jak szukać pracy w Internecie?

Poszukiwanie pracy trwa nierzadko miesiącami, a rezultaty nie są zadowalające. Jak i gdzie znaleźć idealne oferty pracy? Przede wszystkim musisz określić, jaka branża Cię interesuje, co chcesz robić i z jakimi firmami wiązać swoją zawodową przyszłość. Warto też przygotować dobre dokumenty aplikacyjne i uzupełnić swoje CV na przeznaczonych do tego portalach. Które miejsca w sieci i serwisy społecznościowe wziąć pod uwagę przy szukaniu? Wszystko zależy od tego, czego szukasz. Z pewnością przyjrzyj się portalom branżowym i facebookowym grupom. Jak się przygotować do całego procesu? Podpowiadamy!

Od czego zacząć szukanie pracy przez internet?

Staram się, ale nie mogę znaleźć pracy – niemal każdy kandydat wypowiedział kiedyś to zdanie. Dlaczego szukanie pracy bywa tak trudne? Przede wszystkim często nie wiemy, czego tak naprawdę chcemy, nie potrafimy określić nawet branży, która nas interesuje. Wysyłanie odpowiedzi na każdą ofertę pracy, którą zobaczysz, nigdy nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Pierwszym krokiem, który warto zrobić, jest ustalenie, jaka branża i jakie stanowisko Cię interesuje. Dzięki temu łatwiej będzie Ci dostosować podanie o pracę do ofert pracodawcy. 

Następnie postaraj się przygotować arkusz poszukiwania pracy (np. w Google Sheets), w którym będziesz zapisywać, gdzie wysyłasz swoje CV i list motywacyjny, na jakie stanowisko, do jakiego pracodawcy i na jakim etapie rekrutacji jesteś. Nawet jeśli zawęzisz obszar poszukiwań, nadal może być to duża liczba ofert pracy. Łatwo w takim przypadku się zagubić i pomylić. Z pewnością nie będzie dobrze odebrane pytanie dzwoniącego rekrutera, na jakie stanowisko właściwie wysłałeś odpowiedź. Nie świadczy to o zaangażowaniu w cały ten proces. Aktualizowany arkusz z ofertami pracy nie zajmie Ci dużo czasu, a pozwoli wszystko uporządkować. 

CV i list motywacyjny w poszukiwaniach pracy

Skoro wiesz już, gdzie chcesz szukać, musisz przygotować dokumenty aplikacyjne. Najlepiej dostosować je do ofert pracy, szczególnie w przypadku listu motywacyjnego, jednak przygotowanie życiorysu zawierającego całe Twoje doświadczenie, wszystkie umiejętności, zainteresowania i wykształcenie na pewno będzie dobrym punktem wyjścia. Następnie będziesz mógł edytować ten dokument, dostosowując go do ofert pracy. 

Pamiętaj, że jeśli pracodawca w ogłoszeniu prosi Cię o list motywacyjny, nie omijaj tego punktu. Może być on również potrzebny, kiedy zdecydujesz się wysłać aplikację do firmy, która nie prowadzi aktualnie rekrutacji lub nie masz wymaganego doświadczenia. Siła tego niepozornego dokumentu może być ogromna, a jego przygotowanie nie musi nam zająć wiele czasu. Może nam on pomóc zdobyć wymarzoną pracę w branży, która nas szczególnie interesuje.

Profile na portalach z wirtualnym CV

Jeśli chcesz szukać pracy w internecie, bardzo pomocne może być założenie profilu na portalach z wirtualnym CV. Najpopularniejszym jest LinkedIn, gdzie zdecydowanie warto się znaleźć i założyć swój profil. Inną opcją jest chociażby GoldenLine. Warto dokładnie uzupełnić swoją wizytówkę. Na takiej stronie możesz wpisać dosłownie wszystko, co jest związane z Twoim życiorysem, masz bowiem niemal nieograniczone miejsce. Uzupełnij cel zawodowy, napisz kilka słów o sobie, szczegółowo opisz doświadczenie zawodowe i zajmowane stanowiska, wykształcenie, dodaj kursy, szkolenia, certyfikaty, umiejętności. Kiedy aktywnie szukasz pracy, nie może cię zabraknąć w tych miejscach.

