jak-napisac-cv

Wiele osób zastanawia się, co zrobić, by otrzymać wymarzoną pracę. Większość z nich dochodzi do słusznego wniosku, że kluczem do sukcesu jest dobrze napisany życiorys. Mało kto jednak tworzy swoje CV w sposób przemyślany – zazwyczaj poszukujący pracy ściągają wzory życiorysów z Internetu i wypełniają tylko brakujące rubryki. Nie jest to najlepszy sposób na wzbudzenie zainteresowania u osoby rekrutującej, tym bardziej, że na lekturę przeciętnego życiorysu przeznacza ona 10-20 sekund, a aplikacji może być nawet kilkaset.

Jak więc napisać ciekawe cv? Nie ma na to jednoznacznej recepty. Jeśli jednak chcesz stworzyć profesjonalny życiorys, skorzystaj z zamieszczonych poniżej rad.

Przejrzystość i Czytelność Dokumentu

Zacznijmy od wyglądu Twojego cv. Pamiętaj, że jest ono dokumentem, który ma przedstawić Cię w najlepszym świetle, dlatego też jego forma jest bardzo istotna.

Standardowo życiorys pisany jest prostą i czytelną czcionką, na białej kartce A4. Jeśli nie wiesz, jakiej czcionki użyć, wybierz na przykład Times New Roman lub Arial – są one na tyle duże i wyraźne, że na pewno nikt nie będzie miał problemów z ich odczytaniem.

Układ CV

W lewym lub prawym górnym rogu dokumentu powinno znaleźć się Twoje zdjęcie. Fotografia musi być dopasowana do stanowiska, na które aplikujesz, jeśli więc starasz się o posadę doradcy klienta biznesowego, nie umieszczaj zdjęcia, do którego pozujesz w zimowej kurtce lub koszulce na naramkach.

Zasada dopasowania wizerunku do charakteru stanowiska działa też w drugą stronę, trzeba więc pamiętać, że zbyt oficjalne zdjęcie może zniechęcić pracodawcę, który poszukuje osób ze zdolnościami artystycznymi.

Organizacja Treści

Aby Twój życiorys był klarowny i czytelny, radzę podzielić go na sekcje tematyczne z wyraźnie wyodrębnionymi nagłówkami.

Warto przemyśleć układ graficzny cv i uwidocznić te nagłówki, pod którymi zamierzasz zawrzeć informacje, które stawiają Cię w pozytywnym świetle. Jeśli więc jesteś absolwentem i Twoje doświadczenie zawodowe nie jest imponujące, ale za to uczestniczyłeś w licznych szkoleniach i świetnie znasz języki obce, pochwal się tym!

Określ stopień, w jakim posługujesz się językami, umieść informację o certyfikatach, które posiadasz oraz podaj daty i tematykę przebytych kursów.

Pamiętaj też o tym, że człowiek zapamiętuje najlepiej początek oraz koniec czytanego dokumentu i postaraj się wykorzystać tę zasadę podczas tworzenia Twojego cv.

Jaka Długość Życiorysu?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaka jest idealna długość życiorysu.

Najczęściej za optymalną długość idealnego cv uznaje się jedną stronę A4. Radziłabym się tym jednak zbytnio nie sugerować, ponieważ w niektórych przypadkach wręcz wskazane jest stworzenie bardziej rozbudowanego życiorysu. Dotyczy to przede wszystkim pracowników z dużym doświadczeniem zawodowym oraz znaczną liczbą ukończonych kursów.

Jeśli jednak jesteś studentem, który szuka pierwszej pracy, strona A4 powinna Ci wystarczyć.

Estetyka Dokumentu

Może Ci się to wydać banalne, lecz niektórzy pracodawcy przywiązują wagę do tego, czy życiorys nie jest pognieciony lub zabrudzony.. Zadbaj więc o to, by Twój życiorys był estetyczny także po wydrukowaniu. W tym celu unikaj przenoszenia go luzem, ponieważ może się pognieść.

Niewskazane jest również zginanie kartki, na której widnieje cv, najlepiej więc po prostu przechowuj je w sztywnej teczce.

Warstwa Merytoryczna

Gdy już stworzysz atrakcyjny pod względem wizualnym dokument, skup się na jego stronie tekstowej.

Jeśli podzieliłeś życiorys na strefy tematyczne, postaraj się w możliwie jasny i czytelny sposób wypełnić rubryki dotyczące:

  • danych personalnych (imię, nazwisko, adres, nr telefonu),
  • wykształcenia,
  • doświadczenia zawodowego,
  • umiejętności (znajomość języków obcych, obsługa komputera, prawo jazdy, bezwzrokowe pisanie na klawiaturze, itd.)
  • zainteresowań
  • nie zapomnij również umieścić zgody na przetwarzanie danych osobowych u dołu dokumentu!

