Podanie o pracę jest dokumentem, który znacznie ułatwia poszukiwania pracy. Pokazuje, że jesteśmy ambitni i wykazujemy inicjatywę. Przesyłanie podania to również idealny sposób, aby wyróżnić się z tłumu innych kandydatów.

Podania nie piszemy w odpowiedzi na ofertę zamieszczoną na portalu z ogłoszeniami o pracę. Wysyłamy je, gdy rekrutacja na konkretną ofertę pracy nie jest prowadzona. Ten dokument ma pokazać, że jesteśmy zainteresowani pracą w konkretnej firmie, np. ze względu na jej renomę czy osiągnięcia.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co powinno zawierać podanie o pracę;
 • kiedy napisać ogólne podanie o zatrudnienie;
 • jak napisać podanie o pracę, gdy nie masz doświadczenia;
 • jak wygląda przykładowy wzór podania o pracę.
 • darmowe wzory do pobrania w PDF i WORD
Krótkie podanie o pracę - jak napisać? Wzór do pobrania

Jak napisać dobre podanie o pracę? Struktura podania

Podanie wyraża jedynie chęć podjęcia zatrudnienia na danym stanowisku. Nie ma żadnego ogłoszenia, do którego moglibyśmy się odnieść, pisząc ten dokument. Dlatego tak istotne jest to, aby trzymać się najważniejszych zasad, które wskażemy poniżej. Istotna jest przejrzysta struktura podania, jego format oraz interesująca treść.

Zobacz też: 5 mitów na temat szukania pracy

Kwestie formalne

Samo podanie o przyjęcie do pracy jest dokumentem formalnym. Dlatego na początku podania powinny znaleźć się potrzebne informacje do ewentualnej rekrutacji. Dobre podanie o pracę zawiera:

 • datę i miejscowość wysłania podania, w prawym górnym rogu;
 • dane osobowe kandydata, w tym jego imię, nazwisko, adres, numer telefonu oraz adres mailowy;
 • dane firmy, do której aplikujemy, a w przypadku korporacji nawet dział, do którego adresujemy nasz dokument, np. dział rekrutacji.

Treść podania o zatrudnienie

Najważniejsze w tej części podania jest pokazanie, że jesteśmy zainteresowani pracą w konkretnej firmie. Dlatego to uzasadnienie ma największy wpływ na sukces tej prośby o zatrudnienie. Po pierwsze podanie o pracę musi więc określać stanowisko, o które się ubiegasz. Ta informacja niech znajdzie się w pierwszym zdaniu, np.:

„Zwracam się z uprzejmą prośbą o przyjęcie mnie na stanowisko elektro-mechanika w firmie XYZ”

To krótkie zdanie wstępu w podaniu o pracę wyraża jedynie chęć podjęcia zatrudnienia na danym stanowisku. Nic jednak nie mówi o Tobie, Twoich umiejętnościach i podejściu. I to właśnie musisz teraz krótko i konkretnie opisać.

W treści podania umieść informacje:

 • dlaczego zdecydowałeś się aplikować: powiedz coś miłego o firmie, wskaż jej pozytywne strony, np. częste wprowadzanie innowacji, wysoka kultura pracy, lider na rynku;
 • opisz swoje doświadczenie i umiejętności, pisz konkretnie, nie lej wody;
 • pokaż swoje wcześniejsze sukcesy zawodowe, to co udało Ci się osiągnąć;
 • o kursach i odbytych szkoleniach;
 • o umiejętnościach miękkich, które posiadasz, a także nietypowych zainteresowaniach – zwłaszcza jeśli są spójne z wykonywaną przez Ciebie pracą.

Pisząc podanie zwróć szczególną uwagę na formę. Unikaj przechwałek, pisz najbardziej formalnie, jak się da. Nie powtarzaj informacji i nie rozpisuj się za bardzo.

