Pierwszy wyjazd za granicę do pracy - jak się przygotować?

Planujesz swój pierwszy wyjazd za granicę w celach zarobkowych? Praca za granicą to duża szansa na poznanie nowej kultury, zdobycie cennego doświadczenia zawodowego oraz możliwość uzyskania wyższych dochodów. Wyjazd, jednak wiąże się z wieloma wyzwaniami, które mogą być nieco przytłaczające. W tym artykule postaramy się przybliżyć czego się spodziewać oraz jak najlepiej przygotować się do tego ważnego kroku w życiu.

Przygotowanie do pierwszego wyjazdu

Przed podjęciem decyzji o pracy za granicą, warto poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie do wyjazdu. To pomoże ci uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek oraz podjąć przemyślaną decyzję.

 1. Analiza rynku pracy: Zanim wybierzesz miejsce docelowe, zbadaj rynek pracy w różnych krajach. Sprawdź, gdzie są największe szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy w twojej branży. Uwzględnij również poziom życia i cen, które przekładają się na realne zarobki. Porównaj różne możliwości i wybierz najlepszą opcję dla siebie.
 2. Zbieranie informacji: Zbierz jak najwięcej informacji o kraju, do którego się wybierasz. Dowiedz się o kulturze, obyczajach, lokalnych zasadach pracy, systemie podatkowym oraz wszelkich wymaganiach prawnych związanych z zatrudnieniem. W trakcie tego etapu warto porozmawiać z osobami, które już wyjechały do pracy za granicą i mają praktyczne doświadczenia.
 3. Formalności: Sprawdź, czy będziesz potrzebował wizy do wyjazdu. W zależności od kraju, być może będziesz musiał załatwić wiele formalności, np. przetłumaczyć dokumenty, zarejestrować się w urzędach czy otworzyć konto bankowe. Upewnij się, że masz na to wystarczająco dużo czasu przed wyjazdem.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem

Przygotowując się do pierwszego wyjazdu za granicę, warto poznać kilka podstawowych informacji, które pomogą ci uniknąć błędów i ułatwią adaptację w nowym środowisku.

 1. Język: Znajomość języka kraju, do którego się wybierasz, to często klucz do sukcesu. Umiejętność komunikowania się oraz znajomość branżowego słownictwa będzie bardzo pomocna w życiu codziennym, jak i zawodowym. Rozważ naukę języka przed wyjazdem lub zaplanuj udział w kursach językowych już na miejscu. (Choć oczywiście możliwe jest również znalezienie pracy bez znajomości języka obcego ).
 2. Kulturowe różnice: Szanuj obyczaje i zachowania kulturowe kraju, do którego się wybierasz. To pozwoli ci lepiej się zasymilować oraz być otwartym na nowe doświadczenia i znajomości. Dbaj o dobre relacje z kolegami z pracy – wzajemne wsparcie jest nieocenione, zwłaszcza na początku wyjazdu.
 3. Wsparcie finansowe: Przed wyjazdem upewnij się, że masz wystarczająco dużo pieniędzy na dłuższy czas, zwłaszcza jeśli jeszcze nie posiadasz oferty pracy. Wyjazd za granicę wiąże się z różnymi wydatkami, np. opłata za wynajem mieszkania czy depozyt. Dobrze jest mieć pewną poduszkę finansową na przykładowo kilka pierwszych tygodni.

Jak się przygotować do pierwszej pracy poza Polską?

Aby zapewnić, że twój pierwszy wyjazd za granicę do pracy będzie przebiegał sprawnie, istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby się lepiej przygotować.

 1. Starannie zorganizuj dokumenty: Przed wyjazdem sprawdź, jakie dokumenty są wymagane przez władze kraju, do którego się wybierasz. Upewnij się, że masz ważny paszport, wszelkie konieczne wizy, dyplomy lub certyfikaty oraz inne dokumenty potwierdzające twoje umiejętności oraz świadectwo pracy od poprzednich pracodawców.
 2. Szukaj mieszkania: Rozpocznij poszukiwania zakwaterowania jeszcze przed wyjazdem. Wykorzystuj ogłoszenia w internecie, grupy na social mediach oraz lokalne agencje nieruchomości, aby znaleźć odpowiednie miejsce. Pamiętaj, że w niektórych krajach wymaga się od lokatorów przedpłaty na kilka miesięcy do przodu lub depozytu, dlatego warto mieć dodatkowe fundusze na te cele. (jeżeli planujesz wyjazd do Stanów, z własnego doświadczenia wiem, że najlepiej sprawdzi się cragslist.org)
 3. Ubezpieczenie zdrowotne: Upewnij się, że posiadasz odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne na czas pobytu za granicą. W krajach Unii Europejskiej możesz korzystać z darmowej ochrony, jednak potrzebna będzie karta EKUZ. W przypadku innych krajów sprawdź, czy pracodawca zapewnia ubezpieczenie lub rozważ wykupienie dodatkowego.

