zarobki w branży IT w Polsce

Nie jest żadną tajemnicą ani odkryciem, że na rynku pracy brakuje pracowników, w tym między innymi programistów. Specjaliści IT stanowią cel wielu rekruterów, którzy niekiedy przez długi czas bezskutecznie próbują pozyskać fachowców do różnego rodzaju firm. Deficyt pracowników w branży IT sprawia, że przedstawiciele należą do jednych z najlepiej opłacanych zawodów. Jakich kwot sięgają wynagrodzenia w IT?

Otwarte drzwi branży IT

W Polsce brakuje kilkudziesięciu tysięcy specjalistów z branży IT. Niestety prognozy nie są optymistyczne – na przestrzeni najbliższych lat luka ta będzie się powiększać. Podobnie zresztą z liczbą studentów przygotowujących się do zawodu programisty. W zeszłym roku studia w tym kierunku w Polsce rozpoczęło tylko 26 tys. absolwentów szkół średnich. To zdecydowanie za mało, by odpowiedzieć na potrzebę rynku pracy. Firmy rozwijają się w dynamicznym tempie, a konkurencja rośnie. Nieustanna ekspansja i rozbudowa sektora mobilnego sprawiają, że przedsiębiorstwa zgłaszają coraz większy popyt na programistów, którzy ułatwią im funkcjonowanie w świecie wypełnionym nowymi technologiami.

Dlaczego warto zostać programistą?

Nie tylko wynagrodzenia w IT, o których mowa za moment, są czynnikiem zachęcającym do podjęcia pracy w tej branży. Praca na stanowisku programisty bardzo często oznacza szereg atrakcyjnych benefitów, które przyciągają młode osoby i pracowników podejmujących decyzje o zmianie branży. Elastyczny czas pracy, darmowe obiady, dofinansowanie kursów językowych czy całkowita możliwość pracy zdalnej. To tylko kilka z wielu benefitów oferowanych przez pracodawców z sektora IT. Programista może korzystać z atrakcyjnych kursów specjalistycznych podnoszących jakość jego pracy, brać udział w konferencjach branżowych, czerpać z pakietów medycznych i sportowych. Naturalnie, nie tylko pracownicy z sektora IT mogą cieszyć się tego rodzaju benefitami, jednakże ta grupa zawodowa jako jedna z nielicznych ma przywilej korzystania z tak wielu benefitów jednocześnie.

Zarobki w branży IT

Ile można zarobić w branży IT? Odpowiedź na to pytanie zastanawia nie tylko samych interesantów, czyli przyszłych pracowników tego sektora. Rynek pracy śledzi wysokość wynagrodzeń i porównuje pensje różnych środowisk zawodowych. Branża IT na tle pozostałych sektorów wypada naprawdę dobrze. Według raportu płacowego przygotowanego przez firmę Sedlak & Sedlak w 2016 roku średnie wynagrodzenie w branży IT wynosiło 5650zł brutto, wyprzedzając tym samym branżę związaną z telekomunikacją, bankowością czy ubezpieczeniami. Najmłodsi specjaliści, dopiero rozpoczynający karierę w IT mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 2 do 3500 zł netto. Po zdobyciu doświadczenia pensje rosną. Doświadczony specjalista może zarobić około 6000zł-8000zł brutto. Z kolei ekspertom i liderom zespołu oferuje się wynagrodzenie sięgające kilkunastu tysięcy złotych. Wysokość pensji jest tutaj silnym elementem zwiększającym popularność zawodu i zainteresowanie środowiska rynku pracy.

 

Jednakże pomimo tego, że pracownikom w branży IT oferuje się ciekawe możliwości, samo hasło “programista” na rynku pracy wzbudza emocje i niejako zmusza rekruterów do sięgania po coraz to nowsze sposoby i kreatywne pomysły. Pracodawcy są w stanie zrobić wiele, aby pozyskać najlepszych specjalistów, ponieważ zdają sobie sprawę z tego, że ich wsparcie jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Takie realia panujące na rynku pracy determinują sytuacje, w których pracownicy otrzymują zielone światło do stawiania warunków, jakie musi spełnić przyszły pracodawca. Zawód programisty wiąże się z koniecznością posiadania określonych predyspozycji zawodowych oraz intensywną nauką, jednakże późniejsza wizja korzyści wynagradza wszelki podjęty trud.