5 sposobów na dobre wrażenie w rozmowie telefonicznej z rekruterem

Na samą myśl o telefonicznej rozmowie kwalifikacyjnej z rekruterem wielu kandydatów ściska w gardle. Nic dziwnego – to właśnie od niej w dużej mierze zależy, czy pracodawca zdecyduje się nas zatrudnić, czy też nie. Zanim udamy się na spotkanie w siedzibie firmy oczekujemy telefonu od rekrutera. Kiedy telefon zadzwoni, w pośpiechu odbieramy i… no właśnie. Jak powinieneś się zachować, żeby wywrzeć dobre wrażenie na rekruterze?

Komfort rozmowy

W czasie, kiedy zadzwoni do Ciebie rekruter możesz być w domu, ale równie dobrze możesz jechać tramwajem czy robić zakupy w sklepie. Pomimo tego, że warunki rozmowy nie sprzyjają, za wszelką cenę starasz się podjąć dialog w obawie, że rekruter nie zadzwoni po raz drugi. W konsekwencji nie słyszysz wszystkich słów wypowiadanych przez rozmówcę i przekrzykujesz się z muzyką w centrum handlowym. O wiele lepiej przeprosić osobę prowadzącą rekrutację i poprosić o wtedy, kiedy będziesz w domu. Tego rodzaju prośba nie wpłynie negatywnie na wynik rekrutacji.

Wiem, co napisałem w CV

Niestety nie jest to tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Nie dopuść do sytuacji, w której rekruter powołując się na Twoje CV zadaje pytanie, na które nie odpowiesz ani słowa. Zastanów się, jakie pytania mogłyby się pojawić i pomyśl, jaka odpowiedź najbardziej usatysfakcjonuje Twojego rozmówcę. Bardzo często rekruterzy w rozmowie telefonicznej zadają pytania odnośnie doświadczenia zawodowego, posiadanych umiejętności czy też powodów, dla których zdecydowałeś się aplikować. Weź pod uwagę najważniejsze informacje i przygotuj zarys odpowiedzi.

Rozmowa w języku obcym

Jeżeli charakter stanowiska pracy wymaga od Ciebie bardzo dobrej znajomości języka obcego, którą zadeklarowałeś w CV, rozmowa w obcym języku nie powinna być dużym zaskoczeniem. W ten sposób rekruter będzie chciał sprawdzić wiarygodność informacji zawartych w CV, dlatego nie daj się wytrącić z równowagi i staraj się prowadzić rozmowę w naturalny sposób. Warto przypomnieć sobie słownictwo związane z interesującą Cię branżą.

Nie spiesz się

Tempo rozmowy jest bardzo ważne – mówiąc zbyt szybko rekruter nie zrozumie Twojej wypowiedzi i będzie miał wrażenie, że prędko chcesz zakończyć rozmowę. Uspokój głos i mów wyraźnie. Wypowiadając się w sposób opanowany pokażesz rekruterowi, że jesteś pewny swoich umiejętności i kompetencji. Daj sobie chwilę na odpowiedź. Lepiej jest pomyśleć nad swoją argumentacją, aniżeli powiedzieć coś bez zastanowienia i później tego żałować.

Z jakiej firmy Pani dzwoni?

Szukając pracy wysyłamy swoje CV do wielu firm. Zdarza się, że nie pamiętamy dokładnych nazw lub mylimy branżę, w obszarze której funkcjonuje dana firma. Jeżeli po odebraniu telefonu nie jesteś pewien, z kim masz przyjemność i nie potrafisz odnieść się do treści ogłoszenia, powiedz o tym otwarcie. Poproś o czas na ponowne przeczytanie ogłoszenia lub przybliżenie jego treści. Co ważne, dobierz takie słowa, by rekruter nie pomyślał, że bez zastanowienia wysyłasz aplikacje do przypadkowych firm. Pamiętaj o tym, że kluczem do sukcesu jest  także Twoje nastawienie, dlatego nawet podczas stresującej rozmowy z rekruterem przez telefon myśl pozytywnie!