Zdalna rozmowa o pracę jest w dzisiejszych czasach bardzo popularną formą rekrutacji. Choć zazwyczaj generuje nieco mniej stresu, wymaga solidnego przygotowania. Na czym się skupić? Przede wszystkim na odpowiednich warunkach, takich jak oświetlenie, miejsce czy wyłączenie powiadomień. Skorzystaj także z możliwości, których nie masz podczas tradycyjnego spotkania – przygotuj notatki i korzystaj z nich. Co jeszcze jest ważne? Przeczytaj w naszym artykule!

Nowa rzeczywistość

Rozmowa kwalifikacyjna online jeszcze kilka lat temu była rozwiązaniem głównie w dwóch przypadkach: 

  • kiedy kandydat szukał pracy w innym mieście lub zdalnie,
  • kiedy kandydat szukał pracy w innym państwie.

Jednak wybuch pandemii koronawirusa zmienił wszystko i dzisiaj tryb pracy zdalnej jest dużo popularniejszy niż kiedykolwiek. Dlatego też obecnie bardziej prawdopodobne jest, że rekruter przeprowadzi rozmowę przez telefon lub komunikator niż osobiście. 

Choć dla wielu osób wciąż ten etap rekrutacji wiąże się z dużym stresem, przeprowadzanie go w taki sposób może nieść za sobą dużo plusów. Konieczne jest jednak odpowiednie przygotowanie. To, że jesteś we własnym domu, przed komputerem, na wygodnej kanapie, nie znaczy, że łączysz się ze znajomym. Wciąż musisz pokazać się z jak najlepszej strony, by zrobić dobre pierwsze wrażenie. Dlatego też i do tej formy warto się odpowiednio przygotować. Co nas czeka? 

Rozmowa o pracę przez internet – jak się odbywa?

Przede wszystkim warto zacząć od tego, jak i gdzie możesz porozmawiać z rekruterem. Nie zawsze będzie im wystarczyła rozmowa telefoniczna i w takich przypadkach najczęściej decydują się oni na połączenie wideo.

Najczęściej rozmowa odbywa się przez trzy aplikacje: Skype, Teams lub WhatsApp. Oczywiście wszystko zależy od preferencji firmy lub kandydata. Jeśli nie korzystamy z żadnego z nich, nie zniechęcajmy się i nie rezygnujmy. Założenie konta trwa zazwyczaj krótką chwilę i może to zrobić bez problemu każdy. 

Jeżeli nie znasz aplikacji czy programu, zapytaj o szczegóły – czy musisz się zalogować, czy należy coś pobrać itp. Rekruter powinien odpowiedzieć na wszystkie Twoje wątpliwości.

Zazwyczaj zdalna rozmowa kwalifikacyjna odbywa się w godzinach pracy firm, do których aplikujesz. Warto to dokładnie ustalić i zastanowić się, o jakich porach będziesz mieć najlepsze warunki do jej przeprowadzenia. 

Kto dzwoni pierwszy? 

Kolejnym pytaniem, które przewija się w rozmowach o kontakcie online z rekruterami jest kwestia tego, kto dzwoni pierwszy. Kto powinien się połączyć? Można to ustalić już podczas umawiania terminu. Jeśli jednak pytanie nie padło wtedy, najlepiej na chwilę przed godziną spotkania (albo o jej czasie) napisać na danym komunikatorze, że już jesteś. Wtedy najpewniej rekruter połączy się z Tobą lub Cię o to poprosi. 

W przypadku rozmowy kwalifikacyjnej przez Teams najpewniej dostaniesz link do rozmowy. 

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej online? 

Rozmowa kwalifikacyjna przez internet wymaga przygotowań. Będą one w wielu aspektach zupełnie inne niż w przypadku tradycyjnego spotkania. Na co musisz zwrócić szczególną uwagę?

Odpowiednie miejsce

Znajdź odpowiednie miejsce do rozmowy. Sprawdź, jak wygląda tło. Pamiętaj, że rekruter widzi nie tylko Twoją twarz, postaraj się więc go nie rozpraszać. Najlepiej postawić na czystą ścianę lub coś niezobowiązującego, jak na przykład półka z książkami. Staraj się nie pokazywać ewentualnego bałaganu. 