Zakończenie

Dobre podanie o pracę musi zawierać własnoręczny podpis kandydata

Na końcu podania wskazuje się chęć uczestnictwa w ewentualnej rozmowie kwalifikacyjnej. Podanie o pracę należy też zakończyć formalnym zwrotem grzecznościowym, np. „z poważaniem”, a także własnoręcznym podpisem autora podania.

To jednak nie wszystko. Konieczne będą także linki do pozostałych dokumentów, takich jak CV i list motywacyjny. Dodatkowym atutem może być podziękowanie za współpracę, które otrzymaliśmy od poprzedniego pracodawcy. Pomocne mogą być także certyfikaty ze szkoleń, potwierdzające nasze umiejętności.

Podanie o pracę a list motywacyjny

Wiele osób uważa, że list motywacyjny i podanie o pracę to te same dokumenty. Tak naprawdę niewiele mają one ze sobą wspólnego. Podstawową różnicą jest fakt, że list motywacyjny wysyła się w odpowiedzi na ofertę pracy, aby zwiększyć szanse na zatrudnienie. Podanie zaś jest formą przedstawienia potencjalnemu pracodawcy naszych chęci i ambicji. I najczęściej wysyłane jest, gdy w firmie nie odbywa się żadna rekrutacja na pożądane przez kandydata stanowisko.

Wygląd podania o pracę – na co uważać?

Podanie powinno być krótkie – to po pierwsze. Resztę informacji – jeśli pracodawca będzie nimi zainteresowany – znajdzie on w dołączonych dokumentach aplikacyjnych osoby składającej podanie. Przyjmuje się, że pisząc podanie, powinniśmy zamknąć się na jednej stronie A4, a sam tekst z uzasadnieniem powinien zajmować około 1/3 całości. Najlepiej wykorzystać do tego czytelną czcionkę o standardowej wielkości, np. calibri 11.

A dodatkowo podczas pisania podania pamiętajmy, aby:

 • wyglądało ono formalnie: zarówno pod kątem języka, jak i formy dokumentu;
 • było przejrzyste: zadbajmy o wolne przestrzenie między akapitami;
 • wysyłać podanie w nieedytowalnym formacie, np. pdf;
 • posiadało wyróżniony nagłówek, najlepiej napisany większą czcionką;
 • było ono pozbawione błędów: interpunkcyjnych, ortograficznych i literówek;
 • używać zwrotów grzecznościowych do adresata;
 • podanie zawierało najważniejsze dane osobowe kandydata oraz firmy, do której aplikujemy.

Warto mieć z tyłu głowy, że rekruter zapoznający się z podaniem o pracę ma jedynie kilka sekund na jego przeczytanie. Musisz więc zrobić wszystko, aby zwrócić jego uwagę.

Kiedy warto napisać podanie o przyjęcie do pracy?

Ten dokument to idealny sposób, aby wyróżnić swoją kandydaturę z tłumu innych, podobnych. Warto więc przygotować podanie, gdy:

 • firma nie prowadzi aktualnie rekrutacji na dane stanowisko pracy i w najbliższym czasie nie zamierza takiej rekrutacji uruchamiać;
 • nie mamy doświadczenia i chcemy pokazać ewentualnemu pracodawcy, że zależy nam na zatrudnieniu, mamy chęci i ambicje;
 • gdy chcemy otrzymać zatrudnienie po odbytym stażu lub praktykach.

Podanie o pracę warto napisać i wysłać tak naprawdę w dowolnym momencie. To dobrze świadczy o Tobie jako o pracowniku. Pokazuje, że jesteś zainteresowany daną pracą. A dla pracodawcy przesyłanie podania oznacza, że jesteś otwarty, kreatywny i sam wykazujesz inicjatywę.

Jak napisać podanie o pracę bez doświadczenia?

