Psychologowie i doradcy zawodowi powtarzają – choć odejście z pracy często wiąże się z nerwami i negatywnymi emocjami – nie warto odchodzić w stanie wojny i palić za sobą mostów. Pokojowe rozstanie może przynieść korzyści i firmie, i pracownikowi.

Oczywiście trudno o pozytywne emocje, negocjacje i przygotowywanie gruntu na przyszłość, kiedy to kierownik wyrzuca nas z pracy. Rozważmy jednak sytuację, w której to pracownik decyduje o odejściu z pracy. Powodów podjęcia takiej decyzji może być mnóstwo – może to zobowiązania rodzinne, nadmiar obowiązków w pracy niewspółmierny do wynagrodzenia czy lepsza oferta konkurencji. Pracodawca może naturalnie oczekiwać pewnej lojalności, ale nie dozgonnego przywiązania, musi zresztą  ofiarować w zamian satysfakcjonujące warunki pracy.

Poszukaj kompromis z pracodawcą

Warto porozmawiać z szefem o przyczynach podjętej przez nas decyzji – może okazać się, że rozważane przez nas kroki wcale nie będą potrzebne, bo dyrektor zaproponuje satysfakcjonujący kompromis. Jeśli jednak nie ma szans na poprawę niechcianych warunków, warto i tak ze spokojem przedstawić swoje racje i oczekiwania – tak, aby szef był świadomy powodów odejścia pracownika.

Nie pal za sobą mostów

Nigdy nie wiadomo, jak potoczy się nasze życie i dalsza kariera zawodowa, może okazać się, że w porównaniu z konkurencją – w naszej firmie wcale nie było tak źle. Dlatego nie warto definitywnie zamykać sobie drogi powrotu, warto pozostać w dobrych stosunkach z przełożonymi i resztą zespołu. Kontakty zawodowe zawsze mogą się przydać, z pewnością z niektórymi znajomość rozwijana jest także na stopie prywatnej – szkoda zrywać przyjaźnie i znajomości.

Jak się do takiego odejścia przygotować?

Kiedy wszystko jest już postanowione, w okresie wypowiedzenia wypada poinformować o swoim odejściu klientów, jeśli stanowisko wymagało kontaktu z nimi. To ważny gest nie tylko dla samego pracownika, który przecież “zarabia” na swoje nazwisko, ale też w stronę firmy – klienci nie będą zaskoczeni ewentualnymi niedogodnościami związanymi ze zmianami personalnymi. Warto też już w tym czasie wdrażać w swoje dotychczasowe obowiązki następcę, jeśli taki jest znany, lub przekazać ważne wskazówki kolegom z pracy.

Bardzo dobry zwyczajem jest również wysłanie pisemnego podziękowania za współpracę do szefa, kolegów i koleżanek z pracy oraz do klientów z którymi współpracowałeś.

Z takim pozytywnym nastawieniem pożegnanie ze starą pracą nie przyćmi rozpoczęcia nowego rozdziału w życiu.