Zarobki spawacza zależą od miejsca wykonywania zawodu, stażu pracy i wykształcenia. W Polsce spawacz zarabia średnio 5350zł brutto na miesiąc. Natomiast w krajach Europy zachodniej możemy liczyć na dużo wyższe wynagrodzenie, od 1600 euro do nawet 5000 euro miesięcznie w Niemczech. 

Praca w trudnych warunkach, wymagająca niezwykłej precyzji i zaangażowania. Tyle można powiedzieć o stanowisku spawacza. Jest to zawód deficytowy, na który z roku na rok rośnie zapotrzebowanie. Pracodawcy oferują też coraz atrakcyjniejsze stawki – szczególnie za granicą.

Ale ile konkretnie zarabia spawacz? 

Zarobki w Polsce

Według danych statystycznych średnie zarobki spawacza w naszym kraju wynoszą około 5350 zł brutto miesięcznie. Pensja zależy od miejsca wykonywania zawodu i wielkości firmy – większe przedsiębiorstwa oferują po prostu wyższe stawki. Istotne jest również doświadczenie, a także specjalizacja, która pozwala zarabiać więcej w konkretnej metodzie spawania. 

Początkujący spawacz – tuż po ukończeniu kursów i zdobyciu odpowiednich certyfikatów – może liczyć na zarobki rzędu 2000 zł netto. Osoby bardziej doświadczone, z dwu- do pięcioletnim doświadczeniem mogą liczyć na 5000 zł netto. 

Benefity pozapłacowe

Oprócz wynagrodzenia podstawowego spawacz otrzymuje od firmy dodatki pozapłacowe z różnych kategorii. Pracodawcy oferują swoim pracownikom m.in.:

 • prywatną opiekę medyczną;
 • ubezpieczenie na życie;
 • bony towarowe i żywnościowe;
 • karty sportowe;
 • dofinansowanie do kursów i szkoleń. 

Firmy oferują również możliwość rozwoju zawodowego, atrakcyjny system premiowy w pracy i spotkania integracyjne w ramach budżetu firmowego. Spawacz może liczyć także na dofinansowanie do wakacji, nauki języków obcych oraz posiłków.

Specjalizacja a wynagrodzenie

W zawodzie spawacza warto postarać się o specjalizację i to w niej zdobywać doświadczenie. Firmy często szukają specjalistów w określonej dziedzinie, co wpływa korzystnie na wysokość zarobków. 

To, ile zarabia spawacz zależne jest od metod spawania. Kształtuje się to następująco:

 • spawanie metodą MAG/MIG: Najpopularniejsza technika spawania, która wymagana jest w większości firm. Specjalista może tutaj liczyć na wynagrodzenie wysokości od 2000 zł do 3500 zł netto
 • spawacz TIG: Metoda bardziej skomplikowana. Pracodawcy oferują od 3000 zł do 4000 zł miesięcznie.
 • spawacz aluminium różnymi metodami: Zarobki w wysokości nawet 5000 zł brutto. Możliwe zatrudnienie w ramach umowy o pracę i zlecenie.
 • spawacz gazowy: Niezwykle wymagająca specyfikacja, stosowana na dużych powierzchniach. Miesięczne wynagrodzenie wynosi tu 6000 zł – 8000 zł na miesiąc, a stawka godzinowa nawet 100 zł brutto
 • spawacz podwodny: Jest to najlepiej płatny zawód. Niestety w Polsce rzadko spotykany, a można w nim liczyć na pensję wysokości nawet 17 000 zł.  

Pensja spawacza za granicą

spawacz zarobki za granicą
Doświadczony spawacz w pracy

Na rynku zagranicznym spawacze mogą liczyć na dużo atrakcyjniejsze zarobki. Stąd bardzo wielu specjalistów decyduje się na wyjazd za granicę kraju. Gdzie w tej branży można liczyć na największą stawkę miesięczną? I ile zarabia spawacz na godzinę w poszczególnych krajach Europy Zachodniej?

Przykładowe zarobki spawaczy w Europie

KrajŚrednie roczne zarobkiŚrednia miesięczna pensja
Niemcy34 000 – 56 500 EUR2 800 – 4 700 EUR
Francjaok. 13 500 EUR (5-10 lat doświadczenia)ok. 1 125 EUR
Szwajcariado 2 600 EUR brutto
Norwegia384 000 – 456 000 NOK32 000 – 38 000 NOK
Szwecja308 000 – 440 000 SEK25 600 – 36 600 SEK
Holandia34 000 – 45 000 EUR2 800 – 3 750 EUR

Niemcy

Spawacz MIG/MAG w Niemczech może liczyć na zarobki w wysokości około 4700 euro miesięcznie. Na uwagę zasługują oferty powyżej średniej, wynoszące nawet 5000 euro. Jednak, aby zdobyć zatrudnienie w takim miejscu, konieczne jest przynajmniej 2-letnie doświadczenie pracy w zawodzie. 

Stawka godzinowa w Niemczech również zależy od specjalizacji i doświadczenia. Wynagrodzenia dla początkujących spawaczy zaczynają się od 10 euro za godzinę, natomiast osoby doświadczone zarobią tutaj ponad dwa razy więcej – nawet 22 euro

A ile zarabia spawacz TIG w Niemczech? Może on liczyć za zarobki w granicach 10-17 euro za godzinę. Dodatkowo płatne są nadgodziny oraz praca w weekendy. 

W Niemczech spawacze otrzymują benefity pozapłacowe, w tym:

 • bezpłatne zakwaterowanie;
 • diety;
 • dopłaty do kursów;
 • przejazdy do Polski. 

