Wysyłanie maila z cv to kluczowy element procesu aplikowania o pracę. Jak napisać wiadomość w sprawie pracy, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów? W treści maila warto nawiązać do ogłoszenia o pracę, wysłać cv w formie załącznika oraz odpowiednio zatytułować wiadomość. 

Poznaj najważniejsze zasady, jak napisać mail z cv do pracodawcy. Dowiedz się, jaką treść powinien zawierać e-mail wysyłany wraz z dokumentami aplikacyjnymi. I jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie odpowiedzi.

Co napisać w mailu z CV: Zasady, wzory i porady

Z artykułu dowiesz się:

 • Jak profesjonalnie napisać i zatytułować mail z cv do pracodawcy.
 • Na co zwrócić uwagę w treści maila wysyłanego z dokumentami aplikacyjnymi.
 • Jakie załączniki warto dołączyć do e-maila z cv.
 • Jak zwiększyć szanse na odpowiedź dzięki skutecznie napisanemu mailowi.
 • Błędy, których należy unikać przy redagowaniu maila z cv.
 • Wskazówki jak wyróżnić się zawodowo poprzez treść i formę maila.
 • Przykładowe szablony i wzorce e-maili do wykorzystania przy poszukiwaniu pracy.

Wysyłanie CV – ważny element aplikowania o pracę

W momencie poszukiwania pracy wiele osób przykłada szczególną wagę do opracowania perfekcyjnego CV i listu motywacyjnego. Chociaż jest to istotne, równie ważną rolę odgrywa sposób aplikowania oraz składanie podania.

Dokonując oceny, potencjalny pracodawca będzie analizować więcej niż samo CV – twoja zdolność do komunikacji e-mailowej również może wpłynąć na jego decyzję. Dlatego warto włożyć trochę wysiłku i stworzyć profesjonalny e-mail wysyłany wraz z dokumentem aplikacyjnym.

Profesjonalny mail – sekrety formalnej formy

Przesyłając swoje CV przez email staraj się zachować formalny ton. Pamiętaj też o następujących zasadach:

 1. Używaj formalnych zwrotów grzecznościowych takich jak: „Szanowna Pani / Szanowny Panie”, „Dzień dobry” itp.
 2. Nigdy nie zwracaj się do odbiorcy po imieniu, jeśli wcześniej jeszcze go nie poznałeś.
 3. Zapewnij odpowiednie formatowanie WIADOMOŚCI: ortografia i gramatyka muszą być poprawne, oraz bez żadnych skrótów które mogą wydawać się nieformalne jak używanie emotikonów i akronimów.

Treść e-maila – co warto napisać oraz jak załączyć CV

Co napisać w treści maila z CV do pracodawcy?

E-mail z CV powinien być krótki i treściwy. Oto elementy, które warto uwzględnić:

 1. Pozdrowienia – zacznij od przywitania adresata w formalny sposób (np. „Szanowna Pani / Szanowny Panie”).
 2. Powód wysyłki maila – wyjaśnij, na jaką ofertę pracy aplikujesz lub dlaczego przekazujesz swoje CV (gdy np. aplikujesz spontanicznie).
 3. CV w załączniku – poinformuj o załączonym do e-maila życiorysie zawodowym oraz ewentualnych innych dokumentach (np. list motywacyjny), pisząc o tym w treści wiadomości.
 4. Szczegóły kontaktowe – podaj swoje dane, takie jak telefon czy adres e-mail.
 5. Podpis – zamknij wiadomość standardowym zwrotem grzecznościowym („Z poważaniem”, „Serdecznie pozdrawiam”), podając swoje imię, nazwisko oraz ewentualną funkcję czy stanowisko.

Kiedy mowa o załącznikach – warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, formatowanie oraz sposób nazywania plików: unikaj dziwnych znaków lub skrótów w nazwie CV i innych załączanych dokumentów. Ważne jest także odpowiednie dołączenie CV, zwłaszcza jeśli mają być wysyłane inne dokumenty aplikacyjne (np. list motywacyjny czy portfolio). Warto zadbać też o to, by wszystkie załączniki były zapisane w jednym formacie (najlepiej PDF). W ten sposób sprawimy, że nasze podanie będzie łatwe do otworzenia przez pracodawcę.

Tytuł maila – jak zatytułować wiadomość do pracodawcy?

Jeśli chodzi o temat wiadomości e-mail, warto zadbać o to, aby był on przejrzysty i zawierał informacje dotyczące twojej aplikacji. Dobra praktyka to podanie stanowiska, na które aplikujesz oraz swoje imię i nazwisko.

