Pożegnanie w pracy - jak odejść z klasą i zrobić dobre wrażenie

Pożegnanie w pracy to ważny moment, który warto dobrze zaplanować. Niezależnie od powodów odejścia, ostatni dzień to okazja do podziękowania za współpracę kolegom i przełożonym za wspólnie spędzony czas. W tym artykule podpowiemy, jak pożegnać się z klasą i zostawić po sobie dobre wrażenie.

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Jak przygotować się do ostatniego dnia
 • Co powiedzieć na pożegnanie
 • Jakie upominki sprawdzą się 
 • Przykłady życzeń

Ostatni dzień w pracy

Przed odejściem z pracy należy zadbać o formalności. Trzeba rozliczyć się z pracodawcą i przekazać obowiązki. Warto też zaplanować pożegnanie z kolegami i przełożonymi.

Oto kilka wskazówek, jak się do tego przygotować:

 1. Dopełnij formalności – upewnij się, że wszystkie dokumenty są podpisane, a ewentualne zaległości uregulowane. Przekaż też dostępy i hasła osobie, która przejmie Twoje obowiązki.
 2. Poinformuj wcześniej o swoim zamiarach – daj znać o planowanej zmianie pracy z odpowiednim wyprzedzeniem. Dzięki temu unikniesz niedomówień i plotek.
 3. Zaplanuj pożegnanie – pomyśl, w jakiej formie chcesz rozejść się z kolegami z pracy. Może to być spotkanie w pracy, wyjście na lunch czy symboliczny gest, np. przyniesienie ciasteczek do biura.
 4. Przygotuj się – zastanów się, komu chcesz podziękować osobiście za wspólnie spędzony czas. Możesz też przygotować drobne upominki, np. czekoladki czy kartki z miłym słowem.
 5. Nie zostawiaj niedokończonych zadań – postaraj się zamknąć wszystkie projekty, w które byłeś zaangażowany. Jeśli to niemożliwe, przekaż dokładne instrukcje osobie, która je przejmie.

Pamiętaj, że dobre przygotowanie do zmiany pracy to podstawa. Dzięki temu unikniesz stresujących sytuacji w ostatnich dniach i zostawisz po sobie pozytywne wrażenie.

Co powiedzieć na pożegnanie w pracy

Co powiedzieć na pożegnanie w pracy

Kiedy nadchodzi czas rozstatnia, warto znaleźć odpowiednie słowa, aby wyrazić swoje uczucia. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, co możesz powiedzieć przechodząc do innego pracodawcy.

Pożegnanie kolegów i przełożonych

Przede wszystkim podziękuj osobom, z którymi miałeś okazję współpracować. Wyrażenie wdzięczności za ich wsparcie, pomoc i wspólnie spędzony czas są bardzo ważne. Możesz powiedzieć coś w stylu:

 • „Dziękuję za wspólną pracę i wsparcie, jakie od was otrzymałem. Wiele się od was nauczyłem i będę zawsze miło wspominać naszą współpracę.”
 • „Chciałbym podziękować całemu zespołowi za ciepłe przyjęcie i owocną współpracę. Praca z wami była dla mnie prawdziwą przyjemnością.”

Wyrażenie wdzięczności za zdobyte doświadczenie

Podkreśl, jak wiele nauczyłeś się podczas pracy w firmie i jak cenne doświadczenia zdobyłeś. Przykładowe sformułowania:

 • „Jestem wdzięczny za możliwość rozwoju i zdobycia cennego doświadczenia zawodowego podczas pracy w tej firmie.”
 • „Praca tutaj pozwoliła mi rozwinąć moje umiejętności i poszerzyć wiedzę w wielu obszarach. Dziękuję za tę szansę.”

Życzenia dalszych sukcesów dla zespołu

Na zakończenie złóż szczere życzenia dalszych sukcesów dla swoich kolegów i koleżanek i całej firmy. Przykłady:

 • „Życzę całemu zespołowi wielu sukcesów i realizacji ambitnych celów. Jestem przekonany, że przed wami świetlana przyszłość.”
 • „Mam nadzieję, że firma będzie się nadal dynamicznie rozwijać, a wasza ciężka praca zaowocuje kolejnymi osiągnięciami.”

