Jeśli wertujesz oferty pracy w poszukiwaniu interesującego zajęcia, musisz liczyć się z tym, że oprócz podstawowych dokumentów aplikacyjnych, w których skład wchodzi list motywacyjny i cv, możesz zostać poproszony także o portfolio zawodowe. 

Dotyczy to szczególnie osób, które muszą na co dzień wykazywać się kreatywnością, a więc artystów, dziennikarzy, architektów oraz specjalistów ds. reklamy i promocji. Ale nie tylko. Korektor oraz programista też potrzebują papierowego lub internetowego portfolio. 

Ale jak stworzyć portfolio, które zainteresuje pracodawcę?

Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności w tej dziedzinie, skorzystaj z podanych niżej porad.

W tym artykule dowiesz się:

 • która forma prezentacji portfolio jest najlepsza;
 • dlaczego warto mieć portfolio;
 • co zawiera profesjonalne portfolio;
 • jak wygląda portfolio artysty na konkretnych przykładach.

Portfolio online czy papierowe?

Jak napisać dobre portfolio zawodowe?

Sposób tworzenia portfolio zależy od potencjalnych klientów lub pracodawcy, do którego aplikujemy. Warto jednak zaznaczyć, że wysyłanie internetowego portfolio jest wygodniejsze. Swoje najlepsze prace możesz łatwo przesyłać wraz z innymi dokumentami, a nawet dostarczać do pracodawców na drugim końcu świata. Portfolio internetowe, w formie strony internetowej lub w pliku pdf, umożliwia również szybką aktualizację danych – dodanie nowych projektów i usunięcie tych przestarzałych. 

Natomiast formą portfolio, która pomoże Ci się wyróżnić jest klasyczna, papierowa wersja. Zdecydowanie przykujesz uwagę rekrutera, a tym samym zwiększysz szanse na zatrudnienie. To też idealny sposób, aby pokazać swoje najlepsze prace osobiście w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej

W zależności więc od specyfiki danej branży, portfolio może przybierać bardzo różne formy – od papierowego dokumentu począwszy, poprzez elektroniczną lub multimedialną prezentację, a na tece z własnymi obrazami lub rysunkami skończywszy.

W jakim programie przygotować portfolio internetowe?

Własne portfolio możesz zrobić w praktycznie dowolnej formie. Istnieją jednak programy i miejsca, które ułatwią Ci przejście przez ten proces, będąc jednocześnie źródłem inspiracji. Wiele osób decyduje się na prezentacje swoich prac na własnej stronie. To wygodne i uniwersalne rozwiązanie – sprawdzi się bowiem dla wszystkich zawodów. Ale portfolio online możesz również przygotować na Dribble czy Behance.

Kiedy warto stworzyć portfolio?

Własne portfolio ma potwierdzić Twoje umiejętności w danej dziedzinie. Jest też ciekawym dodatkiem, gdy wysyłasz podanie do pracy bez aktualnie otwartej rekrutacji. Warto więc je stworzyć, gdy chcesz pokazać się, z jak najlepszej strony. W niektórych zawodach jest ono koniecznością. W innych pozwoli Ci zabłysnąć. Portfolio warto przygotować zwłaszcza wtedy, gdy nie masz żadnego udokumentowanego doświadczenia, a wszystkie projekty tworzyłeś do „szuflady”. W takim internetowym portfolio projektów upewniasz rekrutera, że jesteś odpowiednią osobą na dane stanowisko – i Twoja weryfikacja jako pracownika przebiega pozytywnie. 

Jak wygląda portfolio? Podstawowe elementy 

Chcesz stworzyć portfolio, które zachwyci Twojego przyszłego pracodawcę lub klienta? Przede wszystkim myśl nieszablonowo. Sam fakt posiadania portfolio nie wystarczy bowiem do osiągnięcia sukcesu. Do tego musisz zawrzeć w nim wszystkie istotne informacje. Dodatkowo przygotowując portfolio pamiętajmy też, że nie powinno się w nim zamieszczać wszystkich prac. 

W portfolio umieść informacje o ukończonych kursach i dodaj umiejętności

Prezentacja Umiejętności

Portfolio jest formą autopromocji kandydata, dlatego powinno być wykonywane osobiście przez osobę, która stara się o pracę. Któż bowiem lepiej zareklamuje Twoje umiejętności i osiągnięcia niż Ty sam?

Wyjątek stanowi jedynie portfolio online, które może być stworzone przez informatyka, jednak treść oraz zdjęcia i wszystkie materiały multimedialne powinny być wyłącznie Twojego autorstwa.