Przykład tytułu maila:

 • Aplikacja na stanowisko Kierownik Sprzedaży – Jan Kowalski

Staraj się unikać ogólnikowych lub niejasnych tytułów takich jak „CV” czy „Podanie o pracę„, ponieważ będą one mniej skuteczne w przyciągnięciu uwagi rekrutera.

Szablony maili z CV – przykłady gotowe do użycia

Poniżej znajdziesz kilka gotowych, wzorów, które możesz dostosować dla swoich potrzeb:

Wariant 1:

Szanowna Pani / Szanowny Panie,

Aplikuję na ofertę pracy na stanowisko [Nazwa Stanowiska]. W załączniku przesyłam moje CV oraz list motywacyjny. 

Proszę o kontakt w przypadku ewentualnych pytań lub potrzeby dodatkowych informacji.

Z poważaniem,

[Twoje Imię i Nazwisko]
[Adres E-mail]
[Numer Telefonu]

Wariant 2:

Dzień dobry,

Niniejszym przesyłam moje dokumenty aplikacyjne na stanowisko [Nazwa Stanowiska], o którym można przeczytać w ofercie pracy nr [Numer Oferty] zamieszczonej na stronie [Nazwa Firmy].

W załączniku znajduje się moje CV oraz list motywacyjny. W razie potrzeby jestem gotowy przesłać kolejne dokumenty lub wystąpić na rozmowę kwalifikacyjną.

Serdecznie pozdrawiam,
[Twoje Imię i Nazwisko]
[Adres E-mail]
[Numer Telefonu]

Formalna forma – znaczenie w profesjonalnej komunikacji

Oprócz zawartości, ważne jest również utrzymanie oficjalnej formy e-maila. Obejmuje to, między innymi:

 1. Zachowanie formalnego tonu.
 2. Nieużywanie emotikonów czy żargonu.
 3. Staranne nazewnictwo załącznika,
 4. Niewysyłanie cv w formie plików graficznych takich jak .jpg lub .png

Czego unikać – błędy podczas pisania e-maila z CV

 1. Błędy ortograficzne i gramatyczne
 2. Nieczytelny format pliku załączonego CV
 3. Zbyt długa treść e-maila
 4. Nadawanie niejasnego tytułu wiadomości

Podsumowując, profesjonalizm przy wysyłaniu CV przez e-mail ma kluczowe znaczenie dla sukcesu aplikacji zawodowej. Każdy szczegół liczy się w tym procesie. Dbając o przejrzystość, rzetelną formę i treść wiadomości, zwiększasz swoje szanse na zostanie zauważonym przez potencjalnego pracodawcę.

Najczęściej zadawane pytania

1. Czy warto dołączyć list motywacyjny do tego samego e-maila co CV?

Tak, warto dołączyć list motywacyjny jeśli jest on wymagany w ofercie pracy lub gdy uważasz, że może dać dodatkową wartość Twojej aplikacji.

2. W jakim formacie powinno być załączone CV?

Optymalnym formatem dla CV jest PDF dzięki lepszemu zachowaniu formatowania i ogólnej czytelności w większości czytników plików.

3. Czy osobisty adres e-mail wpływa na odbiór mojej aplikacji?

Adres e-mail może wpłynąć na profesjonalizm Twojej aplikacji – najlepiej używać prostego adresu składającego się z imienia i nazwiska oraz ewentualnie liczb (np. jan.kowalski@gmail.com).

4. Jak długo należy czekać po wysyłaniu maila z CV na odpowiedź od pracodawcy?

Czas oczekiwania na odpowiedź może różnić się w zależności od firmy i stanowiska – jednak ogólnie przyjęte jest, że jeśli nie otrzymać odpowiedzi w ciągu kilku dni do 2 tygodni można spróbować ponownie, upewniając się delikatnie, czy Twoja aplikacja została odebrana.

5. Czy powinienem wysyłać mail pod adresem przypisanym do ogłoszenia o pracy bądź bezpośrednio do osoby odpowiedzialnej za rekrutację?

Jeśli w ofercie pracy jest podany konkretny adres e-mail, to na ten adres warto wysłać swoje CV. W przypadku braku takiej informacji upewnij się, czy wskazówka znajduje się na stronie internetowej firmy albo bądź przygotowany/a na kontakt telefoniczny w celu uzyskania właściwego adresu.

Pamiętaj, że najlepszym sposobem na zakwalifikowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej jest odpowiednie przemyślenie każdego aspektu twojej aplikacji zawodowej – zaczynając od treści życiorysu zawodowego (CV) po opracowanie skutecznego i profesjonalnego e-maila. Życzymy sukcesów!