Podziękowanie za współpracę to idealny sposób na okazanie wdzięczności. W końcu odejście z pracy to jeden z niezwykle emocjonalnych momentów w życiu. Stres pojawia się nie tylko u pracownika i jego kolegów z firmy, ale także samego szefa. Dlatego warto się na ten dzień dobrze przygotować. I podziękować za wspólną pracę i spędzony czas, dodając do tego życzenia pełne sukcesów dla pozostałych członków zespołu. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • w jakiej formie dostarczyć podziękowanie za współpracę dla swoich współpracowników; 
 • kiedy jest dobry moment na napisanie podziękowania; 
 • co umieścić w podziękowaniu za pracę, aby wyglądało profesjonalnie. 
Podziękowanie za współpracę dla pracownika - jak napisać Gotowe wzory

Czy warto pisać podziękowanie za współpracę?

Wielu uważa, że tworzenie podziękowań po odejściu z pracy jest zbędne. W końcu już więcej nie będziemy współpracować z daną firmą. Takie podejście jest jednak błędne. Nie wiemy przecież, z kim będziemy współpracować w przyszłości. Świat jest mały i dobrze jest nie palić mostów za swoim pracodawcą. Nawet gdy okoliczności zakończenia współpracy nie były dla nas korzystne. Podziękowanie dla pracodawcy i współpracowników potraktujmy jako wyraz wdzięczności. W końcu, niezależnie od tego, jak wyglądała współpraca, z pewnością wynieśliśmy z niej coś dobrego. 

Warto podkreślić zwłaszcza kilkanaście lat współpracy, okazując wdzięczność za możliwości rozwoju i sukcesy zawodowe.

Forma podziękowania za współpracę – co masz do wyboru?

Podejście zależy od wielkości firmy, w której pracowaliśmy. W małych firmach warto pomyśleć o osobistym podziękowaniu za współpracę, zwłaszcza jeśli zespół składał się jedynie z kilku pracowników. W korporacji dużo lepszym rozwiązaniem będzie wysłanie wiadomości mailowej do wszystkich (dla kolegów z pracy i szefa) – dzięki temu będziesz miał pewność, że nikogo nie pominąłeś.

Najpopularniejsze są trzy metody zakończenia współpracy:

 • papierowa kartka z podziękowaniami; 
 • drobny poczęstunek dla pracowników wraz z drobnym prezentem dla szefa i każdej osoby z zespołu; 
 • klasyczny mail z podziękowaniem za współpracę. 
Kartka dla swoich współpracowników - przykład podziękowania za współpracę

Kiedy wysłać podziękowanie za współpracę?

Istnieją co do tego dwa podejścia. I to które z nich wybierzesz, zależy już tylko od Ciebie.

 • Pierwsze z nich mówi o wysyłaniu podziękowania na kilka dni lub nawet tygodni przed odejściem z firmy. Dzięki temu mamy pewność, że więcej osób zapozna się z wysłaną wiadomością. Będą więc oni przygotowani do Twojego odejścia. Taka internetowa kartka powinna wówczas zawierać planowaną datę odejścia.
 • Drugie z nich, to wysyłanie wiadomości do szefa i współpracowników w tym samym dniu, w którym odchodzimy z firmy. Nie ma wówczas konieczności informowania wszystkich o dacie odejścia, warto natomiast zostawić po sobie jakiś kontakt. Może to być po prostu link do Twoich mediów społecznościowych, np. Facebooka czy LinkedIn.

Jak napisać podziękowanie? Najważniejsze elementy wiadomości

Przede wszystkim podziękowanie napisz w pozytywnym tonie. Unikaj złośliwości oraz nietypowych żartów. Przekaż także wszystkim zainteresowanym kontakt do osoby, która przejmie Twoje obowiązki w firmie.

Możesz także dodać cytaty. Najlepiej takie, które odnoszą się do pracy i są powiązane z Twoim stanowiskiem. W przeciwnym razie Twoje pożegnanie będzie wyglądało sztucznie. Z tej okazji warto również dorzucić do maila zabawne video lub memy – ale tylko jeśli mam pewność co do poczucia humoru naszych współpracowników.

Czego unikać, informując o odejściu z pracy?

Każda kartka z podziękowaniami lub mail wyglądał będzie inaczej. Warto jednak unikać kilku elementów, aby pozostawić po sobie pozytywne skojarzenia. Unikaj więc:

 • zbytniej emocjonalności: to nie miejsce i czas na okazywanie smutku czy radości z powodu zakończenia współpracy, chodzi po prostu o podtrzymanie dobrych relacji biznesowych; 
 • złośliwości: chociaż ostatni dzień w firmie może Cię kusić do tego, żeby powiedzieć, wszystko co myślisz, nie warto tego robić; dodatkowo takie podejście może wpłynąć negatywnie na Twoje dalsze losy, np. na problemy w znalezieniu nowego pracodawcy; 
 • nie podawaj konkretnego powodu odejścia: osoby zatrudnione w firmie, z którymi masz bliski kontakt zapewne wiedzą, co było powodem, a pozostałych nie musisz informować. 