Co spakować, na co zwrócić uwagę?

Pakowanie na pierwszy wyjazd do pracy za granicą może być stresujące, gdy nie wiesz, czego możesz potrzebować. Oto kilka wskazówek, co spakować i na co zwrócić uwagę:

 1. Ubrania: Spakuj ubrania odpowiednie do lokalnej pogody oraz wymagane w miejscu pracy. Zwróć uwagę na ewentualne zasady dotyczące ubioru w firmie, a także na obyczaje panujące w kraju, do którego wyjeżdżasz.
 2. Elektronika: Spakuj niezbędne urządzenia elektroniczne, takie jak telefon komórkowy, laptop oraz potrzebne ładowarki. Sprawdź, czy w kraju docelowym potrzebny będzie też przewodnik do prądu – różne kraje mają różne rodzaje gniazdek.
 3. Leki: Jeśli zażywasz regularnie jakieś leki, zabierz wystarczającą ilość na pierwszy okres pobytu za granicą. W razie potrzeby pamiętaj o aktualnej recepty.
 4. Dokumenty: Spakuj wszystkie niezbędne dokumenty, które mogą być potrzebne na miejscu lub przypadku kontroli, takie jak dowód osobisty, paszport, karta EKUZ czy potwierdzenie zatrudnienia.

Praca za granicą

Gdy już wyjedziesz za granicę, nadszedł czas, aby zacząć myśleć o swojej przyszłości zawodowej. Istnieje kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę, gdy zastanawiasz się nad pracą za granicą.

Rodzaje ofert pracy za granicą

Na rynku międzynarodowym znajdziesz wiele różnych rodzajów ofert pracy. Niektóre z nich obejmują:

 1. Praca tymczasowa: To świetna opcja dla osób, które chcą wypróbować życie za granicą, ale nie są zdecydowane, czy chcą tam zostać na stałe. Praca tymczasowa pozwala zdobyć doświadczenie międzynarodowe bez długotrwałego zobowiązania.
 2. Sezonowa: Są to oferty pracy związane z określoną porą roku, np. praca w turystyce latem czy zbieranie owoców jesienią. Praca sezonowa jest często bardzo elastyczna, ale też może wiązać się z niestabilnością zatrudnienia.
 3. Stała praca: To pełnopodmiotowe i długotrwałe zatrudnienie za granicą, które wiąże się z usytuowaniem się w danym miejscu i kraju.
 4. Praktyki, staże oraz wolontariat: Odmiany pracy mniej formalne oraz z krótszym okresem związania z miejscem i konkretnym pracodawcą. Wiele osób wykorzystuje te formy pracy, aby zdobyć potrzebne doświadczenie, które następnie przełoży na stałą pracę.

Co warto wiedzieć?

Praca za granicą wiąże się z innymi zasadami, niż te, które możemy znać z naszego kraju. Oto co warto wiedzieć:

 1. Kodeks pracy: Zapoznaj się z przepisami prawa pracy obowiązującymi w kraju zatrudnienia. Niektóre zasady mogą różnić się od tych, które znamy z naszego kraju, dlatego warto być tego świadomym, aby uniknąć nieporozumień.
 2. Urlopy oraz święta: Upewnij się, jakie przysługują ci urlopy i jak wygląda sposób ich realizacji. Także informacje na temat lokalnych świąt mogą być przydatne, aby wiedzieć, kiedy możemy spodziewać się wolnego od pracy.
 3. Pracodawca: Poświęć czas na poznanie swojego przyszłego miejsca pracy oraz środowiska. To pozwoli ci lepiej zrozumieć, czego można się spodziewać oraz jakie będą oczekiwania od pracowników.

Warunki pracy za granicą: co sprawdzić przed podjęciem decyzji

Przed podjęciem decyzji o pracy za granicą warto przeanalizować oferowane przez pracodawcę warunki pracy, takie jak:

 1. Umowa o pracę: Sprawdź, jak będzie wyglądać umowa o pracę oraz jakie będą zawarte w niej warunki. Warto zwrócić uwagę na kwestie takie jak wynagrodzenie, czas pracy, okres próbny czy obowiązki wynikające z pełnionej funkcji.
 2. Wynagrodzenie: Dowiedz się, jakie wynagrodzenie jest oferowane, jakie są górne i dolne widełki oraz jak często wypłacane są pensje. Warto również sprawdzić, czy wynagrodzenie jest adekwatne do życia w danym kraju.
 3. Świadczenia socjalne i dodatkowe: Upewnij się, jakie świadczenia socjalne będą przysługiwały oraz czy pracodawca oferuje dodatkowe benefity takie jak ubezpieczenie zdrowotne czy pakiet świadczeń sportowych.