Deklaracja utrzymania kontaktu

Jeśli chcesz utrzymać kontakt z kolegami z pracy, daj im to odczuć podczas pożegnania. Możesz powiedzieć:

 • „Mam nadzieję, że będziemy mieli okazję spotkać się także po moim odejściu. Zależy mi na utrzymaniu kontaktu z wami.”
 • „Choć nasze zawodowe drogi się rozchodzą, liczę, że pozostaniemy w kontakcie. Będzie mi bardzo miło usłyszeć kiedyś o waszych kolejnych sukcesach.”

Przykłady życzeń na odejście z pracy

Oto kilka przykładów życzeń i cytatów, które możesz wykorzystać przy zmianie pracy:

 • „Nie żegnaj się, a powiedz do widzenia. Bo żegnać należy się tylko na zawsze, a do widzenia – to obietnica nowego spotkania.”
 • „Ludzie przychodzą i odchodzą, ale ich ślad pozostaje w naszych sercach na zawsze.”
 • „Każde pożegnanie niesie za sobą obietnicę przyszłego powitania.”
 • „Nie ma pożegnań dla przyjaciół. Gdziekolwiek jesteś, zawsze będziesz w moim sercu.” – Mahatma Gandhi

Pamiętaj, aby dostosować swoje słowa do konkretnej sytuacji i relacji, jakie łączą cię ze współpracownikami. Szczere i ciepłe słowa z pewnością zostaną docenione i sprawią, że zostawisz pozytywne wrażenie.

Upominki i poczęstunek

Drobne prezenty to miły gest. Mogą to być czekoladki, kubki z dedykacją lub inne symboliczne upominki. Taki prezent pokazuje, że doceniamy czas spędzony razem i chcemy zostawić po sobie dobrą pamięć.

Poczęstunek to kolejny element, który może umilić ostatni dzień w pracy. Oto kilka propozycji:

 • ciasto domowej roboty
 • pizza zamówiona dla całego zespołu
 • owoce i przekąski na słodko i słono
 • kawa i herbata do wspólnego wypicia podczas przerwy

Nie musi to być nic drogiego ani wyszukanego. Liczy się gest i chęć podzielenia się czymś smacznym z innymi.

Wspólne jedzenie to okazja do rozmów w luźnej atmosferze i rozejścia się w miłej atmosferze. Taki akcent sprawi, że ostatni dzień w pracy będzie kojarzył się pozytywnie i zostanie w pamięci na dłużej.

Warto pamiętać, że upominki i poczęstunek to tylko dodatek do serdecznych słów i podziękowań. Najważniejsze jest to, co przekażemy innym i jakie emocje im towarzyszą. Drobne gesty potrafią jednak wzmocnić przekaz i sprawić, że pożegnanie będzie bardziej wyjątkowe.

Pożegnalny mail – jak go sformułować

Ostatnim krokiem przy opuszczaniu pracy powinno być wysłanie pożegnalnego e-maila do współpracowników i przełożonych. Taka wiadomość to doskonała okazja, aby podziękować za wspólnie spędzony czas i wyrazić nadzieję na utrzymanie kontaktu w przyszłości.

Oto kilka wskazówek, jak sformułować pożegnalny e-mail:

 1. Podziękuj za współpracę – wyraź wdzięczność za możliwość pracy w firmie i za wszystko, czego się nauczyłeś. Podkreśl, jak wiele znaczyło dla Ciebie wsparcie i życzliwość kolegów.
 2. Wspomnij o swoich planach – możesz krótko napisać, dokąd się wybierasz i jakie będą Twoje nowe obowiązki. Nie musisz jednak zdradzać szczegółów, jeśli nie chcesz.
 3. Wyraź nadzieję na utrzymanie kontaktu – zaznacz, że chciałbyś pozostać w kontakcie. Podaj swoje dane kontaktowe, takie jak prywatny adres e-mail czy profil na LinkedIn.
 4. Zaoferuj pomoc – poinformuj, że jesteś otwarty na pytania i chętnie pomożesz, gdyby ktoś potrzebował Twojego wsparcia w przyszłości.
 5. Zadbaj o pozytywny ton – nawet jeśli odchodzisz z pracy z przykrych powodów, staraj się utrzymać miły i profesjonalny ton e-maila. Unikaj negatywnych komentarzy.

