5 sposobów na dobre wrażenie w rozmowie telefonicznej z rekruterem

W dzisiejszych czasach coraz częściej rozmowy kwalifikacyjne odbywają się poza siedzibą firmy. Rekruterzy decydują się na spotkanie online lub kontakt telefoniczny. Na samą myśl o telefonicznej rozmowie kwalifikacyjnej z rekruterem wielu kandydatów ściska w gardle. Nic dziwnego – to właśnie od niej w dużej mierze zależy, czy pracodawca zdecyduje się nas zatrudnić, czy też nie.  Dlatego też warto zadbać o odpowiednie warunki, aby czuć się wówczas jak najbardziej komfortowo. Pamiętaj również o wyraźnym i głośnym mówieniu – powinno zależeć Ci na tym, by rozmówca Cię dobrze zrozumiał. Nie bój się dopytywać i bądź przygotowany. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Komfort rozmowy

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon nie zawsze jest zaplanowana. Kiedy rekruter dzwoni bez uprzedzenia, możesz być w domu, ale równie dobrze możesz jechać tramwajem czy robić zakupy w sklepie. W takiej sytuacji błędem może być usilna chęć podtrzymania rozmowy. Kiedy jesteś w miejscu, w którym jest mnóstwo innych ludzi, trudno skupić się na tym, co w słuchawce. Jednak nierzadko, mimo że warunki nie sprzyjają, za wszelką cenę starasz się kontynuować, ponieważ obawiasz się, że rekruter nie zadzwoni po raz drugi.  Pamiętaj, że po drugiej stronie jest człowiek, który zrozumie Twoją sytuację. Szczególnie jeśli dzwoni niezapowiedziany. Dlatego w takim przypadku o wiele lepiej przeprosić osobę prowadzącą rekrutację i zaproponować odpowiedni termin. Tego rodzaju prośba nie wpłynie negatywnie na wynik rekrutacji.

Wiem, co napisałem w CV

Wydawać się może, że skoro tworzysz swoje CV, dokładnie wiesz, co się w nim znajduje. Jednak nie jest to tak oczywiste. Zdarza się też, że przygotowanie dokumentów aplikacyjnych zlecasz komuś innemu. Jakiej drogi nie wybierzesz, nie dopuść do sytuacji, w której rekruter, powołując się na Twoje CV lub list motywacyjny, zadaje pytanie, na które nie odpowiesz ani słowa. Do każdej rozmowy kwalifikacyjnej należy się dobrze przygotować. Zastanów się, jakie pytania mogłyby się pojawić i pomyśl, jaka odpowiedź najbardziej usatysfakcjonuje Twojego rozmówcę. Choć trudno dokładnie przewidzieć przebieg rozmowy, bardzo często rekruterzy zadają pytania odnośnie do doświadczenia zawodowego, posiadanych umiejętności czy też powodów, dla których zdecydowałeś się aplikować. Przemyśl również, jakie są Twoje mocne i słabe strony oraz co uważasz za swój zawodowy sukces. Weź pod uwagę najważniejsze informacje i przygotuj zarys odpowiedzi.

Rozmowa telefoniczna na tę przewagę nad spotkaniem w cztery oczy, że możesz przygotować notatki i mieć je w zasięgu wzroku. Jeśli przez stres czegoś zapomnisz, możesz się nimi podeprzeć. Skorzystaj z tej możliwości!

Rozmowa w języku obcym

Jeżeli charakter stanowiska pracy wymaga od Ciebie bardzo dobrej znajomości języka obcego, którą zadeklarowałeś w CV, rozmowa w tym języku nie powinna być dużym zaskoczeniem. W ten sposób rekruter sprawdza wiarygodność informacji zawartych w CV, dlatego nie daj się wytrącić z równowagi i staraj się prowadzić rozmowę w naturalny sposób. Warto przypomnieć sobie słownictwo związane z interesującą Cię branżą.

Nie spiesz się

Rozmowa telefoniczna z rekruterem jest zależna od jakości połączenia. Zdarza się, że masz słaby zasięg, problemy z mikrofonem, coś przerywa. Dlatego też istotne będzie to, w jaki sposób mówisz. Tempo rozmowy jest bardzo ważne – jeśli będzie zbyt szybkie, rekruter nie zrozumie Twojej wypowiedzi i będzie miał wrażenie, że prędko chcesz zakończyć rozmowę. Oczywiście taki natłok słów może być spowodowany stresem, dlatego przydatne mogą okazać się spokojne, głębokie oddechy. Uspokój głos i mów wyraźnie. Wypowiadając się w sposób opanowany, pokażesz rekruterowi, że jesteś pewny swoich umiejętności i kompetencji. To także znak, że radzisz sobie ze stresem. Daj sobie chwilę na odpowiedź. Lepiej jest pomyśleć nad argumentacją, aniżeli powiedzieć coś bez zastanowienia i później tego żałować.

Z jakiej firmy Pani dzwoni?

Szukając pracy, wysyłamy swoje CV do wielu firm. Zdarza się, że nie pamiętamy dokładnych nazw lub mylimy branżę, w której obszarze funkcjonuje dana firma. Jeżeli po odebraniu telefonu nie masz pewności, z kim rozmawiasz i nie potrafisz odnieść się do treści ogłoszenia, powiedz o tym otwarcie. Poproś o czas na ponowne przeczytanie ogłoszenia lub przybliżenie jego treści. Co ważne, dobierz takie słowa, by rekruter nie pomyślał, że bez zastanowienia wysyłasz aplikacje do przypadkowych firm. To oczywiste, że zazwyczaj podczas poszukiwań pracy nie koncentrujesz się tylko na jednym przedsiębiorstwie. Masz też prawo o czymś zapomnieć, coś pomylić. Jednak musisz to przekazać w taki sposób, by wciąż pokazywać swoje zaangażowanie. Pamiętaj o tym, że kluczem do sukcesu jest także Twoje nastawienie, dlatego nawet podczas stresującej rozmowy z rekruterem przez telefon myśl pozytywnie!

Niezależnie od tego, w jaki sposób odbywa się rozmowa, musisz pamiętać o jednym – zawsze warto być dokładnie przygotowanym. Jeśli wysyłasz CV i spodziewasz się odzewu rekruterów, poczytaj o firmach, do których aplikujesz. Przemyśl, jakie stawki Cię interesują. Zapisz pytania, które chcesz zadać. Kiedy rekruter zauważy Twoje zaangażowanie, z pewnością spojrzy przychylniej na Twoją kandydaturę,