Język

Bardzo ważne jest sprawdzenie życiorysu pod kątem poprawności językowej, ponieważ obecność błędów ortograficznych, gramatycznych, stylistycznych lub logicznych już na wstępie zdyskwalifikuje Twoje cv.

Używaj eleganckiego, lecz nieskomplikowanego języka, nie zapomnij również o zastosowaniu słów sugerujących Twoją aktywność, tj. osiągnąłem, udoskonaliłem, wynegocjowałem, itp.

Tekst, który tworzysz powinien być czytelny i jednoznaczny, aby tego dokonać umieść najważniejsze informacje w punktach, używaj też równoważników zdań.

Treść Curriculum Vitae

Pamiętaj, że przygotowana przez Ciebie treść ma być wypadkową faktów dotyczących Twojego życia zawodowego, składników ogłoszenia, na które odpowiadasz oraz informacji zebranych przez Ciebie na temat pracodawcy (mogą one dotyczyć np. polityki personalnej, filozofii firmy czy też sukcesów handlowych).

Pisz zawsze to, co jest istotne z punktu widzenia budowania pozytywnego obrazu Twojej osoby.

Minimalizuj znaczenie swoich wad, unikaj też pokazywania słabych stron, ale staraj się przy tym pisać prawdę. Ewentualne kłamstwa, bądź ubarwienia życiorysu zazwyczaj wychodzą na jaw podczas rozmowy kwalifikacyjnej i wtedy od razu dyskwalifikują kandydata.

Jeśli chcesz sprawić wrażenie osoby kompetentnej i doświadczonej, wypunktuj wszystkie osiągnięcia zawodowe oraz zakres obowiązków na poszczególnych stanowiskach.

Nie zapomnij również o podaniu ram czasowych, obejmujących Twoje dotychczasowe zatrudnienie.

Referencje

Jeśli posiadasz listy referencyjne od poprzednich pracodawców, wspomnij o tym w swoim życiorysie, lecz nie dołączaj do niego dodatkowych dokumentów.

Na tym etapie rekrutacji są one niepotrzebne, a pracodawca może nie mieć czasu na przeglądanie listów referencyjnych podczas selekcji życiorysów.

Jak zatem pochwalić się pozytywnymi opiniami od poprzednich pracodawców?

Najlepiej będzie, jeśli w cv umieścisz informację, że możesz przedstawić referencje na życzenie pracodawcy.

Jeśli aplikujesz na wyższe stanowisko, możesz również zamieścić w życiorysie krótkie opinie Twoich kolegów z poprzedniej pracy. Pamiętaj jednak, że muszą to być cytaty, pod którymi powinno widnieć nazwisko osoby, do której należy opinia, oraz opcjonalnie nazwa stanowiska. Referencje od kolegów z pracy mogą być bardzo przydatne, jeśli niosą za sobą pozytywny i konkretny przekaz. Unikaj jednak umieszczania w życiorysie komentarzy w niewielkim stopniu związanych z Twoimi osiągnięciami lub dotyczących Twojego życia prywatnego.

Adres E-email

Ostatnia rada dotyczy adresu mailowego.

Bardzo wiele osób zapomina o tym, że w oficjalnym dokumencie, jakim jest życiorys, nie powinno się podawać adresu mailowego, który może ośmieszyć kandydata.

Jeśli więc dysponujesz zabawnym adresem e-mail, lepiej załóż jeszcze jeden, bardziej oficjalny – najlepiej składający się z Twojego imienia i nazwiska. Nie ma bowiem nic bardziej niepoważnego niż chwalenie się przyszłemu pracodawcy kompromitującą ksywką z podstawówki!

Niemal każda rekrutacja rozpoczyna się od selekcji życiorysów. Dobrze napisane i przemyślane cv wraz z listem motywacyjnym może sprawić, że pracodawca zwróci na Ciebie uwagę i zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną, warto więc poświęcić trochę czasu na zredagowanie interesującego dokumentu.

Moje rady mogą Ci pomóc w stworzeniu profesjonalnego życiorysu, ale ostateczny wygląd i zawartość treściowa dokumentu i tak będą zależeć od Twojej inwencji.

A możesz masz już swój sposób na pisanie niezawodnego cv?

Jeśli tak, podziel się nim z innymi w komentarzach!