Jeśli zależy ci na czasie (bo przykładowo będziesz szukał pracy na facebookowych grupach – o czym opowiemy poniżej), wystarczy, że prześlesz link do swojego profilu, a potencjalny pracodawca będzie się mógł z nim od razu zapoznać. Poza tym rekruterzy sami poszukują pracowników tą drogą, nie tylko poprzez wystawianie ofert pracy.

Jak szukać ofert pracy w internecie? 

Sieć daje nam mnóstwo możliwości. Szukanie pracy w internecie jest pierwszą myślą wielu osób, które potrzebują nowego zatrudnienia. Nic w tym dziwnego. W dzisiejszych czasach osobiste stawienie się w firmach z wydrukowanym CV to prawdziwa rzadkość. I choć wydawać by się mogło, że w internetowych poszukiwaniach nie ma nic trudnego, nie każdy wie, gdzie można znaleźć ciekawe oferty pracy. 

Co wpisać w wyszukiwarkę? Jakie portale mogą Cię zainteresować? Jak szukać pracy w Internecie? Nie ograniczaj się, możesz skorzystać z wielu miejsc!

Najpopularniejsze Portale z ogłoszeniami

Oczywiście warto zacząć od portali z ogłoszeniami. Na początku przejrzyj strony, które nie są stricte nastawione na poszukiwania pracy w Internecie, a jest to jedna z ich części – chodzi tutaj na przykład o OLX. Pamiętaj o używaniu filtrów, które pomogą Ci znaleźć oferty pracy jak najbardziej dopasowane do ciebie. 

Następnym krokiem poszukiwania pracy tą drogą są oczywiście najpopularniejsze portale z ofertami pracy – na przykład Pracuj.pl, Praca.pl, infoPraca czy Zarabiaj.pl. Nie tylko możesz skorzystać z filtrów, lecz także ustawić powiadomienia mailowe. Wówczas nie przegapisz żadnej interesującej Cię oferty pracy. W przypadku, kiedy chcesz intensywnie szukać pracy w Internecie, takie ogłoszenia dostarczane wprost do twojej skrzynki mogą być niezwykle pomocne.

Oprócz stron ogólnych, warto również śledzić miejsca, gdzie znajdziesz ogłoszenia z konkretnej branży, np. RocketJobs – marketing i nowoczesna sprzedaż czy WirtualneMedia – praca w mediach, reklamie itd. Sprawdź portale branżowe, które również mogą posiadać zakładkę z ogłoszeniami. Znajdziesz tam oferty pracy idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.

Portale ogłoszeniowe to także miejsca, w których możesz znaleźć zlecenia z branż, które często wiążą się z freelancem. W tym przypadku, kiedy postanawiasz szukać pracy przez Internet, ale chcesz pozostać niezależny lub masz własną firmę, idealne będą takie strony jak przykładowo Oferia.

Media społecznościowe a oferty pracy

Siły mediów społecznościowych z pewnością nie trzeba współcześnie nikomu tłumaczyć, także względem rynku pracy. Nic więc dziwnego, że jest to też idealne miejsce do szukania pracy w internecie. Gdzie warto być, by znaleźć jak najlepsze oferty pracy? 

  • Facebook – Facebook oferuje grupy dla niemal każdej branży, w których można znaleźć mnóstwo ogłoszeń (przykładowo – grupa Praca za granicą). To jednak nie wszystko. Na tym portalu znajdziesz zakładkę Oferty pracy, gdzie możesz wyszukać dopasowane do Ciebie ogłoszenia z rynku pracy.
  • Instagram, Twitter – obserwuj firmy, które Cię interesują. Być może na ich profilu znajdziesz informacje o rekrutacji lub oferty pracy. Możesz też założyć własne konto, na którym będziesz się dzielić branżową wiedzą i doświadczeniem – tym sposobem można zyskać klientów!