Holandia

W Holandii najniższa stawka dla początkującego spawacza wynosi 2500 euro. Kilkuletnie doświadczenie przekłada się jednak na zarobki prawie 2 razy wyższe – od 3800 euro do nawet 4500 euro miesięcznie

Średnia stawka godzinowa wynosi tutaj 24 euro brutto. Pracodawcy oferują pracownikom darmowe zakwaterowanie i ułatwiają dojazd do miejsca pracy z Polski. Konieczna jest jednak znajomość języka:

 • holenderskiego;
 • angielskiego;
 • niemieckiego. 

Belgia

W Belgii doświadczony spawacz może liczyć na zarobki wysokości nawet 24 euro za godzinę swojej pracy. Są to jednak najciekawsze oferty, trudno dostępne. Średnie wynagrodzenie nie jest jednak dużo niższe. Spawacz może zarobić w Holandii ook 24 euro na godzinę

Możliwe jest zatrudnienie na umowę o pracę oraz w formie własnej działalności gospodarczej. 

Austria

W tym kraju w większości poszukuje się specjalistów z komunikatywnym językiem niemieckim. Stawki na stanowisku spawacza oscylują wokoło 22 brutto za godzinę. Spawacz TIG w Austrii otrzyma wynagrodzenie podobne do niemieckiego, tj. w wysokości 3500 euro do 4500 netto za miesiąc

Dodatkowo spawacze otrzymują do pensji dodatki, takie jak dofinansowanie do paliwa, diety, kursy oraz pakiety socjalne. 

Norwegia

Większość ofert prezentowana jest w koronie norweskiej. Najlepiej płatne oferty wynoszą około 572 tysięcy NOK, co w przeliczeniu daje nam około 48.500 euro. Średnie zarobki w Norwegii na stanowisku spawacza oscylują jednak w okolicach 4000 euro miesięcznie

Głównie wymagane są uprawnienia 136, komunikatywna znajomość języka angielskiego oraz prawo jazdy kategorii B. 

Francja

Możliwość pracy we Francji może kusić wielu spawaczy ze względu na krótszy tydzień pracy, wynoszący 35 godzin. Problemy stwarzać może za to bariera językowa – konieczna jest znajomość języka francuskiego. Jeśli jednak potrafimy się porozumieć i mamy doświadczenie w zawodzie możemy liczyć na zarobki:

 • około 2100 euro bez doświadczenia;
 • 3600 euro miesięcznie na stanowisku spawacza TIG.

Stawka godzinowa we Francji wynosi od 14-19 euro brutto. 

Islandia

Na Islandii spawacze mogą liczyć na stawki godzinowe rzędu 15-20 euro, czyli 65-90 zł. Roczne zarobki kształtują się w granicach 380 000 – 480 000 ISK (170 000 – 220 000 zł).

Dania

W Danii często musimy liczyć się z 50 godzinowym tygodniem roboczym. Jednak zarobki rekompensują ten czas. Stawka godzinowa to nawet 29 euro, co daje około €60,800 rocznie. A najciekawsze oferty w tym kraju oferują wynagrodzenie godzinowe w wysokości 260 DKK, czyli około 35 euro. 

Praca spawacza w Danii obfituje w dodatkowe benefity, w tym w szczególności:

 • pieniądze wakacyjne;
 • dodatki świąteczne;
 • zwrot kosztów transportu do miejsca pracy;
 • dofinansowanie do zakwaterowania. 

Najczęściej zadawane pytania

Ile zarabia spawacz w Polsce na start?

Spawacz bez doświadczenia, tuż po skończeniu kursu i zdobyciu uprawnień, może liczyć na zarobki rzędu 2000-2500 zł netto miesięcznie.

Ile zarabia spawacz z 5 letnim doświadczeniem?

Przy 5-letnim doświadczeniu można liczyć na zarobki rzędu 4000-5000 zł netto miesięcznie.

Ile zarabia spawacz na godzinę?

W Polsce stawki godzinowe dla spawaczy zazwyczaj wynoszą 20-40 zł brutto. W Niemczech początkujący spawacze mogą liczyć na 10 euro (ok. 45 zł) za godzinę.

Ile zarabia spawacz aluminium?

Ze względu na wymagane umiejętności, spawacze aluminium należą do lepiej opłacanych specjalistów. Ich średnie zarobki w Polsce wynoszą ok. 5000-6000 zł netto miesięcznie.

Podsumowanie

Podjęcie pracy w zawodzie spawacza to dobry pomysł zarówno dla osób rozpoczynających karierę zawodową, jak i doświadczonych specjalistów. Wciąż obserwujemy duży niedobór wykwalifikowanych kadr przy rosnącym zapotrzebowaniu.

Choć zarobki spawaczy systematycznie rosną, to wyjazd do pracy za granicę nadal pozostaje atrakcyjną opcją dla wielu specjalistów. Kraje Europy Zachodniej oferują zazwyczaj 2-3 razy wyższe stawki przy porównywalnym koszcie utrzymania.

Wysokość zarobków zależy od wielu czynników, takich jak staż pracy, umiejętności i specjalizacja. Kluczowe znaczenie ma rozwijanie swoich kompetencji i podnoszenie kwalifikacji.

Jeśli rozważasz karierę w tym zawodzie, pamiętaj o solidnym przygotowaniu merytorycznym i zdobyciu odpowiednich uprawnień. To pozwoli Ci znaleźć dobre zatrudnienie i rozwijać się zawodowo – zarówno w Polsce, jak i za granicą.