Prawa pracownika za granicą

Pracując za granicą, ważne jest, aby znać swoje prawa oraz dbać o ich przestrzeganie. Oto kilka uczestników, które warto wiedzieć:

 1. Minimalne wynagrodzenie: Sprawdź, jakie są minimalne wynagrodzenia obowiązujące w danym kraju, aby mieć pewność, że otrzymasz adekwatną płacę.
 2. Godziny pracy: Zapoznaj się z regulacjami dotyczącymi godzin pracy, nadgodzin, przerw oraz czasu wolnego. W różnych krajach te zasady mogą być różne, dlatego warto znać lokalne przepisy.
 3. Bezpłatne dni urlopowe i świadczenia pracownicze: Upewnij się, ile wynoszą przysługujące ci urlopy oraz jakie są zasady korzystania z urlopu. Sprawdź również, jakie są przysługujące świadczenia, takie jak ubezpieczenia zdrowotne, emerytury, szkolenia czy dodatki mieszkaniowe.
 4. Bezpieczeństwo i higiena pracy: Poznaj przepisy dotyczące bezpieczeństwa oraz higieny, które obowiązują w miejscu pracy. Pracodawca ma obowiązek dbać o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników.

Jak dbać o swoje prawa ?

Kiedy już będziesz pracować za granicą, zachowaj ważne zasady, aby dbać o swoje prawa:

 1. Na bieżąco śledź lokalne przepisy oraz zmiany w prawie pracy. Dzięki temu będziesz wiedział, kiedy Twoje prawa są naruszane.
 2. Utrzymuj regularny kontakt z działem HR w swojej firmie, aby w razie wątpliwości móc zasięgnąć porady dotyczącej swoich praw.
 3. W miarę potrzeby, nie krępuj się zasięgnąć porady prawnej od specjalistów, którzy znają obowiązujące prawo pracy w danym kraju.

Zarobki za granicą

Wynagrodzenia za granicą są bardzo różne, w zależności od kraju, branży oraz Twojego doświadczenia zawodowego. Warto jednak zwrócić uwagę, że wyższe pensje nie zawsze oznaczają lepszy standard życia.

Przed podjęciem decyzji o wyjeździe zapoznaj się ze średnimi zarobkami dla swojego stanowiska w konkretnym kraju. Porównaj też koszt życia, ponieważ w niektórych krajach, mimo wyższych wynagrodzeń, życie będzie droższe niż w Polsce. Na przykład, w Belgii średni koszt wynajmu kawalerki to około 800 euro, podczas gdy we Francji wynosi on od 600 do 700 euro, a minimalne wynagrodzenie to 1555 euro. W Norwegii za wynajem kawalerki zapłacimy około 13 300 zł, a minimalne wynagrodzenie wynosi 30 000 NOK. Szwajcaria jest znana z bardzo wysokich kosztów życia, podczas gdy w Rumunii koszt utrzymania jednej osoby wynosi około 500 dolarów. Pamiętaj jednak, że koszty te mogą się różnić w zależności od regionu i twojego stylu życia.

przeczytaj też nasz artykuł o średnich zarobkach w Niemczech

Jak negocjować zarobki ?

Negocjowanie zarobków to ważny aspekt procesu rekrutacyjnego i rozmowy kwalifikacyjnej. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci w negocjacjach:

 1. Zbierz informacje na temat średnich płac oraz kosztów życia w kraju docelowym. Dzięki temu będziesz wiedział, jakie wynagrodzenie jest adekwatne do lokalnych warunków.
 2. Podkreśl swoje doświadczenie oraz unikatowe umiejętności, które sprawiają, że jesteś najlepszym kandydatem na to stanowisko. Nie bój się poprosić o pensję, która odzwierciedla wartość twojej pracy.
 3. Bądź otwarty na negocjacje, ale także zdecydowany. To naturalne, że pracodawcy będą chcieli wywalczyć dla siebie korzystniejsze warunki, ale ważne jest, aby nie dać się zdominować.

Podsumowanie

Praca za granicą może być ekscytującą i korzystną dla kariery decyzją, ale musisz się odpowiednio przygotować i zdobyć informacje, aby radzić sobie z wyzwaniami. Kluczowe punkty do zapamiętania przed pierwszym wyjazdem za granicę do pracy obejmują:

 1. Staranne przygotowanie do wyjazdu, w tym analiza rynku pracy, zbieranie informacji oraz załatwienie formalności.
 2. Poznać swoje prawa oraz zasady pracy w kraju, do którego się wybierasz.
 3. Spakować odpowiednio, biorąc pod uwagę klimat, kulturę oraz wymagania swojego stanowiska pracy.
 4. Negocjować odpowiednie wynagrodzenie oraz być świadomym wartości swojej pracy na rynku międzynarodowym.

Mając na uwadze te wskazówki, możesz być pewien, że twoja pierwsza praca za granicą przyniesie pozytywne rezultaty, satysfakcję z pracy i cenne doświadczenia.