Oświetlenie jest ważne

Równie ważne jest oświetlenie. Warto ustawić się w taki sposób, żeby ani nie siedzieć w mroku, ani nie być prześwietlonym. Usiądź przy źródle światła, ale zwróć uwagę, z której strony pada. Upewnij się, czy w czasie rozmowy słońce nie zacznie Cię razić i tym samym rozpraszać.

Brak rozpraszaczy

Rozproszyć w trakcie rozmowy może Cię wiele okoliczności, na które nie masz większego wpływu – sąsiedzi remontujący dom czy koszący trawę. Jednak na inne czynniki możesz wpłynąć. 

Jeśli nie mieszkasz samotnie, postaraj się o ustalenie takiej godziny rozmowy, kiedy nikogo nie będzie w domu. Ewentualnie poproś o ciszę – wyłączenie muzyki, niewchodzenie do pomieszczenia, w którym się znajdujesz. 

Jeżeli masz zwierzę, także w miarę możliwości postaraj się, aby podczas rozmowy kwalifikacyjnej online znajdowało się ono w innym pomieszczeniu. 

Przygotuj też sobie szklankę wody, jeśli zaschnie Ci w gardle, od razu po nią sięgniesz i nie narazisz się na ewentualny atak kaszlu.

Bardzo istotne jest również wyłączenie wszystkich powiadomień w urządzeniu, na którym rozmawiasz. W przypadku kiedy nie jest to telefon, pamiętaj, by wyciszyć go i najlepiej odłożyć jak najdalej. 

Dobre przygotowanie

Przede wszystkim konieczne jest dobre przygotowanie się pod względem merytorycznym. Sprawdź dokładnie, czym zajmuje się firma, przejrzyj stronę internetową i media społecznościowe. Przygotuj pytania, jakie chcesz zadać rekruterowi. 

Każda rozmowa kwalifikacyjna wygląda oczywiście inaczej, jednak pewne pytania padają bardzo często – na przykład o Twoje silne i słabe strony. Przemyśl to, zrób odpowiednie notatki. Podczas rozmowy możesz je położyć w zasięgu Twojego wzroku, razem z CV czy listem motywacyjnym, i pomagać sobie w ten sposób. Zdarza się, że ze stresu zapominamy o czymś bardzo ważnym. Karteczki z notatkami mogą nam w tym pomóc. 

Jak się ubrać?

Podczas rozmowy online najczęściej jesteś w domu, w związku z tym może Cię kusić wygodny strój. Jednak pamiętaj, że budujesz swoje pierwsze wrażenie, które może nie być najlepsze, kiedy włożysz dres. Kuszące może być także włożenie eleganckiej bluzki i „domowego” dołu, jednak może się zdarzyć, że podczas połączenia będziesz musiał nagle wstać. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest ubranie się w dokładnie to, co wybrałbyś w przypadku tradycyjnej rekrutacji. 

Jak zachowywać się podczas zdalnej rozmowy?

Choć nie znajdujesz się w tym samym pomieszczeniu co rekruter, zachowuj się tak, jakby była to rozmowa twarzą w twarz. Postaraj się nie przerywać, potwierdzaj, że wszystko jest dla Ciebie zrozumiałe. Patrz na rekrutera, nie rozglądaj się, nie zajmuj się czymś innym. Pod żadnym pozorem nie sięgaj po telefon. 

To oczywiste, że przed rozmową i w jej trakcie może pojawić się stres. W chwili, kiedy wyraźnie go odczuwasz, pooddychaj głębiej, napij się wody, uchyl okno (jeżeli nie wygeneruje to hałasu i możesz to zrobić bez przerywania spotkania). 

Pamięć w stresujących sytuacjach bywa zawodna, więc notuj. Pokaż, że jesteś zaangażowany i zaciekawiony. Przygotuj wcześniej kartkę i długopis, zapisuj najważniejsze informacje. Możesz także w trakcie notować pytania, które chcesz zadań na końcu rozmowy.

To wciąż rozmowa kwalifikacyjna

Choć odbywa się online – to wciąż rozmowa kwalifikacyjna. Pamiętaj o tym. Zabawa z psem, jedzenie, sięganie po telefon – to wszystko zostaw na później. Ten etap rekrutacji to często pierwsze wrażenie, którego nie możesz odbudować. Zachowaj profesjonalizm i pokaż się z jak najlepszej strony.