Podziękowanie dla pracownika – gotowe wzory

Nadal nie masz pomysłu na napisanie własnego podziękowania? Skorzystaj z naszych gotowych wzorów. Przedstawiliśmy najpopularniejsze formy podziękowania, pisane do różnych osób w tym:

 • serdeczne podziękowania za współpracę dla koleżanek i kolegów z pracy;
 • podziękowanie dla odchodzącego pracownika od współpracowników;
 • oficjalne podziękowanie za współpracę dla szefa;
 • mail na pożegnanie w pracy z humorem;
 • podziękowanie za lata pracy od szefa

Podziękowania dla współpracowników – klasyczne

Drodzy Koledzy i Koleżanki, 

[Data] będzie moim ostatnim dniem pracy w firmie. Ta okazja to idealny moment, aby podziękować Wam za lata współpracy – przy łatwiejszych i trudniejszych projektach. Dziękuję za cudowną atmosferę, wsparcie w chwilach słabości i za możliwości rozwoju. Fantastycznie było pracować w tak zgranym zespole.

Życzę Wam samych sukcesów zawodowych. I mam wielką nadzieję, że pozostaniemy w kontakcie – w końcu nie samą pracą człowiek żyje.

Z dniem [data ] obowiązki po mnie przejmie [dane nowego pracownika], [jego adres mailowy].

Dla wszystkich, którzy chcieliby się ze mną skontaktować: [adres mailowy]. 

Wszystkiego dobrego!

Od współpracowników

[Imię]

Serdecznie dziękujemy za wszystkie dni spędzone razem w firmie – za wspólne rozwiązywanie problemów, wsparcie oraz pomoc. W ciągu tych lat współpracy byłeś nie tylko członkiem zespołu, ale też wspaniałym człowiekiem, któremu życzymy dużych sukcesów – zarówno na gruncie zawodowym, jak i prywatnym. 

Rozwijaj się i nie zapomnij o swoich starych znajomych z pracy. 

Podziękowanie za współpracę dla szefa – oficjalne

Szanowny Panie,

W związku z moim odejściem z pracy w dniu [data] chciałbym Panu z całego serca podziękować za współpracę. Przez [X] lat miałem duże możliwości poszerzania swoich kompetencji. Dziękuję za przeróżne wyzwania zawodowe, które przełożyły się na rozwój mojej osoby. Praca w firmie [nazwa firmy] była dla mnie wartościowym okresem w życiu i będę ją wspominać z sympatią. 

Z dniem [data ] obowiązki po mnie przejmie [dane nowego pracownika], [jego adres mailowy].

Życzę Panu wielu sukcesów zawodowych

[Podpis]

Podziękowanie za współpracę z humorem

Drodzy Koledzy i Drogie Koleżanki, 

w końcu nadszedł ten dzień. [Data] kończę współpracę z firmą [nazwa]. Ta szczególna okazja wymaga szczególnego podziękowania. Bo przecież drugi raz się nie powtórzy. 

Przez wiele lat pracy byliście wspaniałymi, choć czasem upartymi współpracownikami. Pomagaliście mi, gdy była potrzeba i wspieraliście, choć często przychodziłem do Was z pierdołami. Dziękuję! Nie zapomnę tych wszystkich dobrych i złych chwil, zwłaszcza ciągnących się w nieskończoność poniedziałków. I mam nadzieję, że Wy również mnie nie zapomnicie. 

Dzięki za wszystko i wszystkiego dobrego 🙂 

Wersja od szefa dla pracownika

To kartka, mail pisany w nieco innym tonie. Warto tutaj skupić się na osiągnięciach danego pracownika, okazać mu wdzięczność i podkreślić jego udział w rozwoju firmy. Z tej okazji możesz również życzyć pracownikowi sukcesów w kolejnych latach zawodowych, docenić jego kwalifikacje oraz zasługi dla firmy.

W związku z zakończeniem pracy na stanowisku [nazwa stanowiska danej osoby] składamy Panu podziękowania za wzorową współpracę przez ostatnie [X] lat. Dziękujemy za profesjonalne podejście do wykonywania obowiązków, kreatywność oraz zaangażowanie. Dzięki Panu udało nam się zrealizować wiele intratnych projektów, przyczyniających się do rozwoju firmy. 

Życzymy Panu samych sukcesów na nowej drodze zawodowej. Mamy również nadzieję, że kiedyś uda nam się ponownie współpracować przy kolejnych projektach.