Z pozoru wydaje się, że taki dokument nie ma szans na rynku pracy. Jednak pracodawcy coraz częściej decydują się na zatrudnienie ludzi, którzy wykazują tylko chęć podjęcia pracy. Doświadczenie nie jest konieczne. A wszystko ze względu na elastyczność oraz brak nawyków wyniesionych z poprzedniej pracy. Trzeba się tylko pokazać w umiejętny sposób.
Stwórz podanie bez doświadczenia opierając się na swoim wykształceniu oraz umiejętnościach. Warto opisać kompetencje miękkie i twarde, zwracając szczególną uwagę na to, co może pomóc w wykonywaniu obowiązków na stanowisku w danej firmie. Pomocne będą również certyfikaty z odbytych szkoleń czy kursów, a także zainteresowania – które świadczą, że kandydat jest aktywny również poza pracą i np. pasuje do zespołu.

Podanie o pracę – wzór

Podany poniżej wzór podania o pracę jest bardzo ogólny, jednak pomaga on wytyczyć kierunek, w którym powinien podążać dany kandydat. Istotne jest dopasowanie treści do danej firmy. Warto zapoznać się z podobnymi lub archiwalnymi ogłoszeniami na upatrzone przez nas stanowisko.

Data i miejscowość

Imię i nazwisko kandydata

Adres zamieszkania

Numer telefonu

Adres mailowy

Dział firmy

Nazwa Firmy

Adres firmy

Uprzejmie proszę o przyjęcie mnie do pracy na stanowisko [nazwa] w firmie [nazwa].

Posiadam niezbędne doświadczenie i umiejętności, które pozwalają mi na wykonywanie obowiązków firmowych bez żadnych szkoleń czy dodatkowych kursów. Przez [wpisać czas] pracowałem jako [stanowisko] i [wpisać obowiązki i sukcesy z tym związane].

Moim celem jest…

Jestem osobą sumienną oraz łatwo nawiązującą kontakty z innymi. W pełni angażuję się w wykonywaną pracę i jestem terminowy.

Moja szczegółowa historia zawodowa znajduje się w załączonym przeze mnie CV. Zachęcam do bliższego poznania mnie na rozmowie kwalifikacyjnej.

Z poważaniem/Z wyrazami szacunku

Podpis kandydata

Załączniki:

 1. CV
 2. ….

Powyższe przykładowe podanie o pracę warto zmodyfikować i dostosować do swojej kandydatury. Warto dołączyć do podania list motywacyjny, CV, a nawet portfolio zawodowe. Im bardziej postaramy się przy jego pisaniu, tym wyższe szanse mamy na zatrudnienie na wymarzonym stanowisku.

Wzory do pobrania w PDF i WORD

Poniżej załączamy gotowe szablony podań o pracę w formacie PDF i WORD. Można je pobrać za darmo i wykorzystać jako pomoc przy tworzeniu własnego dokumentu. Warto skorzystać z tych wzorów, ponieważ zawierają one wszystkie niezbędne elementy i mają odpowiednią, formalną strukturę.

Pamiętaj aby dostosować treść do stanowiska, o które się ubiegamy oraz do konkretnej firmy. Dzięki temu podanie będzie spersonalizowane i zwiększy szanse na pozytywne rozpatrzenie naszej kandydatury.

Wzór do pobrania w PDF

Wzór do pobrania w WORD

Podsumowanie

Podanie o pracę to krótki, ale istotny dokument aplikacyjny. Dzięki niemu możemy wykazać zainteresowanie pracą w firmie, która aktualnie nie prowadzi rekrutacji.

Warto napisać podanie o pracę, które w pozytywny sposób wyróżni nas na tle innych kandydatów. Pamiętajmy o załączeniu informacji o wykształceniu, doświadczeniu zawodowym i kompetencjach. Do podania dobrze dołączyć CV oraz list motywacyjny.

Skorzystanie z naszych wzorów podań ułatwi przygotowanie profesjonalnego dokumentu i zwiększy szanse na znalezienie pracy.