Czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna po angielsku i nie jesteś pewien czy jesteś dobrze przygotowany?

Spokojnie, nie jesteś sam! Znamy twoje obawy i jesteśmy tu, aby pomóc.

W dzisiejszym wpisie opowiemy o problemach, z jakimi możecie mieć do czynienia oraz przedstawimy sprawdzone metody które świetnie sprawdzą się podczas anglojęzycznych rekrutacji.

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku?

1. Znajomość języka angielskiego

W dzisiejszych czasach coraz częściej wymagana jest biegła znajmość języka angielskiego. Brak wystarczających umiejętności może prowadzić do przekreślenia szans znalezienia lepszej pracy czy awanu. Stąd warto zainwestować czas i wysiłek w ciągłe rozwijanie umiejętności językowych.

2. Przygotowanie odpowiedzi na pytania i ich poprawne tłumaczenie

Przed rozmową warto zgromadzić najczęściej zadawane pytania podczas takich rozmów (np., „Tell me about yourself”), a następnie powtórzyć swoje odpowiedzi na te pytania zarówno w języku polskim, jak też ich tłumaczeniu na język angielski.

3. Trening z kimś, kto włada językiem angielskim

Rozmawiaj z kimś, kto jest biegły w angielskim i poproś o przeprowadzenie próbnej rozmowy kwalifikacyjnej, dzięki temu między innymi nauczysz się używać właściwych zwrotów na rozmowie.

Częste pytania i odpowiedzi

Oto niektóre z najbardziej popularnych pytań i odpowiedzi, które powinieneś przygotować przed swoją rozmową:

 1. Tell me about yourself. Opowiedz mi o sobie.
 2. Why do you want to work for our company? Dlaczego chciałbyś/chciałabyś pracować w naszej firmie?
 3. What are your strengths and weaknesses? Jakie są Twoje mocne strony oraz słabości?
 4. Where do you see yourself in five years? Gdzie widzisz się za pięć lat?
 5. How would you describe your working style? Jak byś opisał/a swój styl pracy?

Pamiętaj o szczegółowym przeanalizowaniu każdej swojej odpowiedzi – argumentacja ma być rzeczowa i spójna.

Przydatne zwroty po angielsku

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto znać kilka uniwersalnych zwrotów, dzięki którym będziesz mógł swobodnie poruszać się w trakcie rozmowy. Oto kilka przykładów:

 1. Początek rozmowy: I am thrilled to be here today. Z ogromną radością przyjąłem możliwość spotkania.
 2. Mówiąc o doświadczeniu zawodowym: In my previous job, I have… W poprzedniej pracy zajmowałem się…
 3. Mówiąc o swoich umiejętnościach i kompetencjach: I pride myself on my ability to… Szczególnie cenię sobie u siebie zdolność do…
 4. Opisując osiągnięcia i sukcesy: During my time at…, I managed to achieve… Podczas mojej pracy w… udało mi się osiągnąć…
 5. Odpowiedź na ofertę pracy: I’m particularly interested in this position because… Świetnie się składa, że jestem zainteresowany/a tą pozycją, ponieważ…

Mając takie zwroty przyswojone przed rozmową, możesz czuć się pewniej i swobodniej podczas spotkania z rekruterem.

Jak pokonać strach przed rozmową?

 1. Po pierwsze – przygotowanie! Większość obaw wynika przecież z braku wiedzy na dany temat czy braku pewności co do znajomości języka.
 2. Wykorzystaj techniki relaksacyjne: oddech 4-7-8, techniki mindfulness czy medytacja pomogą zwalczyć stres przed rozmową kwalifikacyjną po angielsku.
 3. Stwórz pozytywne nastawienie – wyobraź sobie, że wszystko idzie dobrze i wizualizuj swoją pewność siebie.
 4. Jeśli jednak okaże się, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku popełnisz błąd – nie przejmuj się! Błędy są elementem nauki języka oraz rozwoju zawodowego.

Nauka angielskiego online

Na rynku znajduje się wiele platform i zasobów umożliwiających naukę języka angielskiego przez Internet. Wykorzystaj np.: Duolingo, Memrise czy różnorodne kursy na YouTube lub Udemy, które pokażą Ci jak mierzyć się nawet z najtrudniejszym egzaminem językowym.

Jak napisać CV po angielsku – krok po kroku

Jak napisać profesjonalne CV po angielsku

Pisanie CV w języku angielskim wymaga nie tylko biegłości językowej, ale także świadomości różnic między polskimi a angielskimi zwyczajami w dziedzinie rekrutacji. Oto jak krok po kroku napisać skuteczne CV po angielsku:

 1. Dane osobowe (Personal Details): Umieść na górze swoje imię i nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu. W porównaniu do CV w języku polskim, nie musisz podawać daty urodzenia czy stanu cywilnego.
 2. Podsumowanie (Professional Summary): Napisz kilka zdań opisujących twoje najważniejsze umiejętności zawodowe, osiągnięcia i cele kariery.
 3. Doświadczenie zawodowe (Work Experience): Zaczynając od ostatniego miejsca pracy, wymień swoje dotychczasowe stanowiska wraz z ich okresem trwania. Pod każdym stanowiskiem zamieść krótki opis czynności wykonywanych na tym stanowisku oraz ewentualne sukcesy lub osiągnięcia.
 4. Wykształcenie (Education): Opisz swoje wykształcenie formalne – szkoła średnia, studia licencjackie czy magisterskie – oraz ewentualnie dodatkowe kursy, które ukończyłeś/aś.
 5. Umiejętności językowe (Language Skills): Tutaj należy podać swój poziom znajomości języka/ów obcego/ych według skali europejskiej (np., A2-C1). Jeśli posiadasz certyfikat z egzaminu językowego (np., TOEIC, IELTS), warto dodać te informacje do CV.
 6. Dodatkowe umiejętności (Additional Skills): Wymień swoje dodatkowe umiejętności i kompetencje, takie jak znajomość pakietów biurowych, doświadczenie w zarządzaniu projektami czy posiadanie prawa jazdy.
 7. Zainteresowania (Hobbies and Interests): Choć nie jest to wymagane, możesz również podać swoje zainteresowania i pasje – pod warunkiem że są one związane z pracą lub mogą pomóc potencjalnemu pracodawcy lepiej poznać twoją osobę.

Proces oceny i selekcji podczas rozmowy

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku obejmuje nie tylko tradycyjną rozmowę „pytania i odpowiedzi”, ale także proces oceny twojej znajomości języka oraz zdolności adaptacyjnych. Zwróć uwagę na:

 • Jakość komunikacji: Czy potrafisz wyrazić swoje myśli i uczestniczyć w dyskusji?
 • Język zachowań niewerbalnych: Ciało mówi wiele o tym, jak dobrze odnajdujesz się w międzynarodowym środowisku pracy.
 • Adaptacja do sytuacji: Czy można zaobserwować, jak radzisz sobie z niespodziewanymi sytuacjami czy zadania testowe?

Podsumowanie

Podjęcie pracy w międzynarodowym środowisku jest bez wątpienia wyzwaniem, jednak przyswojenie wszystkich potrzebnych umiejętności oraz odpowiednie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku zapewni Ci głębsze zrozumienie procesu rekrutacji i zwiększenie szans na zdobycie wymarzonej pracy. Pamiętaj, że każda rozmowa to doskonała okazja do trenowania – im więcej masz za sobą spotkań, tym pewniejszy stajesz się osiągnięcia sukcesu zawodowego. Powodzenia!