Przykładowy szablon pożegnalnego e-maila:

Temat: Pożegnanie i podziękowania

Drodzy Współpracownicy,

Chciałbym poinformować, że dzisiejszy dzień jest moim ostatnim dniem pracy w [nazwa firmy]. Pragnę serdecznie podziękować Wam wszystkim za wspólnie spędzony czas, wsparcie i niezapomniane chwile.

Praca tutaj była dla mnie cennym doświadczeniem, które z pewnością zaowocuje w mojej dalszej karierze. Wiele nauczyłem się od każdego z Was i jestem za to ogromnie wdzięczny.

Od [data] rozpoczynam nowe wyzwanie w [nazwa nowej firmy] na stanowisku [nazwa stanowiska]. Mimo to, mam nadzieję, że uda nam się pozostać w kontakcie. Poniżej podaję moje dane kontaktowe:

[Twoje imię i nazwisko]

Jeśli kiedykolwiek będziecie potrzebowali mojej pomocy, jestem do Waszej dyspozycji. Jeszcze raz dziękuję i życzę Wam wszystkiego dobrego! [Twoje imię]

Pamiętaj, aby dostosować treść e-maila do swojej sytuacji i charakteru relacji ze współpracownikami. Zadbaj o szczerość i autentyczność przekazu, a Twoje pożegnanie z pewnością zostanie dobrze odebrane.

Jak zostawić dobre wrażenie odchodząc z pracy

Ostatnie dni w pracy są kluczowe dla budowania pozytywnego wizerunku. Nawet jeśli odchodzisz, warto zadbać o profesjonalizm do samego końca. Oto kilka wskazówek:

 1. Zachowaj zaangażowanie do ostatniego dnia. Wykonuj swoje obowiązki z pełnym zaangażowaniem. Nie zwalniaj tempa, nawet jeśli myślami jesteś już w nowej pracy.
 2. Dbaj o relacje ze współpracownikami. Postaraj się rozstać w dobrych stosunkach. Podziękuj za wspólnie spędzony czas, doceniając wkład każdej osoby w Twój rozwój.
 3. Unikaj negatywnych komentarzy. Nawet jeśli masz zastrzeżenia do firmy czy kolegów, zachowaj je dla siebie. Negatywne słowa mogą wrócić do Ciebie rykoszetem.
 4. Zaproponuj pomoc w okresie przejściowym. Zaoferuj wsparcie przy wdrażaniu nowej osoby czy kończeniu projektów. Taka postawa zostanie doceniona.
 5. Zostaw swoje miejsce pracy w nienagannym stanie. Uporządkuj dokumenty, pliki i narzędzia pracy. Nie zostawiaj bałaganu, który utrudni zadanie Twojemu następcy.
 6. Przekaż wiedzę i kontakty. Zadbaj o płynne przekazanie obowiązków. Udostępnij potrzebne materiały, przedstaw ważne kontakty, wyjaśnij zawiłości projektów.
 7. Podziękuj przełożonym. Doceniaj szansę rozwoju, jaką dała Ci firma. Nawet jeśli odchodzisz z przyczyn osobistych, podziękuj za dotychczasową współpracę.

Pamiętaj, że sposób, w jaki żegnasz się z pracodawcą, ma znaczenie. Branża jest mała, a ludzie lubią dzielić się opiniami. Dobre wrażenie zaprocentuje, gdy będziesz ubiegać się o kolejną pracę.

Podsumowanie

Pożegnanie w pracy to ważny moment, który warto dobrze zaplanować. Niezależnie od powodów odejścia, ostatni dzień to okazja do wyrażenia wdzięczności współpracownikom i przełożonym. Drobne gesty, jak miłe słowa, upominki czy pożegnalny e-mail, pomogą zostawić po sobie dobre wrażenie. Profesjonalne podejście do obowiązków i dbałość o relacje do samego końca zaowocują pozytywnymi wspomnieniami. Odchodząc z klasą, zyskujemy szacunek i sieć kontaktów na przyszłość.