Jedną z popularniejszych ofert za granicą jest praca w Niemczech jak opiekunka. Opieka w polskiej rodzinie to częsty wybór dla osób, które nie znają dobrze języka. Aby wykonywać taką pracę potrzebne są odpowiednie kompetencje. Tego rodzaju stanowisko ma też swoje wady. Zdarza się bowiem, że warunki umowy nie są respektowane. Do takiego wyjazdu trzeba się więc odpowiednio przygotować. Zarówno pod względem językowym, jak i prawnym. Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie pomoc pani Marianny, która od wielu lat wyjeżdża do Niemiec jako opiekunka. 

Opieka nad osobami starszymi i chorymi – predyspozycje

Opieka nad osobami starszymi i chorymi zdecydowanie nie jest łatwym zajęciem. Wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności i podejścia do drugiego człowieka, lecz także często siły fizycznej. 

Zdecydowanie nie jest to praca dla wszystkich. Przypadki są różne, nie każdy potrafi być na tyle silny psychicznie, aby to wszystko udźwignąć. Warto też wziąć pod uwagę to, że często opiekunowie czy opiekunki mieszkają w domu podopiecznego – trudno więc mieć stuprocentowy komfort psychiczny, moment na oddech. 

Powinniśmy także przygotować się na tęsknotę za bliskimi i rodziną. Zazwyczaj jesteśmy tam zupełnie sami. 

– Trzeba się przygotować na tęsknotę, ale musimy też koniecznie wziąć ze sobą worek cierpliwości. Ona jest naprawdę niezbędna – dodaje nasza ekspertka, pani Marianna.

Takie stanowisko będzie odpowiednie dla osób, które są empatyczne i wrażliwe na drugiego człowieka, ale jednocześnie wytrzymałe, nieprzejmujące na siebie wszystkich negatywnych emocji. Niezwykle ważne jest także opanowanie i umiejętność szybkiej reakcji, kiedy dzieje się coś stresującego.

Praca w Niemczech w polskiej rodzinie – czy warto?

Musimy też pochylić się nad kwestią pracy w polskiej rodzinie. Praca w Niemczech przyciąga wyższymi zarobkami. Jednak często osoby, które poszukują takiej pracy, nie znają języka. Dlatego też szukają polskich rodzin. Z całą pewnością jest to rozwiązanie tej sytuacji, musimy jednak pamiętać o kilku kwestiach.

Znalezienie polskiej rodziny nie będzie łatwe. Takich ogłoszeń jest znacznie mniej. Dodatkowo język i tak może być nam potrzebny, bez względu na to, do kogo przyjeżdżamy.

– Bez względu na okoliczności, jeśli ktoś nie zna języka, musi przygotować zwroty, które wypowie przez telefon do pogotowia czy policji. Może się coś stać, a my musimy być na to przygotowani – zaznacza pani Marianna. – Ważne jest też przygotowanie potrzebnych numerów alarmowych. Warto je mieć zawsze pod ręką.

Wyjazd do pracy – jak się przygotować?

Co ze sobą zabrać? Jak się przygotować do wyjazdu? Na co zwrócić uwagę? Te pytania zadaliśmy pani Mariannie. 

– Bardzo ważną kwestią, jeśli chodzi o przygotowanie, jest zabranie ze sobą umowy i zakresu obowiązków. Zawsze powinno się je mieć przy sobie, bo niestety zdarza się, że nie jest to respektowane – odpowiada pani Marianna. – Dodatkowo oczywiście dokumenty. W przypadku Niemiec wystarczy obecnie dowód osobisty. Z rzeczy niezbędnych wymieniłabym jeszcze słownik i telefon. Najlepiej mieć dwa, w razie gdyby jeden się zepsuł. W obu należy zapisać kontakty do koordynatora lub innej osoby, która będzie nam mogła pomóc, jeśli coś się wydarzy. Przydadzą się również własne pieniądze – zaznacza. – Niestety, ale może się zdarzyć tak, że będzie trzeba wrócić z dnia na dzień, wtedy własne środki pieniężne są niezbędne.

Czy warto przygotować się także pod kątem zdrowia? 

– Moim zdaniem ważna jest szczepionka przeciw WZW, bo jednak mamy stały kontakt z obcym człowiekiem, jego ranami, krwią, ogólnie ciałem. Czasami coś dzieje się tak szybko, trzeba nagle zareagować i może się zdarzyć, że nie będzie czasu na założenie rękawiczek – przestrzega opiekunka.

Zapytaliśmy również o to, co jest dla pani Marianny niezbędnym przedmiotem w walizce i bez czego nie wyobraża sobie wyjazdu.

– Pierwsze, co zawsze robię, to wielkie sprzątanie i dezynfekowanie. Zazwyczaj przyjeżdżamy po innej osobie, niestety nie zawsze dba ona o to, by wszystko zostawić w odpowiednim stanie. Dlatego spray do dezynfekcji muszę mieć już od razu, chociażby po to, by zdezynfekować łazienkę, z której będę korzystać. Warto o tym pamiętać i przygotować sobie miejsce pracy pod tym kątem.

Co za dużo, to niezdrowo – czas wolny

Warto pamiętać o tym, że mamy wyznaczoną liczbę obowiązków. Nie musimy robić wszystkiego, szczególnie jeśli nie opłaca nam się to pod względem finansowym. Szanujmy więc nasz czas wolny, dbajmy o higienę psychiczną, regenerujmy się. 

– Zdarza się, że jeśli ktoś nie ma dużo pracy, to nadgorliwie zajmuje się rzeczami, które nie są w jego kompetencjach. Znane są mi przypadki osób, które koszą trawniki czy nawet malują ściany, a nie wiąże się to z żadnymi premiami czy dodatkowym wynagrodzeniem – opowiada pani Marianna. – Uważam, że trzeba szanować swój wolny czas. Radzę zabrać ze sobą książki, krzyżówki, może jakieś robótki, zależnie od tego, co nas interesuje, i wolny czas spędzać na własnych rozrywkach.

– Tego czasu wolnego trzeba pilnować dla higieny naszej głowy. Czasami wszystko jest rozregulowane. Mamy mieć przerwy w konkretnych godzinach, a nagle nasz podopieczny znajduje nam milion obowiązków. Trzeba tego pilnować i o to walczyć, pokazywać listę obowiązków, egzekwować ją. W razie potrzeby kontaktować się z agencją – dodaje na koniec nasza ekspertka.