoły, miejscowość, kierunek/ specjalizację/profil oraz stopień/tytuł naukowy. 

Umiejętności

Niezwykle istotną częścią dobrego CV jest opisanie umiejętności. Wyróżnij te, które będą najbardziej pożądane na stanowisku, o które się ubiegasz. Mogą być to nie tylko umiejętności stricte związane ze stanowiskiem. W tym miejscu zaznacz np. czy posiadasz prawo jazdy. Dopasuj tę sekcję do oferty pracy. 

Nie zapomnij, jak ważne są także umiejętności miękkie. Wydawać się może, że skoro nie jest to wiedza praktyczna, pracodawca nie przywiązuje do niej wagi. Nic bardziej mylnego. Miękkie kompetencje pozwalają nam na wydajniejszą pracę – zarówno samodzielną, jak i grupową.

Znajomość języków obcych

W wielu zawodach znajomość języków jest ogromnym atutem. Język angielski w większości firm to prawdziwy „must have”. Dlatego Twój życiorys zawodowy powinien zawierać te umiejętności. 

Co istotne, warto opisać nie tylko języki, jakimi władamy, lecz także poziom ich znajomości. Testy poziomujące np. języka angielskiego możesz znaleźć bez problemu w internecie. 

Kursy, szkolenia, szczególne osiągnięcia

Jeśli ukończyłeś kursy lub szkolenia związane ze stanowiskiem, o które się starasz lub jeśli masz szczególne osiągnięcia zawodowe – napisz o tym. Pokaż się z jak najlepszej stronie. 

Przede wszystkim jednak pamiętaj o konkretach. Zamiast „Byłem sprzedawcą roku 2020”, napisz: „Pozyskałem 153 klientów, dzięki czemu zostałem sprzedawcą roku 2020”. 

Zainteresowania w CV

Istotną kwestią są także zainteresowania. Zapomnij o frazesach, sprecyzuj, czym się interesujesz. Zamiast typowego „kino, muzyka, książki”, napisz o konkretnych twórcach, gatunkach, czymś, co naprawdę zajmuje Twój wolny czas.

Z punktu widzenia pracownika zainteresowania mogą wydawać się nieistotne. Jednak dla pracodawcy może być to kopalnia wiedzy o kandydacie. Pokazuje nie tylko dodatkowe umiejętności, lecz także zaangażowanie, pasję, która może się przełożyć na ulepszenie doświadczenia zawodowego

Są też one świetnym tematem rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego warto wpisać tylko takie zainteresowania, które rzeczywiście są dla nas istotne.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Wydawać się może, że wszystkie najważniejsze informacje mamy już za sobą. Należy jednak pamiętać o klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych. Pamiętaj, że obowiązuje nas RODO, co oznacza, że od kilku lat musi być ona zaktualizowana pod tym kątem.

Powinna ona brzmieć następująco:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w CV na potrzeby związane z rekrutacją w firmie NAZWA FIRMY zgodnie z Ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO)”.

Wzór CV – jak z niego korzystać?

Gdy szukasz pracy i chcesz napisać dobre CV, w internecie znajdziesz mnóstwo miejsc, w których dostępne są ich wzory. Możesz je kupić lub pobrać za darmo. Jednak jak z nich korzystać, aby nie popełnić błędu?

Wzór CV może być dla wielu z nas zbawienny. Pamiętajmy jednak o tym, żeby nie iść na łatwiznę i nie kopiować wzorów. Tak napisane CV nie przyniesie sukcesu. Wciąż musimy je dostosować do własnych potrzeb. Dodaj coś od siebie, by się wyróżnić. Szablon CV to nie wszystko. Jeśli rekruter otrzyma kilka dokładnie takich samych dokumentów, na pewno nie będzie to działało na Twoją korzyść.

Należy pamiętać o dopasowaniu każdej sekcji. Wzór CV dostosuj do oferty pracy, w tym fonty, kolory. Sprawdź, jak dokument wygląda po wydrukowaniu. Edytuj tekst, nie zostawiaj niczego dokładnie w tej samej formie. 

Podsumowanie

Reasumując, napisanie dobrego CV nie jest proste i zajmuje sporo czasu. Jednak warto poświęcić go po to, by stworzyć jak najbardziej profesjonalny dokument. A gdy nasza wymarzona oferta pracy nie jest dostępna, warto pokusić się o przygotowanie krótkiego podania o pracę. Dzięki tym dokumentom możemy zyskać uwagę rekrutera i otrzymać zaproszenie na kolejny etap rekrutacji.