Jak sprawdzić agencje pracy, szukając zatrudnienia za granicą?
Jak sprawdzić agencje pracy, szukając zatrudnienia za granicą?

Znasz język? Marzysz o wysokich zarobkach? Chcesz poprawić poziom swojego życia ? To wszystko skłania niejednego z nas do podjęcia pracy za granicą.

Jeśli masz znajomych w kraju, w którym spodziewasz się lepszego życia i chcesz zacząć pracę właśnie tam… ruszaj śmiało! Nie masz nikogo bliskiego za granicą? Uważaj! Warto poświęcić więcej czasu na poszukiwanie rzetelnej agencji pracy.

Wraz ze wzrastającą liczbą osób emigrujących za granicę w celach zarobkowych, wzrósł także odsetek oszustów, naciągaczy i nieuczciwych pośredników pracy, których oferty są nieprawdziwe, nie do końca sprawdzone, a warunki dużo gorsze niż obiecywano. Jeszcze gorsze są przypadki, w których agencja za przygotowanie propozycji zatrudnienia żąda opłaty. Jak się ustrzec przed takimi firmami?

Zanim spakujesz walizki…

Najważniejszym kryterium, dzięki któremu można sprawdzić czy wybrana agencja jest wiarygodna i rzetelna, jest przede wszystkim wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia i posiadanie certyfikatu, który wydaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Listę certyfikowanych pośredników znajdziesz na stronie Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia

Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia

Agencje zatrudnienia państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii nie mają obowiązku posiadania certyfikatu. Jeżeli chcą działać legalnie i być rzetelne wystarczy, że poinformują Marszałka Województwa o zamiarze prowadzenia swojej działalności w Polsce.

Kolejny krok to sprawdzenie strony internetowej, a na niej zwrócenie uwagi na politykę prywatności, w której znajdziesz informację o wykorzystywaniu i przetwarzaniu danych osobowych.

Sprawdź, czy agencja faktycznie współpracuje z firmami z zagranicy

Każda agencja pośrednictwa pracy powinna, a wręcz musi mieć umowę zawartą z zagranicznym pracodawcą. Jeśli znasz język, poproś o numer telefonu do potencjalnego pracodawcy! Jeśli nie znasz języka, poproś o namiary do osób, które wcześniej korzystały z usług agencji.

Opłaty? Za co i kiedy.

Dojazd i powrót osoby skierowanej, wydawanie paszportu lub wizy, badania lekarskie, korzystanie z usług tłumacza przysięgłego – jeśli te opłaty są wyszczególnione w umowie zawartej z osobą kierowaną do pracy za granicą, w takim przypadku agencja pracy ma prawo pobrać za to od nas opłaty (art. 85 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

Umowa jest ważna!

To, co zawiera umowa, może świadczyć o tym, czy istnieje ryzyko podczas korzystania z usług wybranej przez nas agencji pracy. Jeśli umowa zawiera:

  • nazwę zagranicznego pracodawcy,
  • okres zatrudnienia,
  • rodzaj oraz warunki pracy,
  • przysługujące pracownikowi świadczenia socjalne,

jesteś na dobrej drodze do legalnej, spokojnej pracy, w której nie będziesz musiał martwić się o to, czy będziesz miał za co wrócić do domu.

Wyjazd za dwa dni, a Ciebie dopadły wątpliwości….Czy możesz się wycofać ?

Jeśli potencjalny pracownik nie wywiąże się ze swoich zobowiązań powstałych wraz z podpisaniem umowy o pośredniczenie pracy (np. nie stawi się w miejscu pracy, nie wykona swoich obowiązków itp.) będzie pociągnięty do odpowiedzialności nie tylko finansowej ale także prawnej, dlatego też zanim zdecydujesz się na wyjazd za granicę i korzystanie z usług agencji pracy, przemyśl swoją decyzję kilkukrotnie.

Masz coraz więcej wątpliwości? Rozwaga, ostrożności i uważność – to klucz do sukcesu

Dokładne czytanie wszystkich podpisywanie dokumentów, znajomość swoich praw i obowiązków, sprawdzenie agencji i pracodawców, zanotowanie namiarów na instytucje i organizacje wspierające Polaków pracujących za granicą – to klucz do bezpiecznej pracy.

Łatwowierność rodzi oszustów – ludowe przysłowie przestrogą dla rodaków. Bądź uważny i nie daj się przechytrzyć pseudo agencjom pracy! To od Ciebie zależy, czy Twoja praca za granicą będzie pełna nerwów, stresu i kłopotów piętrzących się z dnia na dzień. Bądź świadomym potencjalnym pracownikiem!