Podstawowe Informacje

Niezależnie od tego jaką formę autoprezentacji wybierzesz pamiętaj, że profesjonalne portfolio musi zawierać kilka podstawowych elementów, takich jak:

 • informacje o sobie,
 • największe osiągnięcia,
 • zrealizowane dotąd projekty,
 • oraz dane kontaktowe.

W informacjach o sobie streść w kilku lub kilkunastu zdaniach najbardziej istotne wydarzenia z Twojego dotychczasowego życia zawodowego.

Mogą to być wzmianki o zdobytym wykształceniu, ukończonych kursach oraz o tym, czym aktualnie się zajmujesz. Nie wymieniaj jednak nazw swoich poprzednich pracodawców, gdyż tego typu informacje powinny znaleźć się w życiorysie, a nie na stronie portfolio. 

Osiągnięcia

W przypadku portfolio do największych osiągnięć możesz zaliczyć zdobycie nagród bądź udział w konkursach związanych z Twoim zawodem, publikacje Twojego autorstwa lub indywidualne wystawy prac.

Zrealizowane dotąd projekty to dział, przy którego tworzeniu możesz popuścić wodze fantazji. To właśnie tutaj warto umieścić zdjęcia, prezentacje multimedialne, rysunki, rzuty projektów, nagrania, filmiki itp.

Przykłady portfolio

W przypadku portfolio kluczową rolę odgrywa zawód, w którym pracujemy. Reguły tworzenia portfolio, są więc różne. Przyjrzyjmy się kilku przykładom portfolio online dla najpopularniejszych zawodów. 

Portfolio architekta

Może występować w formie papierowej lub online. W portfolio architekta niech znajdą się najlepsze prace, w tym rysunki odręczne, zdjęcia oraz rzuty budynków. Im ciekawsze projekty pokażesz, tym większe szanse na zainteresowanie pracodawcy i potencjalnych klientów. 

Portfolio grafika

Najczęściej ma formę elektroniczną. Portfolio grafika warto zamieścić na własnej stronie internetowej. Pamiętajmy, aby witryna była intuicyjna oraz szybko się ładowała. Aby zrobić portfolio grafika wysokiej jakości podzielmy prace na konkretne kategorie. Umieśćmy w nim prace związane z projektowaniem:

 • ulotek i katalogów;
 • plakatów;
 • ilustracje: wektorowe lub/i rastrowe;
 • projekty stron i aplikacji. 

Portfolio programisty

Forma prezentacji zależy od specjalizacji. Dla początkującego programisty idealnym miejscem, aby zrobić własne portfolio jest GitHub. Potem warto stworzyć portfolio online na swojej witrynie. Umieść tam swoje projekty stron, aplikacji oraz interfejsów, i dodaj do tego krótki opis technologii, w których działasz. 

Portfolio programisty powinno zawierać całe projekty oraz użyte technologie

Portfolio fotograficzne

Portfolio fotografa powinno zawierać tylko najlepsze prace. Zdjęcia najczęściej umieszczone na stronie muszą być odpowiedniej wielkości, aby zbyt długo się nie ładowały. Dodatkowo, aby stworzyć portfolio online dla fotografa, powinieneś dodać kilka informacji o sobie. W końcu często wybieramy fotografa również w oparciu o jego osobowość. 

Jak zrobić portfolio? Załączniki

Jeżeli aplikujesz na stanowisko związane ze sztuką, reklamą lub marketingiem, to zastanów się, co jeszcze warto dodać do Twojego portfolio.

Dobrym pomysłem może być stworzenie działu z referencjami od pracodawców lub zleceniodawców.

W swojej autoprezentacji możesz także zamieścić opinie od kilku kolegów z pracy. Poproś o krótki komentarz na temat Twojego stylu pracy lub relacji ze współpracownikami – wszystkie osoby, które uchodzą za fachowców w danej dziedzinie. Jeśli w Twoim gronie nie ma żadnego wybitnego specjalisty, zastanów się, czy w tym przypadku cytowanie słów współpracowników, aby na pewno ma sens.

Jeśli jesteś artystą, który posiada elektroniczne portfolio, to przemyśl kwestię wystawienia owoców swojej twórczości na sprzedaż za pośrednictwem strony internetowej.

Takie rozwiązanie sprawi, że Twoje portfolio zainteresuje nie tylko potencjalnych pracodawców lub zleceniodawców, ale również klientów, którzy kupią Twoje dzieła.

Artyści mogą także zamieścić w swoim portfolio linki do artykułów prasowych na temat wystaw swoich prac. W ten sposób poświadczą swoją ugruntowaną pozycję w świecie sztuki oraz sprawią, że portfolio będzie bardziej zobiektywizowane.

Twoje portfolio musi być bowiem przede wszystkim czytelne i konkretne, nie powinno więc składać się z niepotrzebnych działów, ani zawierać informacji nieprzydatnych dla pracodawcy.