Na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia sytuacja na rynku pracy zmieniła się drastycznie. Dziś to nie pracownik musi wspinać się na wyżyny swoich możliwości by dostać pracę. Obecnie to pracodawca zabiega o pozyskanie pracownika i zatrzymanie go w firmie. Deficyt pracowników na rynku pracy spowodował zatem, że zatrudniający oprócz godziwej pensji, muszą oferować atrakcyjne warunki zatrudnienia. Istotną rolę odgrywają benefity oraz pozafinansowe metody motywowania pracowników. Sprawdź, jak skutecznie motywować pracowników!

Jakie są sposoby motywowania pracowników?

  • Wynagrodzenie finansowe – najpopularniejsza metoda, która ma jednak swoje wady. Pokłady budżetowe firm są ograniczone, dlatego nie jest możliwe nagradzanie pracowników każdorazowo – np. wypłacanie dodatków każdej osobie z zespołu za wykonane zadanie. Najczęściej więc nagroda trafia do lidera zespołu, przez co reszta współpracowników może czuć się niedoceniona. W kwestii wynagrodzeń finansowych warto więc brać pod uwagę staż pracy, zaangażowanie, sukcesy, wkład w wykonane zadanie, ale przy tym wszystkim stworzyć klarowny system, oparty na ustalonych zasadach. Dzięki temu pracodawca uniknie niedomówień, a pracownicy będą wiedzieli w jakich sytuacjach i na jakich warunkach otrzymuje się w firmie nagrody finansowe.
  • Dodatki do pensji – premie, stażowe, wczasowe, bony świąteczne, ołówkowe, 13 pensja i wiele, wiele innych. Wypłacanie takich dodatków jest bardzo atrakcyjne z punktu widzenia zatrudnionych i stanowi dodatkowy zastrzyk gotówki, który można przeznaczyć na wybrany cel, zaoszczędzić czy uzupełnić nim dziurę w domowym budżecie. Bez wątpienia takie dodatki sprawiają, że pracownik buduje swoją lojalność wobec firmy.
  • Benefity pracownicze – dziś stają się standardem w większości przedsiębiorstw. Pod ich nazwą kryją się programy kafeteryjne, które obejmują możliwość skorzystania przez wybraną grupę pracowników (lub wszystkich zatrudnionych) z szerokiej puli bonusów i świadczeń. Mogą to być karnety na siłownię, basen, bilety do kina, bilety do teatru, wycieczki, prywatna opieka medyczna, bilety wstępów do teatru itd. System kafeteryjny może być świetnym sposobem na zmotywowanie pracowników, dla których zwiększenie wartości wynagrodzenia nie jest wystarczającym bodźcem do wytężonej pracy.
  • Wyjazdy integracyjne – to jeden ze sposobów motywowania pracowników do bardziej efektywnej pracy, który polega na próbie nawiązania pozytywnych relacji pomiędzy pracownikami oraz pracodawcą. Przyjazna atmosfera w firmie przekłada się na wydajność, wzrost satysfakcji z wykonywanych obowiązków i zwiększone zaangażowanie w wykonywanie powierzonych obowiązków. Szefowie firm wysyłają swoich podwładnych zarówno na kilkugodzinne warsztaty, dwudniowe wycieczki górskie, jak i tygodniowe wakacje na bezludnej wyspie. Wybór miejsca zależy od oczekiwań związanych z wyjazdem oraz funduszy, jakie zostały przeznaczone na ten cel.
  • Nagrody pozapłacowe – pochwały, wyróżnienia podczas uroczystości, upominki. Budowanie pozytywnej atmosfery i zwiększanie motywacji pracowników powinno opierać się na docenianiu podwładnych. „Dziękuję, dobra robota, oby tak dalej” – to tylko kilka słów, które mogą podbudować pracownika. Nic nie kosztują, a są niezwykle cenne. Niekiedy mogą im towarzyszyć upominki – np. bon do księgarni, bon do restauracji, eleganckie pióro. Ważne, aby było jasno wskazane, za co pracownik otrzymuje dany podarunek.
  • Czas – jeśli pracownik wykona wcześniej powierzone mu zadanie, warto dać mu nieco swobody. Dziś czas jest na wagę złota. Elastyczny czas pracy, grafik dostosowany do potrzeb zatrudnionego (np. pogodzenie pracy i studiów, pracy i macierzyństwa itp.) albo możliwość pracy zdalnej są ogromnym narzędziem motywacyjnym. 

Dlaczego motywacja pracowników jest ważna?

Co zrobić, żeby zmotywować pracowników – to pytanie zadaje sobie niejeden manager, któremu zależy na osiągnięciu lepszych wyników i poprawieniu atmosfery w pracy. Gdy brakuje motywacji, nawet najlepiej wykwalifikowani pracownicy nie są wydajni i usatysfakcjonowani ze swojej pracy. W gestii pracodawcy lub zespołu odpowiedzialnego (np. managerów, kierowników, team leaderów) leży to, aby zachęcić zespół do bardziej wytężonej pracy. 

Kapitał ludzki jest motorem napędowym firmy i sprawia, że przedsiębiorstwo może się rozwijać. Nie wystarczy jednak zatrudnić pracowników, by zwiększyć zyski. Trzeba jeszcze umiejętnie nimi zarządzać. W tym wypadku kluczem do sukcesu z pewnością będzie motywowanie pracowników – wpłynie zarówno na zwiększenie wydajności, ale też atmosferę w firmie, rozwój osobisty podwładnych i uzyskanie przez nich satysfakcji zawodowej. 

Należy jednak pamiętać, że nagrody, pochwały i wyróżnienia muszą być zawsze adekwatne do ich osiągnięć. W przeciwnym razie pracownicy poczują się niedowartościowani lub wręcz przeciwnie – przyjmą postawę roszczeniową i z mniejszym zaangażowaniem będą wykonywać swoją pracę.

Łączenie zróżnicowanych metod motywowania pracowników jest z całą pewnością rozwiązaniem optymalnym. Warto więc oszacować budżet, jaki może być przeznaczony na ten cel. Jeśli jednak pracodawca takim nie dysponuje, może korzystać z bezpłatnych metod – pochwały, wyróżnienia, elastyczny czas pracy, wspólne obiady pracowników w wybranym dniu itp. Opcji jest wiele, dlatego zachęcamy, by z nich korzystać – korzyści są wymierne!