Zarobki elektryka w Niemczech zależą od wielu czynników, w tym doświadczenia zawodowego, wykształcenia, lokalizacji czy wielkości firmy. Według analiz elektryk w Niemczech zarabia średnio około 1900 euro.

Nie jest to jednak regułą. Od czego więc zależą zarobki elektryka i jak kształtują się w zależności od warunków zatrudnienia? Sprawdźmy!

Średnie wynagrodzenie

Zarobki elektryka to pensja podstawowa oraz premie i dodatki. Podstawa wynagrodzenia elektryka w Niemczech mieści się w przedziale od 810 euro do prawie 3000 euro na miesiąc. Najniższą stawkę zwykle otrzymują pracownicy przebywający na szkoleniu przez 3 pierwsze lata uczenia do zawodu.

Średnia pensja oscyluje w granicach 1900 euro, co oznacza, że 50% elektryków zarabia mniej i 50% zarabia więcej.

Warto też wspomnieć, że o 6% więcej w tym zawodzie zarabiają mężczyźni. Ale też są oni duża liczniejszą grupą na tych stanowiskach.

Premie i dodatki

Zarobki elektryka w Niemczech to również wszelkiego rodzaju premie i dodatki. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o pokryciu kosztów zakwaterowania i dojazdu. Elektrycy często otrzymują również dietę – dodatek w wysokości maksymalnie 40 euro za dzień, a także premie – choć są one w tym zawodzie dość rzadko spotykane.

Osoby otrzymujące premie zwykle zajmują stanowiska, które bezpośrednio wpływają na przychody firmy. Wysokość premii na stanowisku elektryka wynosi maksymalnie 4% wysokości zarobków, a pracownik dostaje ją za:

  • konkretne wyniki wynikające z pracy;
  • ogólne wyniki firmy, np. w przypadku wzrostu przychodów firmowych;
  • w formie bonusów świątecznych.

Czynniki wpływające na wysokość zarobków

To, ile zarabia elektryk w Niemczech, zależy również od poziomu wykształcenia oraz doświadczenia danej osoby. Najniższe zarobki otrzymują osoby z doświadczeniem poniżej 2 lat na stanowisku elektryka i jest to trochę ponad 900 euro miesięcznie. Na najwyższą pensję mogą liczyć osoby z ponad 20 letnim doświadczeniem – 2600 euro. Średnią pensję elektryk w Niemczech otrzyma już po 5 latach doświadczenia w zawodzie. Będzie to ponad 1800 euro na miesiąc.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wykształcenia. Elektrycy po szkole średniej zarabiają około 1000 euro, osoby z licencją elektryka o ponad połowę więcej (1640 euro), a z wykształceniem wyższym prawie 3000 euro miesięcznie.
Wysokość zarobków zależna jest również od wielkości miasta. Najwięcej elektryk zarobi w Monachium i Berlinie – odpowiednio 2010 i 1910 euro. Najmniej w Hanowerze, gdzie może liczyć na pensję w wysokości 1580 euro.

Własna działalność gospodarcza

Prowadząc własną działalność elektryk pracujący w Niemczech może liczyć na wyższe zarobki niż w przypadku klasycznego zatrudnienia na umowę o pracę. Niektóre firmy oferują elektrykowi z własną działalnością od 25 euro do nawet 35 euro za godzinę pracy. Miesięcznie zarobki elektryka z własną działalnością to więc nawet 4000 euro.

Stawka godzinowa

Tutaj również mamy spore rozbieżności. Średnio elektryk w Niemczech zarabia na godzinę 10 euro, jednak wśród ofert pracy możemy znaleźć firmy, które oferują stawkę nawet 2 razy wyższą, w granicach 17 -25 euro na godzinę. Wszystko zależy od pracodawcy. Oznacza to, że przy średnich zarobkach elektryk w Niemczech zarobi miesięcznie przy 5 dniowym trybie pracy 1600 euro miesięcznie.

Od czego zacząć poszukiwanie pracy?

Jeśli już zdecydujesz się na pracę elektryka w Niemczech, rozpocznij poszukiwania interesujących Cię ofert pracy – najlepiej w internecie. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, polecamy nasz poradnik:  Jak i gdzie skutecznie szukać pracy w internecie?
Przede wszystkim zadbajmy jednak o dobrze przygotowane i dopasowane względem danego stanowiska CV i list motywacyjny. Możesz również wysłać również podanie o pracę jeśli aktualnie dany pracodawca nie prowadzi rekrutacji.