Co napisać w mailu z CV?

Aplikowanie o pracę to nie tylko wysyłanie CV. To także umiejętność skomponowania profesjonalnego e-maila, który zwróci uwagę potencjalnego pracodawcy. Jak to zrobić? Oto przewodnik krok po kroku, który pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie “co napisać w mailu z CV”.

Wysyłanie CV – ważny element aplikowania o pracę

W momencie poszukiwania pracy wiele osób przykłada szczególną wagę do opracowania perfekcyjnego życiorysu zawodowego (CV) czy listu motywacyjnego. Chociaż jest to istotne, równie ważną rolę odgrywa sposób aplikowania oraz składanie podania.

Dokonując oceny, potencjalny pracodawca będzie analizować więcej niż samo CV – twoja zdolność do komunikacji e-mailowej również może wpłynąć na jego decyzję. Dlatego warto włożyć trochę wysiłku i stworzyć profesjonalny e-mail wysyłany wraz z dokumentem aplikacyjnym.

Profesjonalny e-mail – sekrety formalnej formy

Przesyłając swoje CV przez email staraj się zachować formalny ton. Pamiętaj też o następujących zasadach:

 1. Używaj formalnych zwrotów grzecznościowych takich jak: “Szanowna Pani / Szanowny Panie”, “Dzień dobry” itp.
 2. Nigdy nie zwracaj się do odbiorcy po imieniu, jeśli wcześniej jeszcze go nie poznałeś.
 3. Zapewnij odpowiednie formatowanie WIADOMOŚCI: ortografia i gramatyka muszą być poprawne, oraz bez żadnych skrótów które mogą wydawać się nieformalne jak używanie emotikonów i akronimów.

Treść e-maila – co warto napisać oraz jak załączyć CV

E-mail z CV powinien być krótki i treściwy. Oto elementy, które warto uwzględnić:

 1. Pozdrowienia – zacznij od przywitania adresata w formalny sposób (np. “Szanowna Pani / Szanowny Panie”).
 2. Powód wysyłki maila – wyjaśnij, na jaką ofertę pracy aplikujesz lub dlaczego przekazujesz swoje CV (gdy np. aplikujesz spontanicznie).
 3. CV w załączniku – poinformuj o załączonym do e-maila życiorysie zawodowym oraz ewentualnych innych dokumentach (np. list motywacyjny), pisząc o tym w treści wiadomości.
 4. Szczegóły kontaktowe – podaj swoje dane, takie jak telefon czy adres e-mail.
 5. Podpis – zamknij wiadomość standardowym zwrotem grzecznościowym (“Z poważaniem”, “Serdecznie pozdrawiam”), podając swoje imię, nazwisko oraz ewentualną funkcję czy stanowisko.

Kiedy mowa o załącznikach – warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, formatowanie oraz sposób nazywania plików: unikaj dziwnych znaków lub skrótów w nazwie CV i innych załączanych dokumentów. Ważne jest także odpowiednie dołączenie CV, zwłaszcza jeśli mają być wysyłane inne dokumenty aplikacyjne (np. list motywacyjny czy portfolio). Warto zadbać też o to, by wszystkie załączniki były zapisane w jednym formacie (najlepiej PDF). W ten sposób sprawimy, że nasze podanie będzie łatwe do otworzenia przez pracodawcę.

Tytuł e-maila – klucz do zainteresowania pracodawcy

Jeśli chodzi o temat wiadomości e-mail, warto zadbać o to, aby był on przejrzysty i zawierał informacje dotyczące twojej aplikacji. Dobra praktyka to podanie stanowiska, na które aplikujesz oraz swoje imię i nazwisko.

Przykład tytułu e-maila:

 • Aplikacja na stanowisko Kierownik Sprzedaży – Jan Kowalski

Staraj się unikać ogólnikowych lub niejasnych tytułów takich jak “CV” czy “Podanie o pracę“, ponieważ będą one mniej skuteczne w przyciągnięciu uwagi rekrutera.