Wspominaliśmy o tym, że w mediach społecznościowych rekrutacja bywa bardzo szybka. Online rządzi się swoimi prawami. Rzeczywiście, jeśli chcesz szukać pracy w Internecie na takich portalach, nierzadko działa tutaj zasada – kto pierwszy, ten lepszy. Zdarza się bowiem, że ogłoszenie przykładowo dla transkrybenta brzmi: „Potrzebujemy kogoś, kto zrobi dla nas transkrypcję jak najszybciej”! W takim przypadku szybkie przesłanie swojego wirtualnego CV może być kluczowe w znalezieniu pracy. 

Pamiętaj też o sile społeczności – daj znać na swoich profilach, że poszukujesz pracy. Napisz coś o sobie i swoim doświadczeniu. Być może ktoś z sieci Twoich znajomych będzie miał idealną ofertę pracy dla ciebie albo da Ci znać, kto szuka. Poszukiwania to nie tylko samodzielne sprawdzanie wszelkich portali, warto korzystać ze swoich zawodowych kontaktów, które mogą być źródłem ciekawych ofert pracy.

Portale z wirtualnym CV

LinkedIn czy GoldenLine to nie tylko portale, na których warto zbudować swój profil. Można też na nich aktywnie szukać pracy lub sprawdzić opinie o firmie. Co więcej, rekruterzy często sami odzywają się do osób, które mają poszukiwane przez nich doświadczenie. Nie musisz szukać ofert pracy, to one „przychodzą” do Ciebie. Warto z tego skorzystać. Rzecz jasna nie musisz czekać na ich pierwszy krok – wyszukuj ogłoszenia i aplikuj! 

Dlatego tak ważne jest szczegółowe uzupełnienie swojego profilu w takich miejscach, które pomogą Ci szukać pracy. Pamiętaj również o tym, by aktualizować swoją stronę. Możesz także dzielić się wiedzą z branży, budować sieć kontaktów online, odezwać się do wymarzonego pracodawcy i wielu innych osób. Takie strony to ocean możliwości, który wychodzi daleko poza obszar ofert pracy.

Zakładki „kariera” na stronach firmowych

Mówiliśmy już o tym, że coraz rzadziej wyruszamy do siedziby firmy, by zostawić tam nasze CV. Korzystamy z rozwiązań online. Gdzie szukać ofert pracy przez Internet? Obserwuj strony internetowe firm, które Cię interesują. Wiele z nich posiada zakładkę „kariera”, którą warto odwiedzać. Znajdziesz tam ogłoszenia o pracę czy kontakt do rekrutera. Nawet jeśli dane miejsce nie przeprowadza aktualnie żadnej otwartej rekrutacji, możesz znaleźć adres e-mail do działu HR i wysłać swoją aplikację. Niczego nie tracisz, a możesz wiele zyskać! Warto odważyć się na ten krok, szczególnie jeśli jest to miejsce, w którym naprawdę chcesz pracować, niezależnie od innych ofert pracy.

Pozostało tylko aktywne szukanie pracy!

Znasz już miejsca w sieci, które mogą pomóc w poszukiwaniach pracy. Pozostaje Ci już tylko aktywne szukanie. Wyznacz czas w ciągu dnia, który w pełni poświęcisz na aplikacje. Kiedy nie wyznaczymy sztywnych ram, może się okazać, że cały dzień spędziliśmy online, a nie wysłaliśmy zgłoszenia do żadnego pracodawcy. Poszukiwania pracy są dla wielu z nas bardzo ważne, dlatego też warto podejść do nich jak najbardziej profesjonalnie.

Szukanie pracy w Internecie może być czasochłonne – szczególnie, kiedy nie wiemy, od czego zacząć. Musimy przekopać się przez miliony ofert pracy, by znaleźć te właściwe. Jeśli jednak zbudujemy bazę stron, które będziemy odwiedzać, przygotujemy dobre dokumenty aplikacyjne i zaczniemy aplikowanie, może okazać się, że możliwości jest naprawdę mnóstwo. Pamiętaj o odpowiedniej organizacji, a nic Cię nie zaskoczy!