Szablony e-maili z CV – przykłady gotowe do użycia

Poniżej znajdziesz kilka wzorów pocztowych, które możesz dostosować dla swoich potrzeb:

Wariant 1:

Szanowna Pani / Szanowny Panie,

Aplikuję na ofertę pracy na stanowisko [Nazwa Stanowiska]. W załączniku przesyłam moje CV oraz list motywacyjny. 

Proszę o kontakt w przypadku ewentualnych pytań lub potrzeby dodatkowych informacji.

Z poważaniem,

[Twoje Imię i Nazwisko]
[Adres E-mail]
[Numer Telefonu]

Wariant 2:

Dzień dobry,

Niniejszym przesyłam moje dokumenty aplikacyjne na stanowisko [Nazwa Stanowiska], o którym można przeczytać w ofercie pracy nr [Numer Oferty] zamieszczonej na stronie [Nazwa Firmy].

W załączniku znajduje się moje CV oraz list motywacyjny. W razie potrzeby jestem gotowy przesłać kolejne dokumenty lub wystąpić na rozmowę kwalifikacyjną.

Serdecznie pozdrawiam,
[Twoje Imię i Nazwisko]
[Adres E-mail]
[Numer Telefonu]

Formalna forma – znaczenie w profesjonalnej komunikacji

Oprócz zawartości, ważne jest również utrzymanie oficjalnej formy e-maila. Obejmuje to, między innymi:

 1. Zachowanie formalnego tonu.
 2. Nieużywanie emotikonów czy żargonu.
 3. Staranne nazewnictwo załącznika,
 4. Niewysyłanie cv w formie plików graficznych takich jak .jpg lub .png

Czego unikać – błędy podczas pisania e-maila z CV

 1. Błędy ortograficzne i gramatyczne
 2. Nieczytelny format pliku załączonego CV
 3. Zbyt długa treść e-maila
 4. Nadawanie niejasnego tytułu wiadomości

Podsumowując, profesjonalizm przy wysyłaniu CV przez e-mail ma kluczowe znaczenie dla sukcesu aplikacji zawodowej – każdy szczegół liczy się w tym procesie. Dbając o przejrzystość, rzetelną formę i treść e-maila, zwiększasz swoje szanse na zostanie zauważonym przez potencjalnego pracodawcę.

Najczęściej zadawane pytania

1. Czy warto dołączyć list motywacyjny do tego samego e-maila co CV?

Tak, warto dołączyć list motywacyjny jeśli jest on wymagany w ofercie pracy lub gdy uważasz, że może dać dodatkową wartość Twojej aplikacji.

2. W jakim formacie powinno być załączone CV?

Optymalnym formatem dla CV jest PDF dzięki lepszemu zachowaniu formatowania i ogólnej czytelności w większości czytników plików.

3. Czy osobisty adres e-mail wpływa na odbiór mojej aplikacji?

Adres e-mail może wpłynąć na profesjonalizm Twojej aplikacji – najlepiej używać prostego adresu składającego się z imienia i nazwiska oraz ewentualnie liczb (np. jan.kowalski@gmail.com).

4. Jak długo należy czekać po wysyłaniu maila z CV na odpowiedź od pracodawcy?

Czas oczekiwania na odpowiedź może różnić się w zależności od firmy i stanowiska – jednak ogólnie przyjęte jest, że jeśli nie otrzymać odpowiedzi w ciągu kilku dni do 2 tygodni można spróbować ponownie, upewniając się delikatnie, czy Twoja aplikacja została odebrana.

5. Czy powinienem wysyłać mail pod adresem przypisanym do ogłoszenia o pracy bądź bezpośrednio do osoby odpowiedzialnej za rekrutację?

Jeśli w ofercie pracy jest podany konkretny adres e-mail, to na ten adres warto wysłać swoje CV. W przypadku braku takiej informacji upewnij się, czy wskazówka znajduje się na stronie internetowej firmy albo bądź przygotowany/a na kontakt telefoniczny w celu uzyskania właściwego adresu.

Pamiętaj, że najlepszym sposobem na zakwalifikowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej jest odpowiednie przemyślenie każdego aspektu twojej aplikacji zawodowej – zaczynając od treści życiorysu zawodowego (CV) po opracowanie skutecznego i profesjonalnego e-maila. Życzymy sukcesów!